Zmiana czasu czyli kiedy w Polsce przekręcamy wskazówki zegara?

Dodano: 14.09.2018 06:09
Aktualizowano: 04.09.2018 19:03
Udostępnij

Zmiana czasu to temat, z którym spotykamy się dwa razy do roku, a który ostatnio stworzył wiele kontrowersji. Kiedy zmieniam czas z letniego na zimowy i czym jest to spowodowane? Czym spowodowana jest zmiana czasu w Polsce?

Historia zmiany czasu

Temat zmiany czasu ostatnio pojawia się coraz częściej w mediach kiedy to lokalne władze chcą zmian lub całe społeczności. Dlaczego jednak zmiana czasu na zimowy oraz zmiana czasu na letni istnieją? Czy dotyczy on tylko Polski czy również innych krajów?

Zmiana czasu nie jest nowym pomysłem, pomimo że starożytne cywilizacje nie zmieniały czasu to życie toczyło się wokół słońca – to słońce regulowało dzień i noc. Pierwsze wzmianki o pomyśle zmiany czasu przypisuje się Benjaminowi Franklinowi, amerykańskiemu politykowi, którego artykuł zasugerował, żeby ludzie wcześniej szli spać oraz wcześniej wstawali. Jednak za osobę, która pierwsza zaproponowała zmianę czasu uważa się nowozelandzkiego entomolog i astronom George Vernon Hudson, którego sposób pracy przyczynił się do stworzenia zmian czasu. W 1985 roku Hudson pierwszy raz zaprezentował swój pomysł, sugerując wprowadzenie 2-godzinnej zmiany czasu. Nie był on jedyną osobą, której zależało na zmianie czasu, brytyjski budowniczy William Willett. Zmiana czasu u Willetta była zainspirowana jednym letnim porankiem, kiedy to Willett wczesnym rankiem wrócił z przejażdżki konną i zauważył jak wiele okien w okolicy było zasłoniętych, pomimo że, propozycja Willetta trafiła nawet do Izby Gmin nie udało się jej przeforsować.

William mimo to pozostał wierny idei i do końca swojego życia ją promował. Wiele osób próbowało wprowadzić zmianę czasu, jednak sukces w zmianie czasu odnieśli dopiero Niemcy, którzy wraz z Austro-Węgrami wprowadzili tak zwany Sommerzeit czyli czas letni 30 kwietnia 1916 roku. Ze względu na tę zmianę, która odbyła się w czasie I Wojny Światowej, wiele krajów zdecydowało się podążyć za zmianą, w tym Wielka Brytania, Rosja, a nawet Stany Zjednoczone.

Po wojnie, niektóre kraje wróciły do poprzedniego rytmu czasu, jednak kraje jak Wielka Brytania pozostały przy tej zmianie. Podobna zmiana zaszła podczas II Wojny Światowej. W Polsce, czas letni wprowadzony został w 1919 roku, jednak zmiana ta dotyczyła jednego roku. Dopiero podczas II Wojny Światowej oraz w latach 1945 do 1949, w 1957 do 1964 oraz w 1977 do 1981 wprowadzone zostały zmiany czasu. Od 1983 zmiana czasu w Polsce następuje regularnie. W chwili obecnej wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej, ale również w dużej mierze Kanada czy Stany Zjednoczone również zmieniają czas.

Dlaczego zmieniamy czas?

Zmiana czasu nie jest wymysłem, ma ona swoje powody. Głównym powodem zmiany czasu jest maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, dzięki czemu w lato korzystamy ze światła sztucznego mniej powodując oszczędności w zużyciu energii. Istnieją również przekonania, że zmiana czasu ma pomóc w walce z depresją. Jednak istnieje też dużo opinii negujących korzystny wpływ zmiany czasu m.in. na nasze zdrowie – w końcu godzina w jedną czy w drugą stronę zaburza nasz rytm snu. Również badania potwierdzają, że oszczędność przy zmianie czasu w obecnych czasach poprzez rozwój technologii nie jest tak duża, aby zmiana czasu była opłacalna. Największe problemy ze zmianą czasu możemy zauważyć na pociągach, które to nie raz zmuszone są do godzinnego postoju, tak, aby dotrzeć na miejsce w porę. Również na lotniskach może pojawić się chaos w związku ze zmianą czasu. W przypadku banków, wiele placówek na czas zmiany czasu decyduje się na wyłączenie możliwości korzystania ze swoich usług.

Kiedy zmieniamy czas w Polsce?

Obecnie utarło się, że w Unii Europejskiej czas letni na zimowy zmieniamy podczas ostatniej niedzieli października, czyli w tym roku 28 października 2018 powinniśmy zmienić czas z godziny 3 na godzinę 2, dzięki czemu zyskamy godzinę więcej snu.

Losy zmiany czasu

Ostatnio głośniej mówi się o zaprzestaniu zmiany czasu. Temat ten poruszany jest przez polski rząd ale również przez Parlament Europejski. W głosowaniu obywateli UE, większość odpowiedziała za zniesieniem zmiany czasu jednak zanim taka dyrektywa zostałaby wprowadzona minie sporo czasu.

Zmiana czasu ma swoje wady i zalety, mimo wszystko pamiętajmy że 28 października 2018 nastąpi zmiana czasu na zimowy, dzięki czemu śpimy lub pracujemy godzinę dłużej.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Zimą na stoku lepiej szusować z dobrą polisą

16 stycznia 2022

Nieustannie śnisz w nocy o białych, delikatnie oprószonych świeżym śniegiem stokach? Nie możesz doczekać się, gdy zapniesz na stopach ukochane narty lub deskę snowboardową i zaczniesz płynnie sunąć w dół? Sprzęt jest już przygotowany? Ale czy pamięta...więcej

Zakupy online w Warszawie – dlaczego jest to opcja warta rozważenia?

16 stycznia 2022

Każdy mieszkaniec wielkiego miasta żyje w biegu. Codzienne obowiązki wymagają sporych nakładów energii, aby wszystkie sprawy zostały dopięte na ostatni guzik. Pod koniec dnia zostaje jeszcze zrobienie zakupów, abyśmy mogli ze spokojem udać się na zas...więcej

Aktywnie nawet zimą – Buty męskie na długie spacery

16 stycznia 2022

Gdy temperatura spada, z nieba prószy śnieg, a krajobraz powoli zmienia kolor na biały – mamy pewność, że nadeszła zima. Jak dobrać buty męskie na tę porę roku by jednocześnie wyglądać stylowo, czuć się komfortowo i nie marznąć? Na co zwrócić u...więcej

Jak zastawa stołowa wpływa na dietę i odchudzanie? Czy rozmiar i kolor talerzy ma znaczenie?

06 stycznia 2022

Ciągłe liczenie kalorii i nieustanne próby zrzucenia nadmiarowych kilogramów to codzienna rzeczywistość wielu z nas. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, iż dużym zainteresowaniem cieszą się różnorodne sposoby i patenty na to, aby pomóc sobie w tych tru...więcej