Napięciowe bóle głowy – objawy, leczenie

Napięciowe bóle głowy to bardzo częsta dolegliwość, na którą narzeka coraz więcej kobiet oraz mężczyzn. Bóle napięciowe głowy są głównie spowodowane nieprawidłową pobudliwością zakończeń nerwowych odpowiadających za czucie bólu albo nieprawidłowym przewodzeniem generowanych przez nie impulsów. W niektórych przypadkach powodem, napięciowych bólów głowy może być depresja, nie zawsze może objawiać się typowymi zaburzeniami nastroju. Częstym powodem dolegliwości mogą być zmiany, strukturalne lub czynnościowe, w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęstszymi ofiarami napięciowych bólów głowy są osoby, które mają skłonności do nerwicy, a także te, które mocno odczuwają stres oraz lęki. Równie często osoby, które mają problemy ze snem, np. cierpią na bezsenność lub wczesne wstawanie też zmagają się z bólem głowy.

Objawy napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy przede wszystkim objawia się nawracającymi, dolegliwościami z reguły o niewielkim lub średnim nasileniu. Ból głowy może obejmować cały jej obszar albo okolice skroniowe lub czołowe. Napięciowy ból głowy ma charakter ciągły, ściskający, obejmujący, rzadko zdarza się, żeby nasilał się w trakcie wysiłku fizycznego lub pochylania się oraz, żeby pulsował. Cechą charakterystyczną dla napięciowego bólu głowy jest przede wszystkim to, że z reguły nie powoduje on dodatkowych objawów jak m.in.: zawroty głowy, nudności czy zaburzenia widzenia. Napięciowy ból głowy przeważnie trwa od kilkudziesięciu minut do nawet tygodnia. W sytuacji, gdy ból trwa dłużej, możemy oczekiwać, że jest on spowodowany innymi czynnikami chorobowymi.

Leczenie napięciowego bólu głowy

Leczenie napięciowego bólu głowy jest zdecydowanie trudne i często bywa tak, że jest mało skuteczne. Występują różne formy leczenia napięciowego bólu głowy. Możemy przyjmować przeróżne preparaty na tą dolegliwość, ale także leczyć ból głowy poprzez leczenie niefarmakologiczne np.: ćwiczenia relaksujące.

Jednym z najważniejszych czynników w eliminowaniu napięciowego bólu głowy jest oczywiście wykluczenie czynników bólu. Ważne jest, żeby postarać się jak najbardziej zmniejszyć stres psychiczny oraz fizyczny, w tym celu warto zastosować techniki relaksacyjne oraz psychoterapię. Warto również pomyśleć o tym, żeby ograniczyć ilość spożywanej kawy, a także gazowanych napoi. Osoby cierpiące na napięciowy ból głowy, powinny zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynek. Ważna jest, również aktywność fizyczna w czasie leczenia bólu głowy, ponieważ pomaga usunąć niepotrzebne napięcie.

Do niefarmakologicznych metod leczenia bólu należą m.in: elektromiografia – pacjentowi podawane są sygnały zwrotne o zmianach fizjologicznych zachodzących w jego organizmie, psychoterapia – poznawczo-behawioralna, akupunktura i fizjoterapia. Natomiast do farmakologicznych metod leczenia napięciowego bólu głowy należą m.in. kwas acetylosalicylowy, naproksen, ketoprofen, ibuprofen, diklofenak. Pacjenci, którzy nie mogą przyjmować powyższych leków mogą stosować na ból głowy paracetamol w dawce 1000 mg. Oczywiście musimy pamiętać, że dawki leków powinny być dobierane indywidualnie zgodnie z potrzebami pacjenta.

Napięciowe bóle głowy – objawy, leczenie
5 (100%) 2 głosów