Decyzja zapadła – pora kupić samochód. Nie musi być nowy, może być z drugiej ręki, ważne, by był w dobrym stanie technicznym, a jego cena była atrakcyjna. Czeka Cię zatem przeglądanie dziesiątek ofert sprzedaży aut. Jak nie stracić czujności i nie zmarnować czasu na pokonanie kilkuset kilometrów, aby pooglądać samochodowy bubel? Sprawdź, jakie ogłoszenia odrzucać od razu i nawet się nad nimi nie pochyla
.
Czytając ogłoszenie, nigdy nie możesz mieć pewności, że jego autor jest z Tobą w 100% szczery. Niektórzy właściciele za wszelką cenę starają się ukryć niewygodne fakty, koloryzują rzeczywistość i maskują ewentualne usterki, aby dzięki temu pozyskać jak najwięcej chętnych i szybko sprzedać auto. Dlatego stosuj zasadę ograniczonego zaufania i zweryfikuj w rzeczywistości wszystko, co przeczytasz w ogłoszeniu. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez proces kupowania auta z rynku wtórnego, nie tracąc przy tym nerwów i czasu.
Spis treści
Gdzie szukać ofert sprzedaży samochodów?
Choć większość z pewnością to wie, to mimo wszystko warto przypomnieć, że nie powinno się podejmować żadnych decyzji w zakresie kupna samochodu przed oględzinami. Właściciele raczej nie robią z tym żadnych problemów, mogą jednak starać się ukryć pewne mankamenty pojazdu, np. umawiając się z po zmroku. Dlatego zachowaj szczególną czujność i wyłapuj wszelkie próby odwrócenia od czegoś Twojej uwagi.
Na oględziny trzeba dojechać pod wskazane przez właściciela samochodu miejsce. Dlatego postaraj się zawęzić obszar poszukiwań do bliskich Ci okolic. Określ, ile maksymalnie kilometrów jesteś w stanie pokonać, żeby tylko zobaczyć auto. Miej z tyłu głowy, że taki wyjazd może zakończyć się fiaskiem, a to z pewnością wzbudzi w Tobie frustrację.
Pamiętaj, że oglądając samochody z okolic, zwiększasz szansę na prześwietlenie ich historii. Ogłoszenia motoryzacyjne ze swojego województwa znajdziesz pod tym adresem https://homefree.eu/pl/cat/motoryzacja-1. Nie zapomnij przejrzeć także lokalnych grup, których członkowie wrzucają różne posty, w tym także ogłoszenia, np. na Facebook’u.
Wstępna selekcja ofert – pod jakim kątem?
Zdecydowana większość ogłoszeń, na jakie natrafisz podczas poszukiwań, nie będzie nawet wart Twojej uwagi. Dlatego musisz się nauczyć eliminować od razu te, na które nie opłaca się poświęcać czasu. Czym charakteryzują się takie oferty?
Wbrew pozorom nie tak łatwo je wyłapać. Może w nich brakować podstawowych informacji o sprzedawanym pojeździe, ale równie dobrze tych informacji może być zwyczajnie za dużo. Co więcej, nie tylko ogłoszenie ma znaczenie. Zniechęcić do umówienia oględzin powinna Cię także rozmowa z właścicielem, podczas której wymijająco odpowiada on na Twoje pytania lub zmienia temat, próbując odwrócić Twoją uwagę.
Przeglądając oferty (np. tutaj https://homefree.eu/pl), dokładnie przyjrzyj się zdjęciom. Nie ulega wątpliwości, że auto powinno być czyste i to normalne, że sprzedawca zadbał o to, by jak najlepiej się prezentowało. Jeśli jednak samochód lśni i błyszczy bardziej niż w innych ogłoszeniach, to może być podejrzane. Są dwie możliwości – właściciel jest pedantem albo próbuje ukryć mankamenty pojazdu.
Słowa pułapki – jakie zwroty powinny wzbudzić czujność?
Gdy w treści ogłoszenia padnie hasło „bezwypadkowy” to znak, że pojazd nie uczestniczył w żadnej kolizji. Ale czy na pewno? Przecież właściciel równie dobrze może kłamać. Podejmij ten temat podczas spotkania twarzą w twarz, a w razie czego pamiętaj, że jeśli później okaże się, że samochód brał udział w wypadku, masz prawo żądać zwrotu części ceny. Przysługuje Ci ono także wtedy, gdy przekręcony został licznik. W takim przypadku odzyskać możesz nawet 1/3 ceny.
Na co zwrócić uwagę podczas oględzin samochodu?
Na oględziny, co zresztą zostało wcześniej wspomniane, najlepiej umówić się w ciągu dnia. Jeśli tylko masz wprawne oko, to w świetle dziennym nic się przed Tobą nie ukryje, a już na pewno nie poprawki blacharsko-lakiernicze. Niebagatelne znaczenie ma również miejsce oględzin. Powiedz, że nie ma dla Ciebie problemu, żeby podjechać pod wskazany adres. Wtedy będzie większa szansa na to, że silnik będzie zimny, dzięki czemu łatwiej będzie wyłapać problemy w zakresie pracy motoru. Ponadto sprawdź stan układu hamulcowego, silnika, układu paliwowego, akumulatora i innych części. Jeśli się na tym nie znasz, koniecznie poproś o pomoc w tym zakresie kogoś kompetentnego. Stan tego, co jest pod maską, rzeczywiście jest ważny, ale wygląd i zapach wnętrza auta także ma znaczenie. Dlatego podejdź do oględzin auta kompleksowo.
Setki ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodów różnych marek czekają na Ciebie w serwisie HomeFree: https://homefree.eu/pl/cat/samochody-osobowe-2. Czytając oferty, nie zapomnij zastosować się do powyższych rad, które ułatwią i przyspieszą wyłonienie tej, którą sfinalizujesz.