Pranie samo w sobie jest prostą czynnością, więcej problemów przysparzają nam symbole prania oraz oznaczenia na metkach ubrań. Bowiem zastanawiamy się o co w nich chodzi. Zawierają one informacje dotyczące sposobu czyszczenia ubrań oraz w jakich temperaturach można je prać i prasować. Warto ich przestrzegać, aby uniknąć m.in. za krótkich bluzek czy powycieranych spodni.
Odpowiednia pielęgnacja tkanin jest niezwykle istotna. Dzięki znajomości symboli prania ubrania na długo zachowają swój kształt, kolor i rozmiar. Bowiem zawierają one specjalne instrukcje, które pomagają w dbaniu o posiadaną odzież. Wielu problemów przysparza pranie wełny i jedwabiu, ale nie tylko. Odzież wykonana z włókien syntetycznych lub kolorowej bawełny również wymaga uwagi. Warto poświęcić swój czas i dokładnie poznać wszystkie oznaczenia na metkach.
Spis treści
Symbole prania dotyczące materiału i temperatury wody
- Pojemnik z wodą – odpowiada programom do prania materiałów bawełnianych. Oznacza pranie zwykłe z ustawieniem standardowej temperatury, wskazanej na materiale.
- Pojemnik z wodą z jedną kreską i kropką – odpowiada programom na pranie materiałów syntetycznych. Dodatkowo piorąc w tym programie unikniemy zagnieceń. Jest świetną opcją, kiedy nie mamy czasu na prasowanie.
- Pojemnik z wodą z dwoma kreskami – odpowiada programom na pranie materiałów wełnianych i jedwabiu. Głównie chodzi w nim o zwrócenie uwagi na delikatność materiału.
- Pojemnik z wodą i zanurzoną w niej dłonią – ten program sugeruje, aby prać ubrania wyłącznie ręcznie. Nie są to materiały do prania w pralce. Są zazwyczaj wyjątkowo delikatne i pranie razem z innymi rzeczami mogłoby je uszkodzić.
- Przekreślony pojemnik z wodą – dany materiał nie nadaje się do prania, więc aby go wyczyścić należy skorzystać z usług profesjonalnej pralni chemicznej. Takie ubrania zostaną wyczyszczone chemicznie.
- Pojemnik z wodą z kropką – kropki odpowiadają konkretnej temperaturze w której należy prać ubranie:
Jedna kropka = 30ºC
Dwie kropki = 40ºC
Trzy kropki = 50ºC
Cztery kropki = 60ºC
Pięć kropek = 70ºC
Sześć kropek = 95ºC
Symbole dotyczące suszenia
- Koło wpisane w kwadrat – można suszyć w suszarce.
- Koło wpisane w kwadrat z kropką – można suszyć w suszarce, jednak wyłącznie w niskiej temperaturze. Tylko przy dwóch lub trzech kropkach można ją zwiększyć.
- Przekreślone koło wpisane w kwadrat – nie można suszyć w suszarce bębnowej.
- Kwadrat z kreską – oznacza, że mamy do czynienia z wyjątkowo delikatnymi materiałami, które najlepiej suszyć na płasko. Najlepiej rozłożyć na stole suche i czyste ręczniki i położyć na nie materiały przeznaczone do wyschnięcia.
- Kwadrat z półkolem – to tzw. suszenie wiszące, czyli standardowe suszenie na sznurku.
- Kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszenie w pozycji pionowej, bez wyżymania. Najczęściej spotykane przy koszulach, które nie wymagają prasowania.
Symbole dotyczące prasowania
- Żelazko z kropką – jedna odpowiada temperaturze 110ºC, dwie 150ºC, trzy 200ºC.
- Przekreślone żelazko – nie można prasować na ciepło.
Symbole dotyczące czyszczenia
- Trójkąt – możliwe używanie wybielacza i innych silnych środków czyszczących.
- Trójkąt z dwoma kreskami – należy używać wyłącznie delikatnych środków piorących.
- Przekreślony trójkąt – nie można stosować żadnych wybielaczy itd.
- Koło – pranie można prać chemicznie.
- Koło z literą w środku – możliwe czyszczenie na sucho, ale tylko poprzez zastosowanie odpowiedniego programu. Wyróżniamy dwie literki: „P”, która mówi o tym, że trzeba ubranie czyścic chemicznie i literkę „F”, która oznacza delikatne pranie chemiczne w normalnych warunkach.
- Przekreślone koło – nie można czyścić na sucho.
Zatem przestrzeganie zaleceń na metkach odzieżowych sprawia, że ubrania przez długi czas będą wyglądały tak, jak w dniu zakupu. Maleńkie piktogramy, często składające się jedynie z linii, kropek oraz figur geometrycznych pomagają zorientować się w najważniejszych zasadach prania, suszenia i prasowania. Dzięki nim uczymy się dbać o różne rodzaje odzieży i dowiadujemy, jak unikać typowych błędów popełnianych w pielęgnacji tkanin, aby ubrania zawsze wyglądały czysto, schludnie i świeżo.