Mięsień krawiecki – ćwiczenia i rozciąganie

Mało kto o nim słyszał i mało kto wie, gdzie się znajduje, pomimo że jest najdłuższym mięśniem naszego ciała. Zakres jego działania obejmuje dwa stawy i to dzięki niemu zakładamy nogę na nogę. Jak każdy mięsień może być wzmacniany dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

Położenie i funkcja mięśnia krawieckiego

Jak już wspominaliśmy mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius ) jest najdłuższym mięśniem naszego ciała. Jego długość to ok. 50 cm. W postaci cienkiej taśmy przebiega wzdłuż i po przekątnej przedniej, a następnie przyśrodkowej powierzchni uda od kolca biodrowego przedniego górnego do miejsca nieznacznie poniżej guzowatości piszczeli, gdzie jest przyczepiony do niej przyśrodkowo. Swoim kształtem przypomina nieco literę S. Unerwiony jest przez nerw udowy a unaczyniony tętnicą udową, tętnicą okalającą udo boczną oraz tętnicą zstępującą kolana.Mięsień ten działa dwustawowo.

W stawie biodrowym odpowiada za:

  • zginanie,
  • odwodzenie
  • rotację
    w kolanowym za:
  • zginanie
  • w zgięciu również obraca goleń do wewnątrz.

Pomimo że mięsień krawiecki szczyci się mianem najdłuższego mięśnia, jaki posiadamy to jednak w praktyce, ze względu na małą powierzchnię brzuśca, jest mięśniem stosunkowo słabym i pełni jedynie funkcję pomocniczą. Warto więc poświęcić mu trochę uwagi i uwzględnić w naszym planie treningowym.

Jakie ćwiczenia na mięsień krawiecki?

Podczas treningu jest go bardzo trudno wyizolować spośród innych mięśni i zazwyczaj jest on jednym z kilku, nad którymi pracujemy, wykonując dane ćwiczenie. Nie mniej jest kilka ćwiczeń, które szczególnie aktywują i rozciągają ten właśnie mięsień.

Zanim jednak zabierzemy się do treningu właściwego naszego „krawca” pamiętajmy, żeby wykonać przedtem odpowiednią rozgrzewkę. Szybki marsz bądź trucht, podskoki, ćwiczenia inicjujące ruchy rotacyjne w stawach kolanowych i biodrowym to wszystko będzie dobrym wstępem do przygotowania się do właściwych ćwiczeń.
Rozgrzani? No to możemy zaczynać – połóż się na brzuchu najlepiej na ławce treningowej tak, aby poza ławkę wystawały podudzia wraz z kolanami. Ugnij nogi w kolanach pod kątem 90 stopni i między stopy chwyć sztangielkę a następnie wraz z wdechem prostuj nogi a z wydechem ponownie je uginaj.

Uwaga! Nie prostujemy nóg w kolanach do samego końca – może to grozić kontuzją. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia należy unikać gwałtownych i zamaszystych ruchów, powodujących zanik napięcia w mięśniach i oszukanie w ćwiczeniu. Jeżeli chodzimy na siłownię, możemy również poszukać specjalnej maszyny, na której wykonamy odpowiadające temu ćwiczenie.

Mięsień krawiecki – rozciąganie

Szalenie ważne jest również oczywiście rozciąganie. Mamy dwa sposoby na to, by rozciągnąć mięsień krawiecki.
Pierwszy: stawiamy jedną nogę nieco z przodu względem osi ciała i lekko uginamy a drugą, wyprostowaną cofamy do tyłu. W tej pozycji unosimy obie ręce i wyciągamy maksymalnie w górę. Pozostajemy w tej pozycji 20-30 sekund.

W drugim ćwiczeniu klękami na kolanach z następnie opuszczamy pośladki na tylną część łydek. Z tej pozycji wychylamy się ciało do tyłu – jeżeli jesteśmy w stanie, możemy oprzeć się na przedramionach. Również w tej pozycji pozostajemy 20-30 sekund.

Jeżeli odczuwasz ból kolan przy tym ćwiczeniu lub ogólnie masz problemy ze stawami kolanowym nie wykonuj tego ćwiczenia lub skonsultuj się z lekarzem czy jest to dla ciebie bezpieczne.

Ból mięśnia krawieckiego

Najczęściej możemy go zaobserwować zakładając nogę na nogę, jednak ból może pojawić się również w okolicy przyczepów, jak również na całej długości mięśnia. W niektórych przypadkach może promieniować na zewnętrzną część podudzia aż do kostki zewnętrznej lub występować w okolicy biodra. Najczęstszymi przyczynami bólu są:

  • przeciążenie
  • podrażnienie
  • zbyt duże napięcie mięśni.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest