Symboliczny ślub coraz popularniejsza wersją uroczystości

Przytłacza Cię masa obowiązków przed ślubem? Marzysz o celebracji swojego związku, bez udziału kościoła oraz urzędu cywilnego? Symboliczny ślub może być najlepszym wariantem dla Ciebie. Jest on szczególnie wykorzystywany przez osoby młode lub te, które znają się dosyć krótko. Te wydarzenie, ma wymiar symboliczny, nie posiada jednak mocy prawnej, ani związku z wiarą oraz religią. Taki rodzaj zawarcia związku małżeńskiego w Polsce nie został jeszcze spopularyzowany. Mimo to, w innych krajach, takich jak: Stany Zjednoczone – symboliczny ślub jest coraz częściej wybierany na uczczenie relacji dwojga ludzi.

Na czym polega?

Patrząc na taki ślub ze strony obserwatora, nie zauważymy znaczącej różnicy. Panna Młoda ubiera białą suknie oraz welon, Pan Młody uroczysty garnitur. Oboje składają sobie przysięgę. Na wesele zapraszają rodzinę oraz znajomych, z którymi celebrują swój związek. Jedyną różnicą pomiędzy ślubem symbolicznym a tradycyjnym jest to, że ten pierwszy posiada jedynie aspekt umowny. Państwo Młodzi po odbytym ślubie nie mają potwierdzenia prawnego, ani religijnego.

Kto może z niego skorzystać?

Nie ma specjalnych wymagań dla osób, którzy pragną potwierdzić swoje uczucia poprzez ślub symboliczny. Natomiast taki ślub nie będzie posiadał prawnych, ani religijnych potwierdzeń. W związku z czym, osoba udzielająca ślubu nie musi posiadać specjalnej wiedzy oraz uprawnień. Tą osobą może być nawet najbliższy przyjaciel. Jednak istotne jest, aby ta osoba posiadała charyzmę oraz potrafiła przemawiać przed tłumem. Taka postawa osoby udzielającej ślubu, zdecydowanie zwiększy jakość oraz rangę wydarzenia.

Na taki ślub decydują się osoby, którzy z jakiś powodów nie mogą wziąć ślubu kościelnego, a udokumentowania prawne nie są dla nich szczególnie istotne. Takimi osobami są również pary, dla których aspekty romantyczne oraz takie rytuały są istotne.
Jeśli po takiej ceremonii, Państwo Młodzi chcą sformalizować taki związek – muszą udać się Urzędu Stanu Cywilnego. Ślub symboliczny nie wyklucza ślubu cywilnego.

Ślub symboliczny oraz humanistyczny – czym się różnią?

Bardzo często uważa się, że te dwa rodzaje ślubu niczym się nie różnią. Nie jest to prawda. Natomiast każdy ślub humanistyczny jest ślubem symboliczny. Mimo to nie każdy ślub symboliczny jest humanistycznym. Ślub humanistyczny jest przeznaczony dla osób, którzy utożsamiają się z tą ideologią i żyją według filozofii humanistycznej. Dla nowożeńców taka ceremonia jest symbolem pojednania swoich dusz oraz wejście na wspólną drogę życia, której głównym motywem jest filozofia humanistyczna.

Takich ślubów udzielają wyłącznie celebranci z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Takie osoby, nie odmawiają udzielenia ślubu humanistycznego. Natomiast dla wielu osób ta ideologia jest zbyt zróżnicowana, aby mogli identyfikować z nią swój ślub.
Ślub symbolicznym jest rozpatrywany w zupełnie szerszym aspekcie. Każda forma ceremonii, niezależnie od tego jak się nazywa, gdzie się odbywa oraz kto ją prowadzi będzie ślubem symbolicznym. Jest to celebracja swojej miłości, złożenie szczerych, indywidualnych wyznań. Jeśli tylko Państwo Młodzi nazwą ślub ceremonią symboliczną, w taki sposób należy ją rozpatrywać.

Ślub symboliczny – za co go kochamy?

Jedną z najważniejszych zalet jest to, że taki ślub jest w pełni spersonalizowany. Państwo Młodzi podczas takiej ceremonii nie są ograniczeni czasowo. Mogą nadać swojej uroczystości taki charakter, o jakim marzą. Podczas trwania wesela bardzo często znajomi Państwa Młodych zaciekawiają wszystkich anegdotkami z ich życia, które jednocześnie rozśmieszają, jak również wywołuje niesamowite wspomnienia oraz silne emocję.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest