Naturalne sposoby by odstraszyć kleszcze

Lato to sezon na różnego rodzaju uprzykrzające nam życie owady. Należą do nich również kleszcze. W dodatku są one nosicielami groźnych chorób, między innymi boreliozy, dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi chronić. Z pomocą przyjdą nam sprawdzone, naturalne sposoby.

Jak walczyć z kleszczami?

  1. Warto zacząć od najbardziej podstawowej ochrony, czyli od unikania spotkania z tymi owadami. Kleszcze  najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, dlatego na spacer najlepiej wybierać się około południa. Lepiej chodzić środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Przy zbieraniu kwiatów i ziół na polanie, najlepiej wybierać te rosnące pośrodku, a nie na obrzeżach.
  2. Odpowiedni ubiór to również podstawowa ochrona. Na spacer do lasu warto wybrać długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz kapelusz lub czapkę na głowę. Najlepiej będzie jeśli ubranie będzie białe lub jasne, wtedy szybciej dostrzeżemy na nim kleszcza.
  3. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów są wydzielające silny zapach olejki. Może to być np. olejek tymiankowy, szałwiowy, z trawy cytrynowej lub mięty pieprzowej. Taki olejek należy rozcieńczyć z olejem roślinnym i wetrzeć w odsłonięte partie ciała.
  4. Innym naturalnym sposobem jest też przygotowanie wywaru ziołowego. Zioła, które odstraszają kleszcze to np. lawenda, szałwia, geranium, eukaliptus. Może być to również rozmaryn i tymianek. Zaparz zioła w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera i dodaj sok z cytryny i wymieszaj. Gotowym preparatem możesz spryskać, zarówno siebie jak i pa czy kota.
  5. Kleszcze odstrasza również silna woń czosnku. Można więc wetrzeć go w odsłonięte partie ciała. Jednak ze względu na nieprzyjemny zapach ten sposób może być dla wielu osób drażniący. Podobnie działać będzie piwo. Zawarta w nim witamina B zmienia zapach ludzkiego potu, tak aby stał się drażniący dla kleszczy.
  6. Świetnym sposobem na walkę z kleszczami są również maści rozgrzewające. Zawarte w ich składzie substancje, takie jak olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamfora skutecznie odstraszają te niebezpieczne owady. Działanie maści wzmacnia dodatkowo ciepło wydzielane przez ciało, które potęguje nieprzyjemną dla kleszcza woń.
Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *