Depresja – przyczyny, objawy i leczenie. Jak ją rozpoznać?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących na świecie chorób. Powoduje ona więcej „straconych lat” niż jakiekolwiek inne zaburzenia. Potocznie termin depresji odnosi się do złego samopoczucia, przygnębienie oraz obniżonego nastroju. W psychiatrii termin ten określa rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.  Granica pomiędzy „zwykłym” przygnębieniem a depresją jest dość płytka. Dlatego tak istotna jest stała obserwacja podczas leczenia. Depresja należy do chorób ciężkich i przewlekłych, które charakteryzują się częstymi nawrotami.

Przyczyny depresji – skąd się bierze?

Przecież wydaje się, że w aspekcie fizjologicznym nie może stanowić dużego zagrożenia. A jednak takie są statystyki, zapewne dlatego, że według WHO cierpi na nią aż 350 milionów osób oraz trwa wiele lat. Ponadto, biorąc pod uwagę śmiertelność, depresja plasuje się już na dziewiątym miejscu tuż za chorobami serca, zawałem oraz HIV.

Niestety jest ona szeroko deprecjonowana, nie diagnozowana i nie leczona ze względu na związany z nią stygmat, brak efektywności różnych terapii oraz przez niewystarczające zasoby psychiczno-zdrowotne w aspekcie leczenia tej choroby. Prawie połowa populacji na tym świecie żyje w państwach, które oferują jedynie dwóch psychiatrów na 100 000 osób.

Czynniki etiologiczne są niezwykle mało znane, jednak prawdopodobnie można do nich zaliczyć czynniki genetyczne (40%) oraz środowiskowe. Do tych drugich z kolei należą nie tylko stresujące wydarzenia takie jak na przykład utrata pracy czy śmierć bliskiej osoby, ale również zaburzenia hormonalne (nadczynność lub niedoczynność tarczycy), nowotwory oraz skutki uboczne stosowania leków. Wszystko to może przyczynić się do powstania depresji, dlatego warto obserwować swoje oraz osób najbliższych zachowania po przejściach/ sytuacjach powyżej wymienionych.

Rodzaje depresji

  • depresja endogenna – wynika z zaburzeń biologicznych, czyli tzn. czynniki genetyczne. Co prawda nie są odpowiedzialne za jej rozwój, ale predysponują do łatwiejszego popadania w nią. Ludzie, którzy mieli w swojej rodzinie podobne przypadki są bardziej narażeni na występowanie tej choroby.
  • depresja egzogenna – związana z występowaniem stresującego środowiska życia np. rozwód, śmierć. Bardzo często ten rodzaj pojawia się wraz z chorobami somatycznymi ( nadciśnienie, cukrzyca).

 

Objawy depresji. Podejrzewasz, że możesz cierpieć na depresję?

Spójrz na poniższe podpunkty, jeśli większość z nich odpowiada Twoim objawom koniecznie zgłoś się do specjalisty, by zapobiec wszelkim przykrym konsekwencjom. Objawy najczęściej występujące w depresji to:

  • zły nastrój, obniżona motywacja, uczucie beznadziejności,
  • obniżona zdolność do odczuwania przyjemności z aktywności takich jak jedzenie,
  • sex czy interakcje społeczne,
  • brak energii,
  • drażliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzony sen,
  • skłonności samobójcze.

Leczenie depresji

W leczeniu depresji wykorzystuje się farmakoterapię i psychoterapię. Leki przeciwdepresyjne wpływają na poziom serotoniny lub noradrenaliny we krwi. Efekty możemy zauważyć dopiero po 6 tygodniach. Nowoczesne leki nie wywołują prawie żadnych skutków ubocznych oraz nie uzależniają. Psychoterapia jest zwykle stosowana równocześnie z lekami przeciwdepresyjnymi. Należą do niej: terapia poznawcza, terapia psychodynamiczna, terapia interpersonalna. Metodą dodatkową jet fototerapia, czyli terapia światłem, która jest szczególnie polecana w okresie depresji sezonowej.

Jeżeli masz podejrzenia, że możesz chorować na jeden z typów depresji wymienionych w niniejszym artykule, koniecznie udaj się do lekarza psychiatry. Depresja to bardzo poważna przypadłość i żadnych symptomów nie należy ignorować. Nie należy również szukać diagnozy w internecie. Może zdarzyć się tak, że internetowy test wyrządzi więcej krzywdy niż pożytku, ponieważ żaden z dostępnych w sieci testów nie może zastąpić opinii lekarza specjalisty.

Jeżeli jednak rzeczywiście cierpisz na depresję, to musisz mieć świadomość, że to nie to samo co katar i nie przejdzie samoistnie, dlatego nie należy przejmować się opinią otoczenia, tylko szukać pomocy u osób, które zajmują się tym profesjonalnie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest