Test na alkoholizm online

Jak rozpoznać moment, w którym alkohol zaczął odgrywać zbyt dużą rolę w Twoim życiu? Jeśli chcesz się poddać diagnozie, to wystarczający znak, że przekroczyłeś granicę. Dla upewnienia się warto jest rozwiązać test online, który pomoże nam określić wagę problemu.

Testy na alkoholizm

Czy czujesz, że alkohol wpływa na Twoje stosunki z innymi? Tracisz przez niego pracę oraz przyjaciół, coraz częściej masz problemy w życiu? Zauważyłeś, że nie panujesz nad swoją agresją, depresją, złością? Co jeśli takie objawy zauważyłeś u bliskiej Ci osoby? Ważne, aby odpowiednio wcześnie zareagować. Należy wspólnie rozmawiać i dzielić się swoim doświadczeniem. Na sam początek warto rozwiązać test, który nam nakreśli problem i etap na którym się znajdujemy.

Dostępne w sieci testy online są bardzo prosto skonstruowane. Polegają one na zaznaczeniu odpowiedzi twierdzącej lub przeczącej przy danym pytaniu. Ilość „tak” lub „nie” zadecyduje o tym czy test zakwalifikuje nas do osób uzależnionych czy nie. Warto się nimi zasugerować, jednak nie należy zapomnieć, że stuprocentową i niezawodną pewność zdobędziemy dopiero po konsultacji ze specjalistą. Takie testy możemy znaleźć na przykład na stronie: http://terapie.net.pl/cage.html

Ośrodki leczenia uzależnień – ranking

Jakie są najlepsze kliniki, zajmujące się terapią osób uzależnionych? Na stronie osrodkiterapeutyczne.pl w rankingu znalazły się następujące miejsca:

  1. PCTU Koninki
  2. Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Pommoc”
  3. Willa Arkadia
  4. Parasol
  5. Horizon – bądź wolny
  6. Ośrodek Terapii Uzależnień „Przywiśle”
  7. Rozwój Trzeźwej Osobowości
  8. Tęcza
  9. Zielona Klinika
  10. Inventiva
  11. Versusmed
  12. Mandala
  13. Mierzeja
  14. Priumum Vivere
  15. Centrum Leczenia Uzależnień „ZAROŚLAK”
  16. Castel
  17. Esperal
  18. Psychologgia
  19. Ośrodek terapii uzależnień dla młodzieży „Ku Dobremu”
  20. Tu i Teraz
  21. Ośrodek Nadzieja
  22. Promaind
  23. Wsparcie
  24. In Puris
  25. Życiowa Przystań
  26. Dom-Rehab

Faza alkoholizmu

Wyróżniamy cztery główne fazy: pierwsza – dla towarzystwa, druga – ostrzegawcza, trzecia – krytyczna oraz czwarta – chroniczna.

W pierwszej fazie pijemy tylko okazjonalnie, z ludźmi, dla tzw. „towarzystwa”, powoli smakujemy alkohol.
W drugiej fazie, tzw. ostrzegawczej, sami szukamy okazji, inicjujemy picie kolejek ze znajomymi, a po wypiciu cieszymy się o wiele lepszym samopoczuciem i czujemy ulgę. Możliwe, że następnego dnia nie pamiętamy co się działo dzień wcześniej, ponieważ „urwał nam się film”.

fotolia 33086541 subscription xl

W trzeciej fazie, czyli fazie krytycznej, dręczą nas wyrzuty sumienia, mamy tzw. „kaca moralnego”. Pojawiają się problemy w życiu zawodowym i osobistym. Zaniedbujemy swój wygląd zewnętrzny, mamy coraz rzadszy kontakt z rodziną i przyjaciółmi, jesteśmy bardziej agresywni i nadpobudliwi, czujemy pustkę i bezradność. Miewamy okres abstynencji, w którym próbujemy udowodnić sobie i otoczeniu, że problem alkoholizmu nas nie dotyczy.

W czwartej fazie chronicznej występują okresy długotrwałego picia, alkohol napędza do życia. Osoba uzależniona pije rano, upija się w samotności, spada jej tolerancja na produkty alkoholowe, w kryzysowych sytuacjach, gdy nie ma dostępu do „normalnego” alkoholu, to sięga po alkohole niekonsumpcyjne, albo sprzedaje swoje rzeczy lub kradnie. Maleje jej kontakt z rzeczywistością, rozpadają się relacje z innymi ludźmi, traci stanowisko zawodowe oraz społeczne. Pojawiają się psychozy alkoholowe, choroby somatyczne, delirium, czy padaczka alkoholowa. Organizm człowieka jest doprowadzony do wyczerpania, a on sam izoluje się od świata. (Informacje zaczerpnięte ze strony: (nofollow) http://alkoholizm.terapie.net.pl/objawy-uzaleznienia/fazy-uzaleznienia-alkoholowego,,17.html).

Grupy AA

Zawsze możesz szukać pomocy wśród ludzi, którzy mają takie same problemy jak Ty. W 1935 roku w amerykańskiej miejscowości Akron spotkało się dwoje alkoholików – co ciekawe, celem ich spotkania nie było picie alkoholu, ale zaprzestanie picia. Sposobem na zabicie głodu alkoholowego okazała się rozmowa. Towarzysze mieli wiele wspólnych tematów, a co najważniejsze mogli się podzielić tymi samymi uczuciami i emocjami. W ten sposób powstała pierwsza grupa AA. Wspólnota ta pobrała nazwę od książki „Anonimowi Alkoholicy”, która została wydana w 1939 roku. Wtedy funkcjonowała tylko na terenie Kanady i USA, dziś spotkamy takie grupy na całym świecie. W Polsce pierwsza wspólnota AA powstała w Poznaniu w 1974 roku.
Więcej informacji znajdziesz na: http://alkoholwrodzinie.pl/alkoholizm-w-rodzinie/vhte/bracia-mroku-alkoholizm.html

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest