Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu to bez wątpienia jego ozdoba, która ostatnimi czasy króluje we wnętrzach. Coraz więcej osób rozpoczyna hodowlę swojej własnej domowej „dżungli”, która będzie cieszyć oko i umilać spędzony czas w konkretnym pomieszczeniu.
Spis treści
Hodowla kwiatów w przeszłości – co kwiaty mówiły o mieszkańcach domu?
Już w starożytnym Egipcie w domach zaczęły pojawiać się pierwowzór kwiatów doniczkowych. W XVII i XVIII wieku do Europy zaczęły docierać różnego rodzaju rośliny tropikalne, które stały się ozdobą najbogatszych domów. Kwiaty, tj. palmy, kaktusy czy fuksje symbolizowały zamożność mieszkańców. W XIX wieku uprawa kwiatów doniczkowych stała się popularna także wśród mieszczaństwa. Oczywiście nie były to popularne u bogaczy palmy, a skromniejsze kamelie czy azalie. Nawet w najuboższym domu można było znaleźć kwiaty, a były to głównie lipki pokojowe.
Funkcje kwiatów doniczkowych
Poza oczywistą funkcją ozdobną kwiaty doniczkowe spełniają jeszcze inne, o wiele ważniejsze zadania. Jednym z nich jest właściwość oczyszczająca powietrze. Kwiaty niwelują toksyny, alergenty, a nawet nieprzyjemne zapachy w powietrzu. Poza tym rośliny pomagają przy koncentracji oraz dotleniają organizm. Jak widać jest wiele właściwości prozdrowotnych kwiatów doniczkowych.
Kwiaty doniczkowe domowe, na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybór kwiatów do mieszkania nie jest wcale taki prosty i oczywisty. Nie wystarczy, że dana roślina będzie się nam podobać, musimy także dowiedzieć się w jakich warunkach będzie rosnąć najlepiej oraz jak ją pielęgnować. Zadajmy sobie pytanie, czy będziemy mieli czas i chęci, aby wystarczająco zadbać o roślinę – jeśli nie, lepszym wyborem będą kwiaty niewymagające, co nie oznacza, że mniej okazałe. Warto też zwrócić uwagę na wielkość oraz przeznaczenie pomieszczenia, w którym chcemy aby nasze kwiaty rosły. Jeżeli jest to mały pokój raczej nie postawimy w nim dużej rośliny, zajmującej pół przestrzeni, to samo tyczy się kuchni – tutaj sprawdzą się mniejsze kwiaty, które możemy postawić na parapecie. W kuchni ze względu na specyficzne warunki w niej panujące sprawdzą się kwiaty o określonych cechach, tj. popularny aloes, który ma także właściwości lecznicze.
Kwiaty doniczkowe kwitnące czy zielone liściaste?
Utarło się, że kwiaty zielone liściaste są mniej wymagające w pielęgnacji, jednak nie tyczy się to wszystkich kwiatów tego rodzaju. Jest tak w przypadku Asparagusa – zielonej rośliny wykorzystywanej do przystrajania bukietów. Nie lubi ona bezpośredniego kontaktu ze słońcem, ale sprzyja jej jasne położenie, w lato należy ją podlewać dość często, zimą potrzebuje natomiast mniej wody. Kwiat najlepiej przesadzać do nowej ziemi co roku. Z zielonych liściastych kwiatów ostatnimi czasy najmodniejsze są kwiaty doniczkowe pokojowe o dużych rozmiarach, które można postawić w salonie czy holu. Największą popularnością cieszy się przypominająca wakacje monstera, inne kwiaty liściaste chętnie wykorzystywane w domowym wnętrzu to różnego rodzaju palmy, bananowiec, czy duże kaktusy – od paru lat utrzymuje się moda na tropikalny wystrój.
Kwiaty kwitnące są odrobinę bardziej wymagające i skomplikowane w hodowli. Mimo to warto włożyć trochę więcej wysiłku, kwiaty kwitnące są niebywałą ozdobą i cieszą oczy zarówno mieszkańców, jak i gości. Jednym z popularniejszych kwiatów kwitnących w Polsce jest storczyk. Nie ma w tym nic dziwnego, jest to bowiem roślina niezwykle piękna podczas etapu kwitnięcia. Najbardziej pracochłonne podczas pielęgnacji storczyka wydaje się być jego nawadnianie – należy go podlewać jedynie po całkowitym przeschnięciu podłoża, dlatego częstotliwość tego procesu zależna jest od wielu czynników, tj. temperatura, wilgotność, wielkość rośliny itp. Dodatkowo nie podlewamy jej w tradycyjny sposób, a przez zanurzenie – doniczkę zanurzamy w naczyniu z wodą i pozostawiamy na tak długo aż całe podłoże zostanie nawodnione. Inne rośliny kwitnące, którymi warto się zainteresować to: Saintpaulina, czyli fiołek amerykański (chętnie hodowany na parapetach), róża chińska, inaczej hibiskus, czy dzwonek „Blue Wonder”.