Wiązanie krawata, czyli jak prawidłowo zawiązać krawat?

Każdy współczesny mężczyzna powinien wiedzieć jak wiązać krawat. Jest to umiejętność podstawowa w świecie elegancji. Większość Polaków nie potrafi samodzielnie wykonać tej czynności, a ci, którzy potrafią, używają tylko jednej techniki. Czas to zmienić. Przedstawimy wam wiązanie krawata krok po kroku w różnych stylach.

Rodzaje węzłów

Podstawowym i najbardziej klasycznym węzłem jest węzeł prosty. Jest niezmiennie popularny ze względu na stopień łatwości jego wykonania, a także ponieważ pasuje on do prawie wszystkich krawatów i koszul. Węzeł prosty polega na owinięciu dłuższym końcem krawata krótszy koniec, przeciągnięciu go z tyłu węzła do góry i wsadzeniu go do dziurki tak, aby duży pas krawata zasłonił nam węzeł.

Jednym z najpopularniejszych węzłów jest również węzeł Windsor, w angielskim stylu. Wiązanie krawata w stylu Windsor zaczynamy od przeniesienia części szerszej krawata nad częścią krótszą, następnie trzeba przewinąć ją od spodu i skierować do góry pod częścią węższą. Szerszą część przesuwamy do przodu, potem na drugą stronę, nad częścią węższą. Następnie powinno się przeciągnąć ją od spodu i wsadzić w supeł.

Kolejnym rodzajem węzłów jest tzw. four in hand. Jest dość łatwy, stylowy i elegancki, a także wyraźnie asymetryczny. Używają go najczęściej politycy. Niestety ma swoją poważną wadę. Dla osób poniżej 180 centymetrów wzrostu opcja ta będzie niekorzystna, ponieważ krawat będzie dość mocno wystawał, co spowoduje niechlujny wygląd. Dobrze wykonany four in hand powinien być długi. W skrócie – szersza część przekładana jest dookoła węższej, a później z przodu wiązania tworząc tzw. front węzła. Szeroki koniec przesuwamy pod węzłem, wyprowadzamy go pod brodą i wsuwamy w pętelkę.

Wielu mężczyzn nadal uważa, że węzeł krawata powinien być solidny i szeroki. Taki właśnie jest węzeł typu pół Windsor. Początek czynności jest taki sam jak w przypadku węzła four in hand – krzyżujemy końcówki krawata, później jednak zamiast przekładać szerszą część z przodu, wkładamy ją w wiązanie od góry, pod brodą. Kończymy podobnie jak przy wcześniej wspomnianym węźle. Szeroką część przekładamy z przodu, od spodu wyciągamy pod szyją i wkładamy do pętelki.

Wygląd krawata

Oprócz wiązania krawata prawdziwi gentlemani powinni mieć również wiedzę na temat dobierania kolorów i tkanin.

Najlepszym wyborem są oczywiście tkaniny z naturalnych materiałów. Bez sztucznego połysku oraz bez nieprzyjemnych zagnieceń. Dodatkowo mamy pewność, że krawat wykonany jest porządnie i będzie służył nam na długie lata. Tutaj polecany jest lekko błyszczący jedwab, do bardziej casualowego stylu polecamy krawaty wełniane i bawełniane lub te wykonane z lnu.

Standardową długością krawatów jest około 140 do 150 centymetrów. Warto zwracać uwagę na ten szczegół, by po związaniu go nie wystawał nam za bardzo na spodnie i nie wyglądał tym samym brzydko. Dla miłośników wiązania typu Windsor zalecana długość to około 145-150 cm. Natomiast dla fanów four in hand około 135 cm.

Najczęściej to właśnie dobór kolorów sprawia bardzo dużo problemów. Jeśli chodzi o koszule i krawaty najłatwiej jest dobierać kolory kontrastujące ze sobą. Np. błękitną lub niebieską koszulę połączymy z bordowym krawatem.

Co prawda współcześni mężczyźni coraz częściej i bardziej dbają o swój wygląd, np. ubierając stylowe i drogie ubrania. Niestety kupno koszuli i krawata za sporo pieniędzy nie jest jednoznaczne z tym, że będziemy w nich dobrze i elegancko wyglądać. Powinno się zwracać uwagę na kolory, odcienie, tekstury i przede wszystkim tytułowe wiązanie krawata. Takie umiejętności nie są trudne do nauki, a na pewno mężczyzna z dobrze zawiązanym krawatem zaimponuje każdej kobiecie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest