Czas pandemii zmienił bardzo wiele w codziennym życiu Polaków. Jedną ze zmian jest powszechnie wprowadzona praca zdalna. Okazało się, że wiele zadań, które na co dzień pracownik wykonuje w swoim biurze, można wykonać w domu siedząc na krześle przy stole lub z komputerem w łóżku. Taki sposób pracy niestety nie służy zdrowiu. Ograniczenie codziennego ruchu a do tego nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy sprawiła, że wielu zdalnych pracowników zaczęło odczuwać bóle mięśni i kręgosłupa. Jednym ze sposobów zmniejszenia dolegliwości jest dobry sen, podczas którego organizm regeneruje się i wypoczywa.
Spis treści
Materac gwarantem komfortowego snu
Aby dobrze i zdrowo spać trzeba mieć odpowiednie posłanie. Ważna jest zarówno pościel jak i łóżko, ale najważniejszą rolę odgrywa dobrze dobrany do potrzeb użytkownika materac. Potrzebny jest model zapewniający odpowiednie podparcie dla kręgosłupa podczas snu, pozwalający mięśniom na odpoczynek i regeneracją, a przez to poprawiający samopoczucie i zmniejszający dolegliwości bólowe następnego dnia.
Twardość materaca
Twardość materaca to cecha, która ma największy wpływ na jakość snu. Zarówno zbyt miękki jak i za twardy materac może być przyczyną notorycznego niewyspania i powtarzających się, dokuczliwych dolegliwości bólowych. Ponadto zła pozycja podczas snu może pogłębiać schorzenia kręgosłupa, co w długiej perspektywie czasu przynosi negatywne skutki zdrowotne. Dlatego wybierając materac dla siebie musisz pamiętać o tym, aby miał odpowiednią twardość. Najłatwiej jest to sprawdzić wypróbowując materac w sklepie. Połóż się na wybranym przez siebie modelu materaca a następnie wykonaj test dłoni. Wsuń pod plecy swoją dłoń. Jeśli odczujesz silny opór, oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Brak oporu oznacza, że materac jest za twardy. Jeśli Twoja dłoń wsuwa się pod plecy z lekkim oporem oznacza to, że wybrany materac jest idealny.
Jeśli chcesz kupić materac w sieci wówczas test dłoni zupełnie się nie sprawdzi. W takim wypadku musisz skorzystać z oznaczeń twardości nadawanych przez producenta np. firmę Hilding Anders. Poszczególne modele w opisach mają symbole od H1 do H4, gdzie H1 oznacza materac miękki przeznaczony dla osób do 60 kg oraz dla dzieci i młodzieży, natomiast H4 to materac twardy dla osób powyżej 100 kg.
Materace medyczne – czy warto w nie zainwestować?
Jeśli po wielomiesięcznej pracy w domu odczuwasz dolegliwości bólowe lub masz problemy ze spaniem, może warto wymienić materac na nowy? Jeśli zależy Ci na dobrej jakości posłania pomyśl nad zakupem materaca medycznego. Pod tą nazwą kryją się wysokiej jakości, certyfikowane materace prozdrowotne, które skierowane są przede wszystkim do osób z różnymi schorzeniami oraz osób leżących ale sprawdzają się również w profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Wśród bardzo cenionych materacy jest Hilding Makarena, który dzięki swojej budowie zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Miękka warstwa zewnętrzna pozwala na komfortowy sen, a wysokiej klasy tkanina wykorzystana do uszycia pokrowca ogranicza nocne pocenie.
Pandemia spowodowała wiele negatywnych skutków zdrowotnych, nie tylko bezpośrednio związanych z chorobą Covid-19. Duża grupa Polaków skazanych na wielomiesięczne ograniczenia w przemieszczaniu się, zaczęła cierpieć z powodu dużego przyrostu masy, dolegliwości bólowych czy problemów psychicznych. Z niektórymi problemami zdrowotnymi przyjdzie nam mierzyć się jeszcze przez długie miesiące, ale niektóre można zniwelować m.in. za pomocą odpowiedniego czasu i jakości snu. Materace prozdrowotne z pewnością w tym pomogą.