Barwinek pospolity – właściwości oraz wykorzystanie

Barwinek pospolity to roślina, która rośnie dziko w Europie. Kwiecień i maj to miesiące, w których rozkwita. Jest rośliną ozdobną, jednak posiada także właściwości lecznicze. Często wykorzystywany jest w medycynie naturalnej.

Barwinek pospolity – właściwości

Właściwości lecznicze barwinka pospolitego spowodowane są alkaloidami, które zawiera roślina. Najwięcej alkaloidów zawierają liście i nasiona. Alkaloidy wykazują działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, barwinek zwiększa przepływ krwi do uszkodzonych obszarów mózgu, dzięki czemu redukuje ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Bardzo szybko reguluje krwawienia miesiączkowe, obniża ciśnienie krwi oraz działa łagodząco na dolegliwości układu trawiennego. Działa również pobudzająco na układ nerwowy oraz znieczulająco w przypadku bólu.

Barwinek pospolity-wykorzystanie

Barwinek pospolity charakteryzuje się szczególnymi właściwościami, dzięki którym może być zastosowany w przypadku wielu schorzeń. Ze względu na działanie obniżające ciśnienie krwi, barwinek pospolity wykorzystywany jest w przypadku krwawień. Jest pomocny również w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył, niedotlenienia mięśnia sercowego oraz wewnętrznych krwawień. Napary z barwinka zalecane są w przypadku ciężkich krwawień miesiączkowych. Używa się go również w leczeniu białaczki, choroby Hodgkinga, chłoniaków oraz grzybicy. Ponadto, liczne badania wykazały, że roślina jest skuteczna w leczeniu zaników pamięci. Jest także używany do redukcji efektów starzenia. Z tego powodu leczy się nim chorobę Alzhaimera. Wykazuje także działanie lecznicze w przypadku problemów ze słuchem, ponieważ redukuje szumy oraz dzwonienie w uszach. Barwinek pospolity leczy również dolegliwości trawienne, takie jak zapalenie jelita grubego lub biegunka, ponieważ zmniejsza utratę płynów i krwi. Leki na cukrzycę produkowane są na bazie barwinku, ponieważ może on kontrolować wahania cukru we krwi. Ponadto, barwinek wpływa na złagodzenie bólu oraz zawrotów głowy. Barwinek możemy stosować doustnie, wewnętrznie oraz zewnętrznie jako okłady. Takie okłady są pomocne w leczeniu zapaleń skóry, trądziku, hemoroidów, wrzodów w jamie ustnej lub krwawienia z dziąseł.

Barwinek pospolity-efekty uboczne

Barwinek możemy pić jako herbatę lub nalewkę, jednak musimy pamiętać, że jego spożycie w nadmiernej ilości może negatywnie wpłynąć na nerki, układ pokarmowy i nerwowy. Roślina nie może być stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, ponieważ może wywołać poronienie lub spowodować wady wrodzone płodu. Osoby cierpiące na choroby nerek, wątroby oraz płuc także nie powinny spożywać barwinka. Jeśli jesteśmy przed zabiegiem chirurgicznym, również nie możemy zażywać barwinka, ponieważ poprzez działanie obniżające ciśnienie krwi może wywołać komplikacje podczas i po zabiegu. Efektami ubocznymi, które mogą wystąpić po zażyciu zbyt dużej ilości barwinka pospolitego, są między innymi spadek ciśnienia krwi, nieregularny puls, ból głowy lub bezsenność. Nie musimy się jednak obawiać skutków ubocznych, jeśli stosujemy barwinek zewnętrznie. Zanim zdecydujemy się na stosowanie barwinka, warto skonsultować się z lekarzem.

Barwinek pospolity-cena i pielęgnacja

Jeśli chodzi o cenę barwinka pospolitego, jest on bardzo tanią rośliną. Średnio kosztuje on około 3 złotych za sztuk. Jest bardzo prosty w utrzymaniu, nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jego pielęgnacja polega głównie na nawożeniu co kilka lat. Wiosną zazwyczaj stosujemy nawóz z azotem, a jesienią z fosforem i potasem, ponieważ dzięki temu barwinek lepiej zniesie zimę. Często jest wykorzystywany do zazielenia słonecznych miejsc w ogrodzie lub w parkach. Z tego powodu wymaga gleby torfowej, próchniczej oraz wilgotnej.

Barwinek pospolity jest rośliną, którą możemy nabyć w bardzo przystępnej cenie. Z pewnością się to opłaci, ponieważ barwinek posiada wiele właściwości leczniczych, możemy go stosować doustnie, wewnętrznie oraz zewnętrznie. Musimy jednak pamiętać, aby nie spożywać barwinka w nadmiernych ilościach, aby nie wywołać szkodliwych skutków ubocznych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest