Nie bój się wizyty u wenerologa

Wenerolog to specjalista zajmujący się chorobami przenoszonymi drogami płciowymi. Jak przebiega wizyta u tego lekarza i kiedy należy się do niego udać? Sprawdź.

Wenerologia – kuzynka dermatologii

Lekarze pragnący zajmować się wenerologią, kończą tę samą specjalizację, co dermatolog. Choroby, które leczą wymienieni specjaliści, różnią się jednak od siebie. Podczas gdy dermatolog zajmuje się schorzeniami skórnymi pojawiającymi się na całym ciele, wenerolog skupia się ściśle na narządach płciowych.

Wenerologia to dziedzina zajmująca się chorobami wenerycznymi, czyli przenoszonymi drogami płciowymi, wywoływanymi przez grzyby, wirusy, pasożyty i bakterie. Ze względu na przyczynę rozwoju choroby, wyróżnia się zatem następujące choroby weneryczne:

  • bakteryjne: rzeżączka, czerwonka, chlamydioza, kiła;
  • wirusowe: HIV, HBV, mononukleoza;
  • pasożytnicze: świerzb, rzęsistkowica, wszawica łonowa, amebioza;
  • grzybicze.

Wenerolog pomaga również w wyleczeniu opryszczki narządów płciowych, zapalenia pochwy, żołędzi i napletka, zapalenia cewki moczowej i sromu. Z tymi schorzeniami można też udać się do ginekologa (w przypadku kobiet) lub urologa (mężczyźni).

Po zaobserwowaniu objawów, które mogą wskazywać na zarażenie chorobą weneryczną, warto jednak od razu umówić się do specjalisty – wizyta u wenerologa w Warszawie kosztuje ok. 250 złotych.

Objawy chorób wenerycznych

Symptomy dotykające narządów intymnych są dla wielu osób równie nieprzyjemne, co wstydliwe. Jednak nie warto zwlekać z odwiedzeniem specjalisty, jeśli po kontakcie seksualnym występują:

  • świąd genitaliów;
  • krosty w okolicach krocza;
  • zaczerwienienia;
  • ból;
  • nietypowe wydzieliny (o zmienionej niż normalna kolorystyce i konsystencji);
  • nieprzyjemny zapach.

U kobiet, choroby weneryczne mogą dodatkowo objawiać się krwawieniem śródmiesiączkowym, bólem brzucha w trakcie stosunku, podwyższoną temperaturą ciała i bolesnością w okolicy jajników. W przypadku świerzbu czy wszawicy, typowym objawem jest obecność pasożytów, które są widoczne gołym okiem.

Jak przebiega wizyta u wenerologa?

Konsultacja wenerologiczna przebiega podobnie, jak badanie dermatologiczne. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski, a następnie ogląda zmiany skórne. Nie jest to długie badanie i oprócz zachowania odpowiedniej higieny, nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.

W zależności od tego, jaka choroba zostanie stwierdzona, lekarz może przepisać doustne leki przeciwwirusowe lub antybiotyki. Stosowane są także miejscowe maści i żele pozwalające złagodzić objawy. Leczenie chorób wenerologicznych jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga co najmniej kilku wizyt kontrolnych, nierzadko również wykonania stosownych badań (badanie bakteriologiczne z wydzieliny pochwowej, test na HIV, VDRL, USR itp.).

Artykuł zewnętrzny

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest