Naturalne sposoby mycia włosów. Nie potrzebujesz szamponu!

Jeśli chodzi o naturalne sposoby mycia włosów, nie są one nowością. Już od dobrych kilku lat wśród kobiet znany jest trend „No Poo”, czyli mycie włosów bez szamponu. Nic dziwnego, że kobiety szukają alternatyw do szamponów, które często naruszają naturalną barierę ochronną włosa, wysuszają skórę głowy lub, co gorsza – powodują łupież. Mowa oczywiście o tych kosmetykach przeładowanych szkodliwą chemią. Wybór odpowiedniej metody oczyszczania skóry głowy i włosów może wpłynąć na ich kondycję. Jak sobie z tym radzić? Czy na pewno nie potrzebujemy szamponu, unikając przy tym niepożądanego działania? Odpowiedź brzmi: nie potrzebujemy, można naturalniej! Jakie są najlepsze sposoby?

Mycie włosów odżywką

Mycie włosów samym szamponem może nieść ze sobą konsekwencje przesuszenia naszych kosmyków, prowadzić do ich nadmiernego puszenia się i łamliwości. Istnieje zaś kilka sposobów mycia włosów samą odżywką! I będzie to najbardziej wskazane dla pań z kręconymi włosami. Włosy kręcone są mocno porowate, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji i nawilżenia.

Lecz nie każda odżywka będzie nadawać się do mycia włosów, bo pamiętajmy, że odżywki przede wszystkim mają ODŻYWIAĆ włosy. Powinniśmy zatem wybierać te, najbardziej odpowiednie do mycia, czyli zawierające łagodne detergenty – aktywne składniki o właściwościach oczyszczających, które wytworzą delikatna pianę, na przykład:

 • Behentrimonium Chloride
 • Cetrimonium Chloride
 • Benzalkonium Chloride
 • Tallowtrimonium Chloride
 • Methosulfates

Jakie związki nie powinny znajdować się w składzie odżywki do mycia włosów? Otóż, składniki obciążające włosy, trudne do zmycia, takie jak; naturalne oleje, parafina, silikony lub proteiny. Na szczęście branża kosmetyczna wychodzi naprzeciw kobiecym pragnieniom i w sprzedaży już można znaleźć bogatą gamę cleansing conditioners, czyli specjalnych odżywek do mycia włosów.

A więc, myjąc włosy odżywką, należy nałożyć na włosy odpowiedni preparat, odczekać kilka minut, po czym powoli wmasować go we włosy, tak, aby wytworzyła się łagodna piana. Następnie spłukać. Gotowe! Jakie mogą być inne sposoby?

Metoda OMO

Metoda ta polega na umyciu włosów w trzech krokach; Odżywianie – Mycie – Odżywianie. Co to oznacza? Dzielimy mycie na trzy etapy;

 • Etap pierwszy – nakładamy odżywkę na wcześniej zmoczone włosy, dokładnie na linii poniżej ucha.
 • Etap drugi – tutaj używamy łagodnego szamponu. Trzeba pamiętać, że myjemy tylko skórę głowy. Po umyciu dokładnie spłukujemy głowę i włosy z odżywką.
 • Etap trzeci – na tak przygotowane włosy znowu nakładamy odżywkę lub maskę i pozostawiamy na kilkanaście minut. Potem znów spłukujemy i możemy osuszyć włosy.

Metoda WCC

Tym razem skrót pochodzi od angielskich słów Washing – Conditioner – Conditioner, czyli Mycie – Odżywka – Odżywka. Ta metoda również składa się z trzech etapów mycia;

 • Etap pierwszy – myjemy włosy szamponem, lecz bez spłukiwania.
 • Etap drugi – dodatkowo nakładamy odżywkę, delikatnie wmasowujemy we włosy i całość dokładnie spłukujemy.
 • Etap trzeci – znowu nakładamy odżywkę lub opcjonalnie maskę i pozostawiamy na włosach na pewien czas; można dodatkowo ukryć włosy pod czepkiem foliowym, albo owinąć je ręcznikiem. Później spłukujemy.

Warto dodać, że sposób mycia włosów odżywką gorzej sprawdzi się u osób, u których włosy przetłuszczają się szybciej. Jak wiadomo, odżywka bardziej obciąża włosy niż szampon, co może spowodować jeszcze szybsze ich przetłuszczanie się. Dlatego w takim przypadku zaleca się wykonywać powyższy zabieg raz na jakiś czas.

Mycie włosów samą wodą – da się?

Wiele kobiet zupełnie rezygnuje z jakichkolwiek kosmetyków do mycia włosów, wybierając… samą wodę. Może i zdrowo, lecz taka metoda raczej nie sprawdzi się w przypadku mocno zabrudzonych i przetłuszczonych włosów, wymagających choćby delikatnych środków oczyszczających. Zamiast odżywek, inną alternatywą mogą być: szare mydło lub soda oczyszczona. Preparaty te całkiem dobrze sprawdzają się w myciu włosów, więc również warto je wypróbować, jeśli jeszcze ich nie testowaliście.

Zasady prawidłowego mycia włosów bez rezygnowania z szamponu

Jeśli zaś omówione wyżej metody nie do końca was przekonały i nie wyobrażacie sobie zrezygnować z szamponu, postarajcie się, aby używać go tak, aby nie robił szkody na waszej głowie.

Po pierwsze – warto najpierw przygotować włosy przed samym myciem, to znaczy, pamiętajcie, aby dobrze je rozczesać.

Po drugie – przed nałożeniem szamponu, należy go rozwodnić, dlatego, że w jego składzie znajdziemy detergenty o silnym działaniu, mogące prowadzić do podrażnienia skóry głowy, łupieżu czy naruszenia struktury włosa. Ponadto rozwodnienie preparatu pozwoli na jego dotarcie do wszystkich zakamarków nawet bardzo gęstych włosów i dokładniejszego mycia, a później ułatwi spłukanie kosmetyku.

Po trzecie – spieniaj szampon. Spienianie jest konsekwencją rozwodnienia kosmetyku, a rozwodnienie i spienianie preparatu daje najlepsze efekty mycia. Proste.

Po czwarte – myj tylko skórę głowy, włosom wystarczy sama piana, którą można delikatnie wgnieść we włosy. Pamiętajcie, że to na skórze głowy zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Dzięki temu unikniecie przesuszenia włosów i ochronicie je przed osłabieniem.

Dla zdecydowanych na mycie głowy odżywką również mamy radę – od czasu do czasu warto powrócić do dobrego szamponu, który pomoże lepiej oczyścić skórę głowy i pozbyć się obumarłego naskórka. Odżywka niechaj dba o ich odpowiednie nawilżenie i dobrą kondycję, bo to zawsze się opłaci.

Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *