Moda na maltańczyka. Czy to pies dla wszystkich?

Jest to jeden z najmniejszych psów na świecie. Możemy tę rasę kojarzyć z długą ciągnącą się sierścią, która nierzadko ułożona jest w fantazyjne wzory z dodatkowymi warkoczykami. Mowa tutaj o maltańczykach, na które w ostatnim czasie panuje ogromna moda i każdy pragnie stać się właścicielem tego małego psa. Niewątpliwie jest to spowodowane jego niezwykle łagodnym charakterem oraz bardzo atrakcyjnym wyglądem, który w sam raz pasuje do nowocześnie urządzonego mieszkania, czy urządzonego w klasycznym stylu salonu. Pomijając jednak względy estetyczne, czy na pewno jest to pies dla wszystkich? Czy nadaje sie, do kontaktu z małymi dziećmi? Jak powinno zajmować się, takim małym, słodkim pieskiem?

Kilka słów rasie

Maltańczyk to bardzo stara rasa, o której wzmianki znajdziemy w starożytnych pismach, które liczą blisko 3000 lat. Co ciekawe, o maltańczykach pisali nawet starożytni greccy i rzymscy filozofowie oraz mędrcy, tacy jak na przykład Arystoteles. Późniejsze informacje o tych psach pojawiają się w dalszym ciągu w basenie morza śródziemnego, z tym wyjątkiem, że dotyczą one małej wyspy, jak można się domyślać, Malty. na tej niewielkiej wyspie, podróżujący z Azji kupcy, prawdopodobnie zostawiali tutaj, małe, białe pieski w ramach wymian handlowych. Stąd też zrodziła się nazwa maltańczyk.

Jak to wygląda dzisiaj? Maltańczyki są bardzo małymi psami, największe okazy mierzą maksymalnie 25 cm długości. Jedynym kolorem, w jakim powinniśmy spotkać rasowego maltańczyka, jest kolor biały. Powszechnie uważa się, że im dłuższe włosy ma maltańczyk, tym jest bardziej atrakcyjny, to właśnie dlatego na wystawach psów spotkamy okazy, które nierzadko mają sierść dłuższą, niż one same.

Sposób opieki nad maltańczykiem

Maltańczyk nie wymaga specjalnej opieki, wystarczy podstawowa wiedza na temat opieki nad zwierzętami. Jednakże, ze względu na szybko odrastającą sierść, należy zwracać uwagę na względy estetyczne, co w przypadku niektórych ras psów nie jest aż tak niezbędne. Kolejną, równie ważną w przypadku tej rasy, jest kwestia odpowiedniej diety. Maltańczyki, mimo tak niepozornych rozmiarów, są bardzo łakomymi psami i potrafią szybko przytyć. Żeby zabiec gwałtownemu tyciu wystarczy zakup specjalnej karmy oraz odpowiednie dawkowanie porcji. Inną rzeczą, którą trzeba zapewnić maltańczykowi, jest ruch. Te psy uwielbiają być aktywne, a bez ruchu popadają w swoistą apatię.

Maltańczyk, a małe dzieci

Maltańczyk to rasa wręcz idealna dla małych dzieci, ze względu na swoje niezwykle łagodne uosobienie. Od takiego małego psiaka, w stosunku d dzieci, możemy się spodziewać nieograniczonych pokładów zaufania, wyrozumiałości oraz przyjacielskości. Mały maltańczyk może stać się nieocenionym przyjacielem dla malucha, który nauczy go troskliwości i budowania i utrzymywania więzi, czy poprawnej relacji człowiek-pies, co w późniejszym czasie wpłynie na kontakty międzyludzkie dziecka. Jednakże, w przypadku, kiedy jako rodzice, chcemy kupić dziecku maltańczyka powinniśmy wcześniej nauczyć dziecko prawidłowego podejścia do zwierząt, aby wzajemny kontakt psa z dzieckiem był jak najmniej konfliktowy. W przypadku, gdy zapomnimy o tej kwestii, możemy spodziewać się drobnych problemów. Dziecko może niechcący szarpnąć psa za sierść, a ten w instynktowny sposób ugryzie malucha. Takie sytuacje to jednak rzadkość, z reguły maltańczyki są bardzo wyrozumiałe dla małych dzieci.

Zakup maltańczyka to nie jest mały wydatek, jeżeli planujemy kupić psa z rodowodem to powinniśmy przygotować 1800 do 3000 zł. Na tym jednak wydatki się nie skończą, bo powinniśmy pamiętać o specjalnej karmie, żeby piesek nie przytył szybko, regularnym strzyżeniu, częstych kąpielach i oczywiście o przygotowaniu odpowiedniego miejsca w mieszkaniu dla naszego psa. A co w przypadku, gdy marzy się nam miniaturka? Sam w sobie maltańczyk nie jest dużym psem, a miniaturka jest jeszcze kilka centymetrów mniejsza. Całe szczęście, że sposób opieki i wymagania pozostają takie same. Zatem, czy maltańczyk to faktycznie pies dla wszystkich? Zdecydowanie tak, każdy może posiadać takiego małego pieska, tylko pamiętajmy, że pomimo tak niewielkich rozmiarów i wyglądu, to nie jest zabawka – każdy pies wymaga opieki.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest