Nieświeży oddech jak z nim walczyć? Przyczyny, objawy i leczenie

Problem przykrego zapachu z ust jest wbrew pozorom całkiem powszechny. Nie bez przyczyny tak ogromną popularnością cieszy się guma do żucia tudzież pastylki mającego na celu odświeżyć nasz oddech. Częstość tego problemu może wynikać zarówno z różnorakich przyczyn, jak i z faktu, że niektóre osoby uważają bardzo lekko nieprzyjemny oddech za ogromny problem. Inne osoby zaś nie zdają sobie w występowania problemu pomimo faktu, że jest on obiektywnie duży. Nieprzyjemny zapach z ust może wydawać się uciążliwą dolegliwością. Nie mniej jednak znając potencjalne przyczyny i powiązane z nimi sposoby leczenia będzie można dużo łatwiej się z nim uporać. Wszystkie potrzebne informacje w tym artykule.

Nieświeży oddech- przyczyny i objawy

Borykając się z tym problemem pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę to higiena jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku, włączenie do rutyny nici dentystycznej, czy spożywanie dużej ilości napojów bez cukru zwłaszcza wody u wielu osób rozwiązuje problem. Czasem konieczna będzie naprawienie problemu już u dentysty. Nie mniej jednak problemy z nieświeżym oddechem nie zawsze wynikają z nieprawidłowości w jamie ustnej. Warto zwrócić uwagę, że istnieją niektóre pokarmy, takie jak czosnek i cebula, których woń przedostaje się do krwiobiegu. Tym samym będzie się on utrzymywał przez stosunkowo długi czas. Palenie, jak i większe ryzyko choroby dziąseł z tym związane również powodują przykrą dolegliwość. Nieładny zapach, z którym zazwyczaj się budzimy, może być spowodowany suchością w ustach. Przez zmniejszoną ilość śliny w jamie ustnej jest więcej cząsteczek powodujących nieświeży oddech. Niestety niektóre dolegliwości wiążą się z przewlekłą kserostomią. Do innych przyczyn należą m.in. rany w jamie ustnej, zażywanie poszczególnych leków, czy choroby nosa lub gardła. W celu upewnienia się o zaistniałym problemie można poprosić zaufaną osobę o ocenę. Niektórzy dentyści posiadają także specjalne detektory, które wykrywają poszczególne substancje chemiczne powodujące dany swąd.

Nieprzyjemny zapach z ust- jak uniknąć leczenie

Sposób leczenia tej dolegliwości oczywiście zależy od przyczyny problemu. W sytuacji, w której utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej nie wystarczy, konieczna może okazać się wizyta kontrolna u dentysty. Stomatolog może przepisać specjalną przeciwbakteryjną płukankę do ust tudzież taką właśnie pastę. W wypadku choroby dziąseł możliwe, że konieczna będzie wizyta u periodontologa. Czynności, jakie w codziennym życiu mogą pomóc uporać się z problemem to m.in. mycie języka, który również może gromadzić dużą ilość bakterii. W wypadku posiadania protezy lub uchwytu stomatologicznego czyść je przynajmniej raz dziennie, ponieważ pod nimi może gromadzić się duża ilość bakterii. Większą ilość wytwarzanej śliny zapewni nam picie dużej ilości wody z uniknięciem kawy. Słodkich napojów oraz alkoholu, jak również ograniczenie palenia.

Inny ogólnodostępnym sposobem może być żucie gumy. W przypadku przewlekłego problemu z wytwarzaniem śliny możemy zgłosić się z dolegliwością do dentysty. Prawdopodobnie przepisze on specjalny preparat ze śliną lub lek doustny stymulujący powstawanie śliny. Konsultacja również pomoże zweryfikować, czy przyczyna problemu nie leży w chorobie niezwiązanej z jamą ustną. Wtedy prawdopodobnie zalecona będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Ostatnio ważną kwestią jest regularne zmienianie swojej szczoteczki do zębów. Częste spożywanie produktów bogatych w cukier rafinowany również może przyczynić się do nasilenia problemu. Sprzęt taki będzie zużyty po około 4. miesiącach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest