Nadmierny wzrost – objawy, przyczyny i leczenie

Akromegalia, nazywana inaczej chorobą gigantów, to choroba, która charakteryzuje się nadmiernym wzrostem i nieodwracalnym przerostem narządów. Przypadłość, na którą cierpi około 2500 osób w Polsce, jest ciężka do zdiagnozowania, a objawy łatwo zbagatelizować. Czym tak naprawdę jest akromegalia?

Objawy nadmiernego wzrostu

Odpowiedzialność za występowanie choroby, biorą hormony. Ta rzadka choroba, może być bardzo poważna w skutkach. Podwyższone wydzielanie hormonów powoduje powiększenie rozmiarów całego ciała, części twarzy, wydłużenie i poszerzenie kończyn oraz przerost wewnętrznych narządów, takich jak wątroba. Objawy występują już pomiędzy 30 a 50 rokiem życia i są niemal niezauważalne. Pierwszy objaw choroby, to powolne zwiększenie się ciała. Wielkość przyrostu ciała u chorego, widać z czasem, kiedy okazuje się, że rozmiar buta zwiększył się o dwa numery. Innymi objawami, które towarzyszą choremu wraz z przyrostem ciała, to częste bóle głowy, zmiana głosu, występowanie chrypki, bóle kości, stawów, nadmierna potliwość i pogorszenie się wzroku. Pierwszymi specjalistami, którzy mogą rozpoznać chorobę, są dentyści i laryngolodzy. To oni, mogą zaobserwować zbytni rozrost szczęki lub powiększenie zatok nosowych.

Przyczyny Akromegalii

Głównych przyczyn choroby, możemy dopatrywać się w guzie przysadki mózgowej. Powoduje ona, nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu a tym samym, znacznej deformacji wyglądu chorego. Gruczoły dokrewne, produkujące hormony, kontrolują ich wydzielanie do organizmu. Niestety, zdarza się, że w przesadce, rozwija się guz, który jest odpowiedzialny za wzrost ciała, po okresie dojrzewania. Choroba, jest szczególnie trudna do rozpoznania, ze względu na bagatelizowanie objawów, które w ostateczności, wymagają badań i konsultacji szeregu specjalistów, o różnych specjalnościach.

Leczenie nadmiernego wzrostu

Głównym celem leczenia nadmiernego wzrostu, jest zmniejszenie wydzielania hormonu, odpowiedzialnego za chorobę. Pierwszym krokiem, jest usunięcie guza przystawki, który w zależności od pory wykrycia, może być ciężki w odseparowaniu, od zdrowych narządów. W przypadku dużego, rozrośniętego guza, sukces operacji kształtuje się w granicach od 30 do 50 procent. Drugim sposobem, jest leczenie farmakoterapią. Polega ono, na zastosowaniu analogów somatostatyny, które powodują zmniejszenie guza oraz obrzęku tkanek miękkich. U niektórych chorych, podaje się również, antagonistę receptora GH. Dzięki temu, obniża się wydzielanie IGF-1 oraz postęp choroby.

Życie z akromegalią

Hormony hGH i IGF-1 odpowiedzialne za wzrost komórek w organizmie człowieka, mogą doprowadzić również do chorób nowotworowych. Osoby, borykające się z problemem nadmiernego wzrostu, osiągają krótszą długość życia, niż osoby zdrowe. Przyczyny umieralności osób chorych, których życie skraca się nawet o 10 lat, są takie same, jak u osób zdrowych. Najczęściej, są to jednak nowotwory złośliwe lub choroby sercowo-naczyniowe. Osoby, które poddały się operacji usunięcia guzu oraz leczeniu farmakologicznemu, nie mogą w pełni, odzyskać poprzedniego wyglądu.

Środkami, które mogą umożliwić powrót do dawnej figury, mogą być operacje plastyczne. Trzeba, niemniej pamiętać, że choroba nadmiernego wzrostu, rozwija się stopniowo i może być mylona z innymi dolegliwościami. Kluczowe w pokonaniu choroby, jest wczesne rozpoznanie i poddanie się, odpowiedniemu leczeniu. Warto zwracać uwagę, na szczegóły, dotyczące rozmiaru noszonych ubrań i butów. Na akromegalię, chorowały takie gwiazdy, jak amerykański aktor Matthew McGrory czy rosyjski bokser Nikolay S. Valuev.

Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *