Szczególnie uznawanym składnikiem wśród zwolenników zdrowego żywienia są bakalie. Oprócz tego, że używane są jako cenne źródło zdrowych tłuszczów, posiadają również szeroki wachlarz minerałów. Pomocne są w procesie odchudzania, gdyż rodzynki zastąpią nam słodycze, a orzechy zminimalizują chęć podjadania tłustych produktów, jak na przykład chipsy. Bakalie są również świetnym dodatkiem do potraw, czy ciast, zarówno urozmaicą smak, ale wpływają na wygląd. Kierując się tym można urozmaicić granolę dodając do niej wspomniane rodzynki, bądź morele, a dietetyczne ciasto przyozdobić płatkami migdałowymi. Wszystkie bakalie różnią się składnikami odżywczymi, dlatego warto poznać je już teraz.
Spis treści
Bakalie i ich właściwości
Bakalie wspomagają proces trawienia i łagodzą dolegliwości żołądkowe dzięki zawartości błonnika. Ponadto zapobiegają zawałom, a dzięki zawartości wielu cennych minerałów zalecane są dla osób w każdym wieku. Są źródłem kwasu foliowego, więc często sięgają po nie kobiety w ciąży. Niestety są dosyć kaloryczne, dlatego należy spożywać ich odpowiednie ilości.
Orzechy
Najbardziej znane i wartościowe ze wszystkich bakalii. Przede wszystkim są skarbnicą niskonasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E, która wspomaga walkę ze złym cholesterolem, dlatego polecone są dla osób zmagających się z problemami związanymi z układem krwionośnym. Zawierają również kwas foliowy wspomagający pamięć, oraz szereg minerałów takich jak: potas, żelazo, cynk, fosfor i miedź. Dlatego wpływają na prawidłowe działanie serca i zapobiegają anemii. Warto wiedzieć, że orzechy laskowe mają najwięcej tłuszczu, a ziemne najmniej.
Suszone morele
Najbardziej doceniana w morelach jest wysoka zawartość żelaza, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż bierze udział w kluczowych procesach takich jak tworzenie czerwonych krwinek, czy pobieranie tlenu z płuc. Co ciekawe, zaledwie 10 owoców jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę A. W ich składzie znajdziemy również beta-karoten, potas i wapń.
Suszone śliwki
Śliwki są źródłem pektyn, które nie są zbyt dobrze znane. Ich działanie można skrócić do tego, że pęcznieją w przewodzie pokarmowym, dlatego nadają uczucie sytości, w związku z czym polecane są dla osób będących na diecie, oraz zmagającym się z otyłością.
Rodzynki
Poza tym, że są świetnym dodatkiem do wszelkich wypieków zawierają bor i wapń, które spowalniają proces wypłukiwania wapnia. Z tym problemem zmagają się szczególnie kobiety przechodzące menopauzę. Dodatkowo, wspomagają proces trawienia, dlatego powinny sięgać po nie osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowe. Zawarte w nich minerały jak witaminy C i E poprawiają wygląd skóry i wpływają na ogólną odporność organizmu.
Migdały
Uważane są przez wielu za najsmaczniejsze bakalie. Jeśli chodzi o właściwości zawierają witaminę E, witaminę PP, oraz magnez, dlatego mają szczególny wpływ na układ nerwowy, a konkretniej poprawiają pamięć, wspomagają percepcję i działają przeciwdepresyjnie. Przydadzą się zatem osobom zapracowanym, szczególnie narażonym na działanie stresu.
Bakalie kalorie
Poważną wadą bakalii jest kaloryczność, wynikająca zazwyczaj z dużej zawartości cukru. Idąc po kolei w 10 dag orzechów jest około 600 kcal, w 10 dag moreli suszonych około 300 kcal, w 10 dag śliwek około 270 kcal, w 10 dag rodzynek około 280 kcal, a w 10 dg migdałów również około 600, jak w przypadku orzechów.