Gdy kupujemy kwiaty przeważnie zwracamy uwagę na te, które się nam podobają, jednak rzadko skupiamy uwagę na znaczeniu i ich symbolice. Dawniej zielarze czy straganiarki handlujące świeżo zerwanymi bukietami wyróżniali się wiedzą i doradztwem z zakresu jaki kwiat na jaką okazję. Jakim kwiatem czy też jego kolorem możemy wyrazić nasze
uczucia zarówno pozytywne, jak i negatywne. Co ciekawe nawet stopień rozwinięcia pąków miał swoją symbolikę i znaczenie !
Spis treści
Dzisiaj wiemy przeważnie,że czerwone różne są wyrazem płomiennej miłości jednak co z resztą kwiatów, kolorów i ich znaczeniem oraz symboliką ?
Jaki bukiet wręczyć mamie, siostrze, nauczycielce, doktorowi czy też dyrektorowi firmy, tak by nie popełnić kwiatowej gafy ?Jak połączyć konkretną okazję z kwiatami ?
Kwiaty w starożytności były ozdobą posągów, tworzone z nich różnego rodzaju dekoracje na uroczystości czy wydarzenia. Za pomocą kwiatów oddawano również cześć zmarłym. Zakładano nawet specjalne plantacje kwiatów pod względem ich symboliki, koloru i przeznaczenia. Kwiaty z czasem zaczęły stanowić swego rodzaju język porozumiewania się dla ludzi tzw.” mowa kwiatów”, którzy pragnęli wyrazić swoje uczucia czy emocje. Już w średniowieczu na wpół rozwinięte czerwone róże mówiły o stopniowo rozwijającej się gorącej miłości.
Nie bez znaczenia również była liczba kwiatów w bukiecie oraz sposób ich układania. Zielarki opanowały „mowę kwiatów” i mogły usługiwać wszystkim, którzy pragnęli wyrazić swoje uczucia, mężczyźni mogli wybierając odpowiednie kwiaty wyrazić swoją myśl” będę o ciebie walczył”, „ myślę o tobie „,” zauroczyłaś mnie „ zakochałem się w Tobie”. Podobno nawet znaczenie miało którą ręką wybranka serca przyjmie bukiet ! Oczywiście prawa ręka przyjmowała uczucia mężczyzny, natomiast lewa-odrzucała ! W XIX powstał słownik kwiatów, w którym spisane zostały kwiaty, symbolika , znaczenie kolorów i zastosowanie do adekwatnej sytuacji w życiu.
Symbolika najpopularniejszych kwiatów
Do dzisiaj przetrwał pewien kanon, jeśli chodzi o symbolikę kwiatów i oczywiście możemy w to wierzyć lub nie, wszystko zależy od naszej wyobraźni i chęci utożsamienia się choć trochę z „ kwiecistą mową”. Oto kilka przykładów, jakie kwiaty, na jaką okazję i co wyrażają.
Symbolika i znaczenie kwiatów:
- Konwalie: są oznaką subtelności, delikatności wręcz nieśmiałości .
Przeważnie wręczamy je osobom, których urodę podziwiamy. - Cyklamen: Niestety ten kwiat zapowiada rychłe rozstanie.
- Hiacynty: są wyrazem przykrości wywołanej przez zachowanie się bliskiej osoby, mówią też jednak o gorliwości (różowe) czy bezinteresownej sympatii (białe).
- Bez: to kwiat wyrażający miłość i radość, to symbol niewinnej,szalonej miłości młodzieńczej.
- Storczyki: to symbol zmysłowości i doskonałości. To też oznaka głębokich prawdziwych uczuć, fascynacji i podziwu drugą osobą.
- Fiołki: nimi wyrażamy tęsknotę, skrywaną miłość oraz wierność danej osobie.
- Niezapominajki: Dajemy je osobie, która jest dla nas ważna i prosimy równocześnie by ona też o nas pamiętała.
- Goździki: To tradycyjne kwiaty, gdy chcemy komuś podziękować,wyrazić uznanie lub podziw taki sam symbol mają gerbery.
- Lilie: to symbol czystości i niewinności oraz poważne zamiary wobec adorowanej osoby, ale też i wszelkie najlepsze życzenia.
- Róże: to kwiaty o niezwykle bogatej symbolice, a zarazem bardzo eleganckie kwiaty. Wszystko oczywiście zależy od ich koloru. Czerwone to symbol gorącej i namiętnej miłości, a także pożądania. Białe to symbol niewinności czy szlachetnych uczuć, często wręczane na weselach lub dzieciom na różne uroczystości. Różowe to symbol przyjaźni i sympatii. Róże herbaciane to wyraz podziękowania,mają neutralny przekaz.
- Tulipany: Za pomocą tych wiosennych kwiatów wyrażamy radość drugiej osobie np. z tego,że jest lub,że miło ją widzieć a czerwone oznaczają „ kocham cię „.
- Chryzantemy: Kwiaty najczęściej używane do zdobienia cmentarzy,jednak nie są one kwiatami, tylko kojarzonymi ze świętem zmarłych,gdyż ich symbolika to miłość, oddanie i pamięć o drugiej osobie.
- Żonkile: te kwiaty symbolizują negatywne uczucia jak zazdrość, egoizm, pewność siebie i miłość bez wzajemności.
- Frezje: to kwiaty, które są wyrazem szacunku, lecz jednocześnie zapraszają do flirtu.