Maratony polskie – czyli coraz więcej osób biega!

Ilość maratonów w kalendarzu z roku na rok powiększa się w szybkim tempie. Tak jak i ilość uczestniczących w nich kobiet. Na trasach spotykamy coraz więcej osób. W poniższym artykule pokażemy jak zmieniły się statystyki na przestrzeni kilku lat. I może namówimy was na wspólny jogging?

Coraz więcej osób biega – jak, po co i gdzie?

Maratony polskie cieszą się coraz większą popularnością. W 2012 roku odbyło się kilka dużych biegów tego typu. Do największych z nich należą po kolei: “Biegnij Warszawo”, “Bieg Niepodległości”, “Półmaraton Warszawski”, “Maraton Warszawski”, “Poznań Maraton”, “Poznań Półmaraton”, “Maraton Wrocław”, “Maraton Cracovia”. W pierwszym z nich bieg ukończyło niemal 10 tysięcy osób, w ostatnim – ponad 3 tysiące.

W 2011 roku łączna liczba kobiet, które ukończyły 10 największych biegów, wynosi 6637 osób. Natomiast już rok później liczba ta powiększyła się aż o 40%. Dane pochodzą z opracowań Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

W marcu 2015 roku Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, przeprowadził badania na temat popularności biegania jako aktywności fizycznej. Kilka lat wcześniej szacowano, że wśród Polaków tylko 30% społeczności uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną. Obecnie odsetek biegających osób wzrósł aż dwukrotnie.

Co ciekawsze – typowy polski biegacz ma swoje cechy charakterystyczne. M.in. uprawia sport 2-3 razy w tygodniu i trenuje samodzielnie.

W 2015 roku wykazano również, że tylko 15% osób uprawiających jogging bierze udział w imprezach masowych, typu półmaratony czy maratony, a swój wybór opierają na dwóch czynnikach, mianowicie atmosferze i ilości osób biorących udział w wydarzeniu.

W 2017 roku opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez Runner’s World. Sondaż objął prawie osiemnaście tysięcy osób z dwudziestu czterech krajów, w tym również z Polski.

Statystyki dotyczące aktywności osób ćwiczących

Z badań wynikło, że nie tylko Polacy lubią ćwiczyć w samotności. Dodatkowo 80% ankietowanych odpowiedziało, że podczas aktywności fizycznej używa aplikacji z GPS.

42% przed biegiem sprawca pogodę, 41% rozciąga swoje mięśnie i stawy. Tylko 8% ankietowanych brało udział w biegach przeszkodowych. W Polsce aż 40% uznało dziesięciokilometrowy maraton za swój ulubiony. Polacy określili również w jakich miastach chcieliby wziąć udział w tego typu imprezie masowej. Najwięcej chętnych zaznaczyło Warszawę, Poznań i Wrocław, a na czwartym miejscu ustawiali Nowy Jork.

Ciekawostką jest, że ankietowani dostali również pytanie dotyczące seksu, brzmiące: mając do wyboru seks czy bieganie… 36,3% odpowiedziało seks, ale aż 28,5% bieganie! Dodatkowo w pierwszej grupie 24,5% biegających rezygnuje z intymnych przyjemności dzień przed maratonem. W Polsce aż 35 procent biegaczy wierzy, że uprawianie sportu poprawiło ich życie seksualne.

Najczęściej biegają osoby pomiędzy osiemnastym, a dwudziestym czwartym rokiem życia. Mimo to średni wiek biegaczy wynosi 33 lata. 10 narodowości w sondażu przyznało, że największą dla nich motywacją jest zrzucenie wagi. Ulubioną porą dnia na bieganie jest zdecydowanie wieczór.

W sondażu uwzględniono trzy typy biegaczy. Pierwszy z nich to dbający przede wszystkim o zdrowie. Drugi – o lepszą formę i nagrody. Trzeci – to grupa biegająca okazjonalnie, głownie dla zrelaksowania się.

61,5% biegających przyznaje, że woli słuchać czegoś więcej niż tylko swojego szybkiego oddechu. 83,4% słucha muzyki podczas biegania.

Kalendarz biegów

W polskim Internecie można znaleźć trzy najlepsze kalendarze biegów. Jeden dostępny jest na stronie portalu Runner’s World, drugi na oficjalnej stroniemaratonypolskie.pl, a trzeci na kalendarzbiegowy.pl. Każdą z opcji szczerze polecamy.

Na pierwszej z nich możecie wybrać sobie konkretny rodzaj biegów, tj. dystanse (np. od 6 do 10 km lub 11 do 20 km), województwo oraz typ biegu.

Na drugim z kolei znajdziecie kalendarz biegów, czyli tabelę z uwzględnionymi wszystkimi biegami odbywającymi się już wkrótce, a także opcję mapy Polski, na której zaznaczone są kwadraciki odpowiadające miejscom maratonów.

Uprawianie sportu jest zawsze dobrym pomysłem. Waga spada w dół, sylwetka wygląda szczuplej, znikają fałdki. Dodatkowo polepsza się nasze samopoczucie. W ostatnich latach w Polsce znacznie powiększył się odsetek osób ćwiczących, a w szczególności osób biegających, przez co nasze społeczeństwo jest dużo zdrowsze i szczęśliwsze.

Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *