Czy zgodne małżeństwo zawsze musi myśleć tak samo? Jak unikać konfliktów i tworzyć zgrany team? Ślub zazwyczaj wiąże się z tzw. pójściem na swoje.
Jeśli wcześniej mieszkaliście osobno to od teraz wspólnie prowadzicie dom i musicie nauczyć się szanować wzajemne potrzeby i przyzwyczajenia. Potem zazwyczaj pojawiają się dzieci i wszystko staje się jeszcze trudniejsze. Każdego dnia trzeba podejmować jakieś decyzje, wspierać się, być wzorem dla kolejnego pokolenia. Czy zatem częste różnice zdań są zagrożeniem dla związku?
Spis treści
Sztuka kompromisów w małżeństwie
Hasło „kompromis” znają wszyscy. Jednak wprowadzenie go w życie bywa dla wielu bardzo trudne. Dominacja jednego z partnerów to powszechne zjawisko, ale czy to dobry przepis na szczęśliwy związek? Istnieje duże ryzyko, że w pewnym momencie czara goryczy się przeleje i druga strona powie „dość”.
Są sytuacje, w których nie warto upierać się przy swoim, a lepiej pójść na pewne ustępstwa. Bardzo ważne jednak, by nie dotyczyło to zawsze tej samej osoby.
Kompromis nie jest idealnym rozwiązaniem, bo choć oboje coś zyskacie, każde będzie musiało z czegoś zrezygnować. Najlepiej byłoby doprowadzić do takiego rozwiązania problemu, jakie usatysfakcjonowałby każde z Was. To sztuka, której wypracowanie zajmuje sporo czasu. Wiele małżeństw „dociera się” przecież przez lata.
Komunikacja podstawą udanego małżeństwa
Kłótnie w małżeństwie są nieuniknione. Jesteście w końcu dwiema różnymi osobami o indywidualnych potrzebach i uczuciach. Nawet jeśli znacie się jak te łyse konie, musicie ze sobą rozmawiać. Tylko szczere wyrażanie emocji, oczekiwań i wyobrażeń o tym, jak ma wyglądać wspólne życie może pomóc we wzajemnym porozumieniu.
Kolejnym zbawiennym efektem rozmowy jest ulga. Zdarzyło Ci się kiedyś dusić w sobie żal i przymykać na coś oczy aż przyszedł moment, gdy jeden drobiazg wywołał prawdziwe tornado? To bardzo popularne zjawisko. Niezałatwione sprawy nie znikają. One się kumulują i by prędzej czy później wychodzą na światło dzienne. Wtedy w nerwach potrafimy powiedzieć więcej niż byśmy chcieli.
Aby uniknąć nagromadzenia negatywnych emocji warto rozmawiać na bieżąco. Każdego dnia postarajcie się znaleźć chwilę na szczerą rozmowę. Powiedzcie, jakie wzajemne zachowania sprawiły Wam radość, a jakie rozczarowały. Taka spokojna rozmowa przy herbacie będzie bardziej efektywna niż wykrzyczenie żali w przypływie złości.
Konwersacja jest także ogromnie ważna w przypadku pożycia małżeńskiego. Powinniście znać swoje najskrytsze pragnienia i otwarcie o nich rozmawiać. Nie krytykujcie się w tym. Jeśli interesują go sex maszyny, rozważcie ich zakup. To wcale nie oznacza, że się Tobą znudził. Większość mężczyzn lubi eksperymentować i szukać nowych doznań. Róbcie to wspólnie, a nie będziesz miała powodów do zmartwień. Do zabawy dołączcie gry erotyczne czy inny gadżet, który podsyci ogień w sypialni.
Podział obowiązków domowych w stałym związku
Czy wiesz, że poczucie braku wsparcia w partnerze na poziomie codziennych czynności bywa źródłem frustracji? Może ona przerodzić się w poważny konflikt, a czasem nawet rozwód. Najlepiej już na początku ustalić podział obowiązków. Nie ma co liczyć na szczęśliwy związek, jeżeli tylko jedno z Was będzie robić zakupy, gotować i sprzątać, podczas gdy drugie wylegiwać się na kanapie.
Są takie czynności, których oboje nie lubicie. Podzielcie się nimi sprawiedliwie, wykonujcie je naprzemiennie. Wyręczajcie się czasem w ramach miłych gestów. Ona ma nadgodziny w pracy, choć to jej kolej przygotowania obiadu? Zrób jej niespodziankę i powitaj ciepłym posiłkiem. Z pewnością przyjdzie moment, że Ci się odwdzięczy.
Zgodne małżeństwo to nie takie, w którym nie ma spięć tylko takie, które potrafi je rozładować. Kluczem do sukcesu jest dialog i oczywiście regularne okazywanie sobie uczuć.