Kot syjamski – przyjaciel domu czy indywidualista?

Koty to bardzo przyjazne zwierzęta, chodzące swoimi ścieżkami. Te stworzenia o pięknych oczach, zawsze znajdą drogę do domu i rozkochają w sobie niejedną, zimną jak lód osobę. Koty syjamskie to idealne towarzysze przygód, które zachowaniem przypominają wyjątkowo swoich domowych wrogów, psów. Czy kot syjamski będzie dobrym wyborem dla dziecka? Sprawdźmy!

Skąd wziął się kot syjamski?

Syjamski kot z Dalekiego Wschodu to lord, o którym pierwszych wzmianek doszukujemy się w XVI wieku. Z wyglądu bardzo ładny, charakteryzuje się plamami na pysku, uszach, łapach oraz ogonie. Zazwyczaj posiadaja jasną sierść z ciemnymi, czarnymi lub grafitowymi plamami. Jest wysoki, szczupły i posiada muskularną budowę. Jego wyjątkową cechą jest fakt, że rodzi się całe biały, a jego ostateczny kolor pojawia się dopiero w drugim tygodniu życia. Oto kot syjamski.

Charakter kota syjamskiego

Koty syjamskie, można porównać do zodiakalnych strzelców. Mają ognisty charakter, są żywiołowe i wszędzie ich pełno. Koty te, nie lubią samotności i domagają się dużej ilości pieszczot. Bywa, że potrafią być naprawdę hałaśliwe. Ponieważ zwierzęta te tryskają energią, potrafią zmęczyć swoją nadpobudliwością oraz wymogiem dużej ilości uwagi. Jest to jednak ogromny plus w stosunku do dzieci, które również nie stroną od zabaw i potrzebują radosnych, miłych sprzymierzeńców. Koty syjamskie potrafią same przynosić zabawki, skaczą na rozkaz i są podane na tresury. Posiadają ogromną gamę dźwięków, od cichych, po naprawdę piskliwe i głośne. Dodatkowo, bardzo dobrze funkcjonują w dużych skupiskach zwierząt, oraz wczuwają się w nastrój człowieka. Potrafią wyczuć zarówno złość, jak i radość.

Kot syjamski, wady i zalety

Niestety, nawet najbardziej żywiołowe stworzenia mogą mieć swoje wady. Koty syjamskie mogą urodzić się z wadami genetycznymi, które mogą okazać się kosztowne i ciężkie w leczeniu. Ponieważ należą do kotów wysoce aktywnych, mogą okazać się nieodpowiednie dla osób chorych i starszych. Domagają się one codziennej zabawy ze swoim właścicielem oraz nie lubią samotności, dlatego długie godziny spędzone samotnie bez uwagi człowieka, mogą wpłynąć negatywnie na kota. Zwierzęta te, bardzo lubą rządzić. Mówi się, że kot syjamski to prawdziwy lord, pośród zwierząt. Inną dziwną cechą jest chęć naznaczania swojego terenu moczem, co może nie spodobać się właścicielom, w domowych warunkach. Do głównych zalet zaliczymy niewymagającą pielęgnacje, skupiającą się głównie na kontroli uzębienia oraz paznokci. Koty te, żyją bardzo długo, łatwo akceptują inne zwierzęta i nie kłócą się z psami.

Zdrowie lorda syjamskiego

Do wrodzonych wad genetycznych kota, zaliczymy: zwyrodnienie siatkówki, wielotorbielowość nerek, zez, oczopląs i skrzywienie ogona. Zez oraz skrzywienie ogona nie są jednak dzisiaj uważane za dużą wadę. Można spotkać się z określeniami, że zez kota syjamskiego był dla niego wysoce charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Dopiero wady wrodzone, jeśli zostały bagatelizowane, mogą być ciężkie w leczeniu oraz ograniczać ruchliwość kota.

Kot syjamski cena

Koty syjamskie sprawdzą się idealnie jako prezent dla zdrowych i wesołych dzieci. Będą towarzyszyć im w wspólnych zabawach oraz same zmuszać do aktywności. Cena kota syjamskiego waha się od 1,5 tysiąca złotych do nawet 5 tysięcy. Oczywiście w dużej mierze, zależy to od rodowodu kota. Koty syjamskie nie stanowią dużych problemów a ich samice dojrzewają już w szóstym miesiącu życia, co sprzyja rozrodczości i założeniu hodowli tych zwierząt. Oczywiście należy pamiętać, że rasa ta wykształciła też zbliżone odmiany, takie jak: kot syjamski długowłosy lub tajski.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest