Zgodne małżeństwo – porozumienie bez sporów

Czy zgodne małżeństwo zawsze musi myśleć tak samo? Jak unikać konfliktów i tworzyć zgrany team? Ślub zazwyczaj wiąże się z tzw. pójściem na swoje.

Jeśli wcześniej mieszkaliście osobno to od teraz wspólnie prowadzicie dom i musicie nauczyć się szanować wzajemne potrzeby i przyzwyczajenia. Potem zazwyczaj pojawiają się dzieci i wszystko staje się jeszcze trudniejsze. Każdego dnia trzeba podejmować jakieś decyzje, wspierać się, być wzorem dla kolejnego pokolenia. Czy zatem częste różnice zdań są zagrożeniem dla związku?

Sztuka kompromisów w małżeństwie

Hasło „kompromis” znają wszyscy. Jednak wprowadzenie go w życie bywa dla wielu bardzo trudne. Dominacja jednego z partnerów to powszechne zjawisko, ale czy to dobry przepis na szczęśliwy związek? Istnieje duże ryzyko, że w pewnym momencie czara goryczy się przeleje i druga strona powie „dość”.

2

Są sytuacje, w których nie warto upierać się przy swoim, a lepiej pójść na pewne ustępstwa. Bardzo ważne jednak, by nie dotyczyło to zawsze tej samej osoby.

Kompromis nie jest idealnym rozwiązaniem, bo choć oboje coś zyskacie, każde będzie musiało z czegoś zrezygnować. Najlepiej byłoby doprowadzić do takiego rozwiązania problemu, jakie usatysfakcjonowałby każde z Was. To sztuka, której wypracowanie zajmuje sporo czasu. Wiele małżeństw „dociera się” przecież przez lata.

Komunikacja podstawą udanego małżeństwa

Kłótnie w małżeństwie są nieuniknione. Jesteście w końcu dwiema różnymi osobami o indywidualnych potrzebach i uczuciach. Nawet jeśli znacie się jak te łyse konie, musicie ze sobą rozmawiać. Tylko szczere wyrażanie emocji, oczekiwań i wyobrażeń o tym, jak ma wyglądać wspólne życie może pomóc we wzajemnym porozumieniu.

Kolejnym zbawiennym efektem rozmowy jest ulga. Zdarzyło Ci się kiedyś dusić w sobie żal i przymykać na coś oczy aż przyszedł moment, gdy jeden drobiazg wywołał prawdziwe tornado? To bardzo popularne zjawisko. Niezałatwione sprawy nie znikają. One się kumulują i by prędzej czy później wychodzą na światło dzienne. Wtedy w nerwach potrafimy powiedzieć więcej niż byśmy chcieli.

3

Aby uniknąć nagromadzenia negatywnych emocji warto rozmawiać na bieżąco. Każdego dnia postarajcie się znaleźć chwilę na szczerą rozmowę. Powiedzcie, jakie wzajemne zachowania sprawiły Wam radość, a jakie rozczarowały. Taka spokojna rozmowa przy herbacie będzie bardziej efektywna niż wykrzyczenie żali w przypływie złości.

Konwersacja jest także ogromnie ważna w przypadku pożycia małżeńskiego. Powinniście znać swoje najskrytsze pragnienia i otwarcie o nich rozmawiać. Nie krytykujcie się w tym. Jeśli interesują go sex maszyny, rozważcie ich zakup. To wcale nie oznacza, że się Tobą znudził. Większość mężczyzn lubi eksperymentować i szukać nowych doznań. Róbcie to wspólnie, a nie będziesz miała powodów do zmartwień. Do zabawy dołączcie gry erotyczne czy inny gadżet, który podsyci ogień w sypialni.

Podział obowiązków domowych w stałym związku

Czy wiesz, że poczucie braku wsparcia w partnerze na poziomie codziennych czynności bywa źródłem frustracji? Może ona przerodzić się w poważny konflikt, a czasem nawet rozwód. Najlepiej już na początku ustalić podział obowiązków. Nie ma co liczyć na szczęśliwy związek, jeżeli tylko jedno z Was będzie robić zakupy, gotować i sprzątać, podczas gdy drugie wylegiwać się na kanapie.

4

Są takie czynności, których oboje nie lubicie. Podzielcie się nimi sprawiedliwie, wykonujcie je naprzemiennie. Wyręczajcie się czasem w ramach miłych gestów. Ona ma nadgodziny w pracy, choć to jej kolej przygotowania obiadu? Zrób jej niespodziankę i powitaj ciepłym posiłkiem. Z pewnością przyjdzie moment, że Ci się odwdzięczy.

Zgodne małżeństwo to nie takie, w którym nie ma spięć tylko takie, które potrafi je rozładować. Kluczem do sukcesu jest dialog i oczywiście regularne okazywanie sobie uczuć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest