Ból kolana, głowy, łamanie w kościach, senność, brak energii – dzięki tym objawom wiele osób wie, że niebawem zmieni się pogoda. Meteoropaci to osoby, które źle się czują przed zmianą pogody, można powiedzieć że są uczuleni na pogodę lub bardziej na jej zmiany.

Bóle rąk, nóg lub pleców potrafią być tak silne, że nie można przez nie spać w nocy. Bardzo częste zmiany pogody mają miejsce głównie jesienią i wczesną wiosną i to właśnie wtedy dolegliwości meteoropatów dają o sobie najbardziej znać. Na wahania pogody najbardziej narażone są osoby starsze, jednak objawy meteoropatii mogą u siebie zaobserwować coraz młodsi ludzie, szczególnie ci mieszkający w wielkich miastach, prowadzący stresujący i niezdrowy tryb życia.

Jak zatem można sobie poradzić z gwałtownymi zmianami pogody, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie?

1. Sen – odpoczynek, szczególnie ten w postaci snu, poprawia samopoczucie i sprawia, że nasz organizm prawidłowo funkcjonuje. Najlepiej jest przesypiać 7-8 godzin na dobę. Niektóre dolegliwości mogą uniemożliwiać zaśnięcie – wówczas dobrze wypić przed snem np. herbatę z melisy lub rumianku, która uspokaja i pomaga zasnąć.
2. Przebywanie na świeżym powietrzu – codzienne spacery (również zimą i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych) pomagają rozluźnić się oraz stanowią minimalną dawkę aktywności fizycznej, która jest szczególnie ważna dla osób prowadzących siedzący tryb życia.
3. Odpowiednia dieta – posiłki powinny być lekkostrawne, pełnowartościowe, bogate w owoce i warzywa, które dostarczają witamin i pozostałych substancji odżywczych. Dzięki temu organizm nie marnuje całej energii na trawienie, a my nie czujemy się ociężali i zmęczeni.
4. Środki przeciwbólowe i nasenne – częste stosowanie lekarstw nie jest wskazane, jednak czasem są one jedynym sposobem, aby meteoropaci mogli normalnie funkcjonować. Nieustępujący ból głowy lub kilka nieprzespanych nocy sprawia, że uczulenie na pogodę może znacząco wpłynąć na wyniki w pracy lub na uczelni, dlatego czasami tabletki są najlepszym rozwiązaniem.

Meteoropaci często odczuwają zmianę pogody poprzez ból np. w miejscach po operacji, złamaniu nogi, ręki – na takie dolegliwości zwykle mogą pomóc jedynie środki przeciwbólowe. Jednak jeśli meteoropatia objawia się jako ospałość, zmęczenie i ogólna niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań, należy się zastanowić, czy nie jest ona efektem niezdrowego odżywiania się, używek oraz stresu i braku aktywności fizycznej.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest