Herbata jest obok kawy ulubionym gorącym napojem Polaków. Towarzyszy ona nam w ciągu dnia do posiłków, doskonale sprawdza się w mroźne dni, uspokaja swoim aromatem. Doceniana była przez poetów oraz pisarzy. Jeremi Przybora napisał „Ach po co, po co, po co nam żyć, kiedy nie będzie wolno nam pić herbatki, herbatki”. Królowa Elżbieta II, zasiadająca na brytyjskim tronie, także nie ukrywa swojego zamiłowania do herbacianego naparu. Jednak warto podkreślić, że herbata herbacie nie jest równa.
Spis treści
Biała herbata i jej pochodzenie
Na rynku obecnych jest bardzo wiele różnych jej rodzajów, wśród których rosnącą popularnością cieszy się biała herbata. Wytwarzana jest głównie w Chinach, gdzie przez wieki spożywana była jedynie przez członków rodów arystokratycznych. Jej wyróżnikiem jest sposób w jaki jest wytwarzana. Cechująca się słomkową barwą i delikatnym aromatem biała herbata produkowana jest z wiosennych pąków liściowych krzewów herbacianych niepoddanych wielu procesom przetwarzania.
Biała herbata i właściwości lecznicze
Biała herbata, poza orientalnym pochodzeniem, cechuje się właściwościami leczniczymi. Po pierwsze, jest ona bogatym źródłem antyoksydantów, które wyłapując wolne rodniki, pomagają w profilaktyce różnych odmian raka. Biała herbata zmniejsza także stężenie cholesterolu LDL we krwi i tym samym zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia. Stwierdzono, że już kilka filiżanek tego naparu dziennie istotnie niweluje ryzyko śmierci spowodowanej zawałem serca. Ponadto pozytywnie oddziałuje ona na układ kostny człowieka, chroni przed próchnicą, wspomaga działanie układu odpornościowego.
Biała herbata i jej wpływ na urodę
Jako źródło przeciwutleniaczy biała herbata spowalnia procesy związane ze starzeniem się skóry. Jest ona również bogata w witaminę C, która stymuluje syntezę kolagenu, zwiększa gęstość skóry, spłyca drobne zmarszczki. Dzięki swoim komponentom biała herbata zyskała miano „eliksiru młodości” i stała się częstym składnikiem kosmetyków typu anti-aging. Biała herbata sprawdza się także w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega zaskórniakom oraz łagodzi stany zapalne.