Objawy depresji – jak ją rozpoznać?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących na świecie chorób. Powoduje ona więcej „straconych lat” niż jakiekolwiek inne zaburzenia.

Skąd pojawia się depresja

Przecież wydaje się, że w aspekcie fizjologicznym nie może stanowić dużego zagrożenia. A jednak takie są statystyki, zapewne dlatego, że według WHO cierpi na nią aż 350 milionów osób oraz trwa wiele lat. Ponadto, biorąc pod uwagę śmiertelność, depresja plasuje się już na dziewiątym miejscu tuż za chorobami serca, zawałem oraz HIV.

Niestety jest ona szeroko deprecjonowana, nie diagnozowana i nie leczona ze względu na związany z nią stygmat, brak efektywności różnych terapii oraz przez niewystarczające zasoby psychiczno-zdrowotne w aspekcie leczenia tej choroby. Prawie połowa populacji na tym świecie żyje w państwach, które oferują jedynie dwóch psychiatrów na 100 000 osób.

Czynniki etiologiczne są niezwykle mało znane, jednak prawdopodobnie można do nich zaliczyć czynniki genetyczne (40%) oraz środowiskowe. Do tych drugich z kolei należą nie tylko stresujące wydarzenia takie jak na przykład utrata pracy czy śmierć bliskiej osoby, ale również zaburzenia hormonalne (nadczynność lub niedoczynność tarczycy), nowotwory oraz skutki uboczne stosowania leków. Wszystko to może przyczynić się do powstania depresji, dlatego warto obserwować swoje oraz osób najbliższych zachowania po przejściach/ sytuacjach powyżej wymienionych.

Podejrzewasz, że możesz cierpieć na depresję?

Spójrz na poniższe podpunkty, jeśli większość z nich odpowiada Twoim objawom koniecznie zgłoś się do specjalisty, by zapobiec wszelkim przykrym konsekwencjom. Objawy najczęściej występujące w depresji to:

  • zły nastrój, obniżona motywacja, uczucie beznadziejności,
  • obniżona zdolność do odczuwania przyjemności z aktywności takich jak jedzenie,
  • sex czy interakcje społeczne,
  • brak energii,
  • drażliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • zaburzony sen,
  • skłonności samobójcze.
Czytaj więcej:Objawy depresji – jak ją rozpoznać?
Ocen ten wpis