Wypadanie sierści u psa. Jak zapobiegać linieniu psa?

Linienie psa to naturalny proces, chociaż wielu właścicielom może przysporzyć niemało problemu. Nawet pupile gładkowłose i o krótkiej sierści zostawiają jej niestety dużo w czasie linienia. Dlaczego psu wypada sierść i jak zapobiegać jej nadmiernej utracie? Jak pielęgnować skórę psa? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Wypadająca sierść u psa

Istnieją różne rasy psów, w tym takie, którym sierść może wypadać nawet przez cały rok, jednak w niewielkich ilościach. Nie oznacza to od razu, że nasz pupil musi być chory. Jeśli jednak zauważymy nadmierne wypadanie sierści u psa i duże ubytki w jego owłosieniu, wtedy powinniśmy przyjrzeć się problemowi bliżej. Jakie są przyczyny linienia?

Linienie psa

Po pierwsze, linienie występujące okresowo (na wiosnę i jesień) jest czymś naturalnym, ponieważ zwierzęta „zrzucają starą sierść”, aby przystosować się do nowych warunków atmosferycznych. Najbardziej na to narażone są czworonogi, które żyją na zewnątrz i ich organizm jest przystosowany do zmiennej pogody.

Po drugie nadmierne linienie może być spowodowane nieprawidłową dietą, co może przejawiać się także łupieżem i wysypką, ponieważ równowaga skóry psa została zaburzona. Do nieodpowiedniej diety dochodzi jeszcze stres, spowodowany ciężkimi przeżyciami, takimi jak na przykład życie w schronisku, zmiana środowiska, zmiana sytuacji rodzinnej w domu pupila, odejście któregoś z domowników.

kobieta glaszcze psa 390579 article

Po trzecie, jeśli zaważymy, że pies w trakcie linienia drapie się, ma strupy, zaczerwienienia na skórze, to oznacza, że linienie jest spowodowane czymś poważniejszym, niż przesilenie wiosenne lub jesienne.

Pies gubi sierść – co robić?

W sytuacji, gdy wypadająca sierść u psa spowodowana jest stresem czy chorobami alergicznymi, w tym chorobami skóry, należy zadbać o odpowiednią karmę i suplementy diety dla czworonoga. Dobrze dobrane jedzenie, może w znacznym stopniu poprawić kondycję skóry i sierści naszego psa.

Możemy też zadziałać zewnętrznie. Urządzeniem, które może okazać się zbawienne w czasie zrzucania sierści jest furminator, czyli specjalna szczotka do wyczesywania psa: http://www.krakvet.pl/furminator-m-182.html

Istnieje wiele rodzajów furminatora. Może mieć on dużą lub małą szczotkę – którą użyjemy, zależy od rasy i wielkości naszego pupila. Szczotka może być miękka, albo twarda, dwustronna, w postaci małego lub szerokiego grzebienia. Wyróżnia się także furminatory dla dużych psów długowłosych, dużych psów krótkowłosych oraz małych psów krótkowłosych i małych psów długowłosych, a także dla olbrzymich psów długo- i krótkowłosych.

Preparaty wzmacniające sierść

Jakie preparaty mogą pomóc, gdy pies gubi sierść? Przede wszystkim powinniśmy wybierać preparaty dostosowane do rodzaju sierści naszego pupila – szampony, balsamy, itp. Psy długowłose należy regularnie czesać, wymagają częstszej pielęgnacji niż psy krótkowłose. Ich sierść zazwyczaj wystarczy przeczesać furminatorem, natomiast psy szorstkowłose należy trymować.

Jak już zostało wcześniej wspomniane ważna jest także dieta pupila i wspomaganie jego zdrowia suplementami diety. Na rynku dostępne są tabletki na sierść dla psa, które zmniejszają nadmierne wypadanie włosów, poprawią kondycję skóry i wzmacniają ją od wewnątrz.

Jednym z preparatów wartych polecenia jest BIOFAKTOR Dermatex, który jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma on w swoim składzie szereg witamin i cennych minerałów, które pomagają zachować zdrową skórę i sierść naszego pupila. Dermatex wspiera odpowiednią przemianę materii i regenerację skóry.

Jest to produkt przeznaczony do suplementacji zarówno szczeniąt, jak i psów dorosłych, podatnych na choroby skórne, takie jak np. dermatoza. Skóra i sierść psa po użyciu tego kosmetyku staje się gęsta, elastyczna i błyszcząca.
Odpowiednia pielęgnacja wewnętrzna i zewnętrzna, tj. zbilansowana dieta, dobre preparaty i kosmetyki, a także dbanie o kondycję fizyczną psa i jego dobre samopoczucie, mogą zmniejszyć wypadnie sierści czworonogów i tym samym ułatwić życie ich właścicielom.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest