Rower damski – jaki kupić?

Praktycznie każdy typ roweru – miejski, górski czy trekkingowy, ma swój damski odpowiednik. To sprawia, że kobiety mają do dyspozycji ogromny wybór modeli. Jak wybrać najlepszy rower damski? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Współcześnie kobiety zamiast lekkich i wygodnych rowerów miejskich coraz częściej sięgają po bardziej wyspecjalizowane modele np. trekkingowe. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju to nie wszystko. Rowery damskie muszą mieć wiele cech ułatwiających jazdę.

Rowery damskie dostosowane do stylu jazdy

Niezależnie od tego, czy rower wybiera kobieta, czy mężczyzna, jego model należy dopasować do stylu jazdy. Od tej zasady są oczywiście wyjątki, ponieważ poruszając się po mieście, jedna osoba będzie preferować rower miejski, inna górski. Specyfika wykonania poszczególnych typów ma jednak duży wpływ na wygodę jazdy, dlatego trzeba rozważyć sposób użytkowania roweru jeszcze przed jego zakupem. Najpopularniejsze modele dla kobiet występują jako:

  • Damski rower miejski – idealny do niewymagającej jazdy po mieście. Jego rama jest nisko osadzona, dlatego kobiety mogą wygodnie z nich korzystać nawet w sukience lub w spódnicy. Szersze opony w przypadku takich rowerów dla kobiet zapewniają lepszą przyczepność na miejskich nierównościach.
  • Damski rower górski – odpowiednie do cięższych tras po nierównym terenie. Oprócz obniżonej i lekkiej ramy przydają się tutaj błotniki i amortyzatory, najlepiej powietrzne.
  • Damski rower trekkingowy – takie modele są przystosowane do długiej jazdy, dlatego istnieje możliwość przymocowania do ramy różnych akcesoriów. Dodatki te zwiększają ciężkość roweru, co można zrekompensować, wybierając lżejsze modele z ramą aluminiową.

Cechy dobrego roweru damskiego

Po określeniu, do jakiej jazdy rower będzie potrzebny, należy zwrócić uwagę na pozostałe cechy, które dla kobiet będą bardzo istotne:

  1. Rower jest dostosowany do sylwetki. Dla niskiej kobiety najlepszy będzie model z małą odległością kierownicy od siodełka. Przydatna jest też nisko osadzona rama górna oraz możliwość dużej regulacji wysokości siodełka (dla kobiety wygodny jest rower, kiedy może swobodnie opierać stopy o podłoże w czasie postoju). Odpowiedni jest też rozmiar kół wynoszący maksymalnie 26 cali lub mniej. Wysokie kobiety mogą wybierać większe koła, a nawet modele typowo męskie z prostą ramą.
  2. Rower jest lekki. Zamiast ciężkich i masywnych modeli wykonanych ze stali, które są dodatkowo narażone na rdzewienie, warto wybierać rowery z ramą aluminiową. Konstrukcja jest wtedy trwała a przy tym lekka i łatwiejsza w przenoszeniu.
  3. Rower jest dobrze wyposażony. Jeśli kobieta wybiera model do jazdy po mieście lub do wycieczek z dziećmi, musi wziąć pod uwagę jego wyposażenie. Najlepiej, aby z przodu miał on możliwość przymocowania praktycznego koszyka na zakupy. Z kolei bagażnik będzie nie tylko kolejnym miejscem do przechowywania rzeczy, ale ułatwi też stabilne przymocowanie fotelika dla dziecka.

Modny rower damski, czyli jaki?

Obecnie rynek rowerowy, szczególnie wśród kobiet, zdominowały rowery miejskie, stylizowane na typ holenderski. Cechą takich modeli jest charakterystycznie wygięta rama i kierownica, zapewniające wygodę podczas codziennej jazdy po mieście. Do łask wracają też damskie rowery retro, bardzo podobne w budowie do typowej holenderki. Kobiety lubią jasne i pastelowe kolory, ale decydują się też na bardziej wyróżniające się barwy (np. czerwień, fiolet) lub klasykę (biel, czerń).

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest