Teściowie – czy niszczą związki? Czy wręcz odwrotnie?

Dodano: 28.08.2018 06:08
Aktualizowano: 22.08.2018 12:16
Udostępnij

Jednym z najczęściej wymienianych powodów kłótni małżeńskich są teściowie, a dokładnie teściowa. Niejednokrotnie zdarza się, że z ich powodu dochodzi nawet do rozpadu związku. Krążące w społeczeństwie dowcipy o teściowej opisują ją jako wcielone zło. Jednak czy aby na pewno tak jest? Czy wiążąc się z drugą osobą jesteśmy z góry skazani na złe relacje z przyszłymi teściami?

Kiedy toksyczni teściowie mogą zniszczyć związek?

Czasem nasze relacje z teściami zależą od tego jak się zachowujemy, ale zdarzają się również sytuacje, na które nie mamy wpływu, np. kiedy to rodzice naszego partnera nie akceptują nas od samego początku i nawet nie chcą poświęcić trochę czasu aby poznać nas bliżej. Być może jest to spowodowane tym, że matka nie chce dzielić się synem z inną kobietą lub sama chciałaby wybrać mu przyszłą żonę. Częściej jednak jeszcze przed ślubem te relacje są dobre, nawet bardzo dobre. Wspólne spotkania przebiegają wręcz wzorowo, a wszelkie prośby o pomoc są natychmiastowo spełniane. Problem zaczyna się po ślubie.

Co zatem może przyczynić się do wywołania konfliktu?

Jedną z najczęstszych sytuacji, która prowadzi do konfliktu między małżonkami jest wspólne mieszkanie młodego małżeństwa z rodzicami. Wtedy to zaczyna się kontrolowanie i próby kierowania życiem nowożeńców. Ponadto wszystkie zachowania synowej bądź zięcia są krytykowane przez teściową, która uważa, że dana osoba nie dba odpowiednio o jej syna bądź córkę. Taka sytuacja może nasilić się po narodzinach nowego członka rodziny. Wtedy synowa w oczach teściowej staje się najgorszą matką na świecie, która nie wie co jest dobre dla jej dziecka. W takich sytuacjach należy pamiętać, że młode małżeństwo tworzy odrębną rodzinę, która sama powinna decydować o swoim życiu i wartościach, którymi chcą się w życiu kierować. Nie warto za wszelką cenę podporządkowywać się rodzicom. Bardzo ważne aby młodzi ludzie ustalili swoje zasady i dążyli do spełnienia swoich planów.

Najgorszą sytuacją, która może się zdarzyć to bycie zależnym nie tylko pod względem mieszkaniowym, ale także finansowym od rodziców jednego z partnerów. To w takich przypadkach najczęściej teściowie chcą kontrolować życie młodych. W każdej konfliktowej sytuacji odwołują się do tego, że są na ich utrzymaniu więc powinni postępować w taki sposób, w jaki chcą tego rodzice. Kiedy dodatkowo syn bądź córka byli dotychczas posłuszni rodzicom i robili wszystko tak jak oni tego chcieli, to w momencie sytuacji konfliktowej najprawdopodobniej również staną po stronie rodziców zamiast wesprzeć partnera czy partnerkę.

Sytuacja, która na początku może nie wydawać się wcale poważnym problem, a wręcz przeciwnie – troską i chęcią niesienia pomocy ze strony teściów może także w dłuższym horyzoncie czasowym doprowadzić do sytuacji spornych. A mowa tu o zbytniej nadopiekuńczości ze strony rodziców. W takim przypadku wszyscy żyją w dobrym relacjach, synowa nie jest ofiarą losu, a zięć nie jest nieudacznikiem życiowym. Teściowie traktują ich jak swoje dzieci, dlatego ciągle wkraczają w ich prywatność, czasem nawet nieświadomie podejmują za nich decyzje ograniczając tym samym ich samodzielność. Niejednokrotnie słyszymy od innych, że teściowa nachodzi parę bez zapowiedzi czy nawet robi przemeblowanie w domu małżeństwa bez ich wiedzy i zgody. Takie skrajne sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak należy pamiętać by rozwiązywać je delikatnie, gdyż wynikają one z troski rodziców a nie z nienawiści.

Wydawać by się mogło, że toksyczni teściowie to nieodłączna część życia młodego małżeństwa. Jednak rzeczywistość pokazuje, że wcale nie musi tak być. Spora część społeczeństwa przyznaje, że ma dobre relacje z rodzicami swojego partnera. Warto zadbać o te relacje już od samego początku, od pierwszego spotkania. Czasem otoczeni historiami i dowcipami o złych teściach automatycznie nastawiamy się negatywnie w stosunku do nich i to właśnie może być przyczyną złych relacji. Pamiętajmy, że zarówno oni jak i my chcemy dla naszego partnera jak najlepiej, dlatego warto zadbać o pozytywne relacje, na których skorzystamy również my.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Zimą na stoku lepiej szusować z dobrą polisą

16 stycznia 2022

Nieustannie śnisz w nocy o białych, delikatnie oprószonych świeżym śniegiem stokach? Nie możesz doczekać się, gdy zapniesz na stopach ukochane narty lub deskę snowboardową i zaczniesz płynnie sunąć w dół? Sprzęt jest już przygotowany? Ale czy pamięta...więcej

Zakupy online w Warszawie – dlaczego jest to opcja warta rozważenia?

16 stycznia 2022

Każdy mieszkaniec wielkiego miasta żyje w biegu. Codzienne obowiązki wymagają sporych nakładów energii, aby wszystkie sprawy zostały dopięte na ostatni guzik. Pod koniec dnia zostaje jeszcze zrobienie zakupów, abyśmy mogli ze spokojem udać się na zas...więcej

Aktywnie nawet zimą – Buty męskie na długie spacery

16 stycznia 2022

Gdy temperatura spada, z nieba prószy śnieg, a krajobraz powoli zmienia kolor na biały – mamy pewność, że nadeszła zima. Jak dobrać buty męskie na tę porę roku by jednocześnie wyglądać stylowo, czuć się komfortowo i nie marznąć? Na co zwrócić u...więcej

Jak zastawa stołowa wpływa na dietę i odchudzanie? Czy rozmiar i kolor talerzy ma znaczenie?

06 stycznia 2022

Ciągłe liczenie kalorii i nieustanne próby zrzucenia nadmiarowych kilogramów to codzienna rzeczywistość wielu z nas. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, iż dużym zainteresowaniem cieszą się różnorodne sposoby i patenty na to, aby pomóc sobie w tych tru...więcej