Babka jajowata – zastosowanie i właściwości

Babka jajowata jest rośliną należącą do gatunku roślin babkowatych, występuje na terenach dobrze nawodnionych i nasłonecznionych, głównie w rejonach Hiszpanii i Wysp Kanaryjskich. Uprawiana jest w Brazylii, Pakistanie i USA, spotykana jest także na polskich łąkach. Babka jajowata ma wiele zastosowań, najbardziej znanym i cenionym jest jej zbawienny wpływ na układ pokarmowy.

Charakterystyka rośliny

Kwiatostany babki jajowatej są bardzo drobne, mają zielonożółtą barwę. Łodygi rośliny są krótkie i cienkie, przyozdobione zielonymi, mięsistymi liśćmi o delikatnym owłosieniu. Surowcami pozyskiwanymi z babki jajowatej jest jej nasienie oraz łuska. Są wykorzystywane w ziołolecznictwie, stosuje się je często jako lek osłaniający układ pokarmowy np. u osób cierpiących na chorobę wrzodową. Nasiona i łupiny obniżają także poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Są wykorzystywane przy produkcji kremów, różnych kosmetyków pielęgnacyjnych a także leków. Nasiona i łuski w obecności wodnych roztworów wytwarzają w jelitach charakterystyczny śluz, który poprawia ich perystaltykę oraz dodatkowo działa jako lek osłonowy. Wśród innych substancji czynnych babki jajowatej znaleźć możemy:

  • Olejki
  • Cukry
  • Fitosterole
  • Aukubinę
  • Alkaloidy monoterpenowe i triterpenowe
  • Hemicelulozę

Przygotowanie, spożywanie, przeciwwskazania

Łuska wykorzystywana jest w postaci śluzu bądź sproszkowana. Łupiny należy namoczyć w wodzie, w kontakcie z nią zaczynają pęcznieć, przez co uzyskujemy lepki śluz. Poleca się stosowanie babki jajowatej w postaci dodatków do zup, sosów, jogurtów, mleka, czy koktajli. Można również wymieszać nasiona babki ze szklanką wody lub soku. Dzienne zapotrzebowanie na babę jajkowatą to 1-2 łyżeczek dziennie. Nie należy przyjmować nasion w postaci nierozcieńczonej, może spowodować to zablokowanie jelit, szczególnie u osób z anomaliami anatomicznymi. Podczas regularnego przyjmowania babki jajowatej należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów. Zaleca się przyjmowanie jej wyrobów w ostępie czasowym od przyjmowania innych leków, które w obecności nasion mogą nie zadziałać. Babkę jajowatą powinno się przyjmować około 30-60 minut po spożyciu lekarstw. U diabetyków może zaistnieć konieczność zmniejszenia dawki insulinowej.
Po babkę jajowatą nie powinny sięgać osoby mające problem z układem pokarmowym, szczególną ostrożność należy zachować u chorych z niedrożnością jelit lub zwężeniem układu pokarmowego. Nie należy podawać nasion babki dzieciom poniżej 6. roku życia.Osoby starsze oraz kobiety w ciąży, przed wprowadzeniem rośliny do diety, powinny skonsultować się z lekarzem. Przy początkowym stosowaniu, babka jajowata może powodować uczucie wzdęcia i nadmiernej pełności, jest to jednak efekt krótkotrwały i przemijający.

Zastosowanie i działanie

Główną zaletą babki jajowatej jest wysoka zawartość celulozy czyli błonnika pokarmowego, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Błonnik jest substancją, która:

  • Zmiękcza objętość masy występującej w jelitach, działa zbawiennie przy zaparciach
  • Zatrzymuje wodę w jelitach podczas biegunek chroniąc tym samym organizm przed odwodnieniem
  • Spowalnia wchłanianie węglowodanów
  • Zwiększa uczucie sytości i hamuje łaknienie – jest niezbędny przy redukcji kilogramów oraz utrzymaniu odpowiedniej masy ciała
  • Utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi – dieta bogata w błonnik pokarmowy jest zalecana cukrzykom
  • Odpowiada za obniżenie cholesterolu – zmniejsza ryzyko miażdżycy
  • Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego
  • Zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób jelit, w tym nowotworów
  • Ułatwia oczyszczenie organizmu z toksyn i resztek niestrawionego pokarmu

Babka jajowata ma zbawienne działanie przy dolegliwościach jelitowo-żołądkowych. Stosowana jest przy zaparciach, poprawia perystaltykę jelit, ułatwia proces wypróżniania. Zalecana jest także przy nawracających biegunkach, przywraca właściwą konsystencję stolca. Zalecana jest przez lekarzy przy chorobach jelit, zwłaszcza przy zespole jelita drażliwego. Wspomaga także leczenie hemoroidów oraz rekonwalescencję po operacjach odbytu. Babka jajowata może stanowić element suplementacji przy dietach oczyszczających i odchudzających. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że pęczniejące nasiona babki jajowatej zwiększają uczucie sytości. Przyjęcie określonej dawki nasion około trzy godziny przed posiłkiem hamuje apetyt i pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Warto pomyśleć nad wprowadzeniem dobroczynnej rośliny do diety i dodawaniem jej nasion do codziennych posiłków. Należy pamiętać o określonej dawce suplementu oraz jej właściwym sposobie podania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest