Każdemu z nas zdarza się narzekać na brak chęci lub motywacji do pracy. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu większość osób pracuje, aby zarabiać pieniądze, a nie dla własnej przyjemności. Są jednak przypadki, kiedy zwykła niechęć przeradza się w coś bardziej poważnego – wypalenie zawodowe.
Wypalenie zawodowe jest to przeciążenie psychofizyczne organizmu powstałe zazwyczaj na skutek stresu, jakiego doświadczamy w pracy. Taki pracownik jest stale niezadowolony ze swojego stanowiska oraz obowiązków, nie ma motywacji do wykonywania zadań, a o samą myśl o pracy pogarsza mu się nastrój.
Spis treści
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Oprócz wspomnianego wcześniej spadku samopoczucia na myśl o pracy, wypalenie zawodowe ma również szereg innych objawów. Są to między innymi bezsenność, trudności w zasypianiu, ciągłe zmęczenie, bóle mięśni, kręgosłupa lub głowy, podwyższone ciśnienie. Oprócz fizycznych dolegliwości, wypalenie zawodowe bardzo źle wpływa również na psychikę i relacje międzyludzkie, nie tylko w pracy, ale i w życiu prywatnym. Taka osoba jest rozdrażniona, łatwo się irytuje, ma trudności z koncentracją oraz towarzyszy jej uczucie przygnębienia. Jeśli widzisz, że odechciewa Ci się chodzić do pracy, nie warto czekać. Możesz wykonać krótki test i odpowiadając na pytania poniżej dowiedzieć się czy to tylko chwilowy spadek motywacji, czy może poważniejszy problem.
- Czy masz wrażenie że praca zawładnęła Twoim życiem?
- Czy izolujesz się od zespołu?
- Czy specjalnie spóźniasz się do pracy lub starasz się jak najbardziej przedłużyć sobie przerwy?
- Czy coraz częściej myślisz o odejściu z pracy?
- Czy czujesz się niedoceniony?
- Czy masz tendencję do ignorowania pozytywnych aspektów Twojej pracy skupiając się na negatywnych?
Jeśli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, może to świadczyć że znajdujesz się w jednej z faz wypalenia zawodowego. Pierwsza faza charakteryzuje się ogólną irytacją i nerwowością, w drugiej dochodzą do tego wybuchy złości oraz agresja. W trzeciej fazie pojawiają się objawy fizyczne, takie jak nadciśnienie i wrzody żołądka. Ignorowane wypalenie zawodowe może też prowadzić do nerwicy oraz depresji.
Przyczyny
Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego? Dlatego pracownicy tak często po pewnym czasie zaczynają nienawidzić swoją pracę? Problem może leżeć zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Ten pierwszy może doprowadzić do wypalenia zawodowego stawiając sobie nierealne, zbyt wysokie cele. Nie można również pozwolić, aby praca była przedkładana nad nasze życie prywatne lub aby te dwa aspekty zbyt mocno się ze sobą mieszały. Pracodawca natomiast przyczynia się do złego samopoczucia pracowników między innymi mając wobec nich zbyt wysokie wymagania lub nadmiernie ich kontrolując. Ważne, aby kontakt z pracownikami był jak najlepszy. Powinno się jasno stawiać cele oraz dobierać zadania zgodnie z kwalifikacjami. Nie wolno dopuścić do sytuacji gdy pracownik nie wie po co robi daną rzecz lub cele i wartości firmy nie są mu znane. Należy też zadbać o jak najsprawiedliwsze ocenianie pracy oraz wynagradzanie pracowników.
Jak walczyć?
Pierwszym krokiem w walce z wypaleniem zawodowym powinna być próba zdefiniowana przyczyny problemu oraz następnie wyeliminowanie jej. Warto też porozmawiać o tym z kimś bliskim lub, gdy wiemy że zostaniemy pozytywnie odebrani, nawet z pracodawcą. Jeśli nie mamy takiej osoby, pomocna może się okazać pomoc psychologa. Dobrym sposobem będzie też zadbanie o sen oraz aktywność fizyczną oraz rozwijanie się poza pracą. Jeżeli jest to początkowe stadium wypalenia, warto pomyśleć o urlopie. Jeśli natomiast sytuacja jest bardziej poważna, jedynym rozwiązaniem może okazać się zmiana obowiązków lub ich zmniejszenie, a nawet odejście z pracy, która tak źle wpływa na naszą psychikę.
Pamiętajmy, że im szybciej zdiagnozujemy u siebie wypalenie zawodowe, tym lepiej. Dlatego też jeśli brakuje Ci chęci i motywacji do chodzenia do pracy, która kiedyś sprawiała Ci przyjemność, jak najszybciej spróbuj wprowadzić zmiany zaproponowane przez nas w życie. Jeśli to nie pomoże, udaj się do psychologa. Wypalenie zawodowe może bowiem prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, których za wszelką cenę powinniśmy się starać uniknąć.