Zmiana czasu na zimowy – jak wpływa na organizm?

W ciągu roku dwukrotnie jest zmieniany czas. Jako pierwszy jest zmieniany czas zimowy na letni. Odbywa się to w nocy, w ostatnią niedziele marca. Kiedy zmiana czasu letniego się rozpocznie to nasze zegarki przesuną się o godzinę do przodu, z 2 na 3 w nocy. Natomiast zmiana czasu na zimowy następuję w ostatnią niedzielę października. Z tego wynika, że czas letni w Polsce trwa 7 miesięcy, a zimowy – jedynie 5. Głównym czynnikiem, dla którego ten czas jest zmieniany to czynniki ekonomiczne, mimo to nasz organizm mocno oddziałuje na takie sytuacje. Zazwyczaj potrzebuje kilku dni, aby przyzwyczaić się do aktualnego stanu.

Dlaczego zmieniamy czas?

Jednym z głównych powodów zmiany czasu w Polsce jest zwiększenie wykorzystania światła słonecznego, a tym samym oszczędności związane z wykorzystaniem energii, nawet do 4%. Dzięki tym zmianom zwiększa się również bezpieczeństwo, ponieważ podczas gdy na zewnątrz jest jasno zmniejszają się ataki wandalizmu lub kradzieży. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Dłuższy dzień w lecie nie wypada aż tak dobrze nawet w zakresie oszczędności. Podczas gorącego lata bardzo często używamy klimatyzatorów, które pobierają znaczną ilość energii elektrycznej. Zmiana czasu jest również problematyczna dla kursujących pociągów. W związku ze zmianami muszą one zatrzymać się na godzinny postój lub przyjechać z godzinnym spóźnieniem. Ten przypadek przeszedł gruntowną analizę i dlatego w Japonii zrezygnowano ze zmiany czasu.

Jak to wpływa na nasz organizm?

Mimo tego, że dzięki zmianie czasu możemy spać dłużej lub mieć dłuższy czas to jest to dla nas szczególnie kłopotliwe. Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy otrzymujemy dodatkowa godzinę na sen. Jednak tak w rzeczywistości nie jest, ta zmiana w żadnym aspekcie nie sprzyja naszemu zdrowiu. Wiele osób sądzi, że dodatkowa godzina pomoże uporać się ze stresem, depresją czy oczyścić umysł. Jednak w zmian otrzymujemy dolegliwości związane z tym co odczuwają osoby zmieniające strefę czasową. Możemy odczuwać: bezsenność, brak apetytu, problemy żołądkowe, dezorientację, pogorszenie samopoczucia. Ponadto zmiana czasu wpływa na:

  • Sprzyjanie depresji – Naukowcy z Uniwersytetu w Danii po dokładnej analizie oraz badaniu wykazali, iż zmiana czasu wzmaga choroby związane z depresją. W miesiącu po zmianie czasu, czyli w listopadzie można zaobserwować wzrost choroby aż do 8-11%.
  • Rozregulowania zegara biologicznego – Zmiana czasu prowadzi do zmiany naszego trybu życia. Po zmianie można zaobserwować zmienione pory wstawania oraz spożywania posiłków.
  • Zmniejszona energia do działania – Kortyzol zwany hormonem stresu, zostaje wydzielany godzinę przed pobudką podczas prawidłowego, unormowanego trybu życia. To on pobudza nas do działania oraz daję dawkę energii. Podczas zmiany kortyzol nie zostaje wydzielany, dlatego rano często sięgamy po dawkę kofeiny.
  • Uczucie niewyspania – Melatonina jest uznawany za hormon snu. Nakłania nas do snu podczas pojawienia się nocy. Jej rozregulowanie skutkuję tym, że senność towarzyszy nam przez cały dzień. Powodem może być zmiana czasu, jak i pogorszająca się, pochmurna pogoda.
  • Rozdrażnienie, gorsza koncentracja – Zmiana czasu łączy się z dolegliwościami związanymi z koncentracją, rozdrażnieniem, spadkiem nastroju, a nawet czynnikami dotyczącymi trawienia. Te wszystkie działania są związane z homeostazą, czyli regulacją pomiędzy organizmem, a środowiskiem zewnętrznym. Stan homeostazy zależny jest od właściwego ciśnienie krwi.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest