Jaką wybrać polisę na życie?

Na rynku pojawia się wiele ofert aż 26 zakładów ubezpieczeniowych. Na wybór odpowiedniej oferty wpływa każdy aspekt życia – wielkość rodziny oraz jej potrzeby, wysokość zarobków, skłonność do ryzyka. Po określeniu aspektów życia, nadchodzi moment na wybór ubezpieczenia na życie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują polisy z funkcją oszczędzania, oraz bez niej. Rekomendują również zakup polisy wraz z dodatkowym ubezpieczeniem takim jak: wypadkowym, chorobowym, rentowym oraz posagowym.

Czym jest ubezpieczenie na życie?

Jest to rodzaj ubezpieczenia dla bliskiej rodziny – żony/męża, dzieci. Po zawarciu umowy ubezpieczeniowej, co miesiąc należy uiszczać składki. Po śmierci właściciela polisy, jego bliscy otrzymują wypłatę świadczenia od zakładu ubezpieczeniowego. Taka umowa jest zawierana na czas określony lub dożywotnio.

Kiedy zazwyczaj dokonuje się zakupu polisy?

Uznaje się, że najczęściej na zakup umowy ubezpieczenia decydują się osoby w wieku 30 lat. Jest to okres, w którym większość zakłada rodziny, zaczynają czuć potrzeba zabezpieczenia finansowego siebie oraz swoich bliskich. Nie należy jednak podpisywać umowy oraz nabywać polisy na spotkaniu z pierwszym agentem. Warto spotkać się z kilkoma przedstawicielami danego Towarzystwa Ubezpieczeń, aby móc samodzielnie porównać ich oferty, a także swoje potrzeby.

Nie warto sugerować się sympatią agenta oraz jego sposobem tłumaczenia kluczowych kwestii. Należy zapamiętać również, że agent nie jest odpowiedzialny za nasze decyzję finansowe i on nie będzie z nich rozliczany. Przedstawiciel handlowy może już za kilka lat zmienić stanowisko lub pracować dla zupełnie innej firmy, dlatego nie należy korzystać z pierwszej oferty, która została przedstawiona na spotkaniu.

Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejszą funkcją polis na życie jest to, by ubezpieczenie zapewniło naszym bliskim potrzebne środki finansowe, w sytuacji gdy głowa rodziny nie będzie im w stanie tego zapewnić. Takimi sytuacjami są:

  1. Śmierć – w takiej sytuacji rodzina będzie potrzebowała środków finansowych za opłaty związane z pogrzeb, jak również na dalsze życie, podczas gdy straci stały dochód. Każda polisa zawiera wypłatę świadczenia w przypadku śmierci.
  2. Inwalidztwo – W momencie przykrego wypadku, pozostali członkowie rodziny również stracą stały dochód jak również będą obarczeni kosztami leczenia czy rehabilitacji. Natomiast istnieją polisy, które zakładają wypłatę odszkodowania w przypadku całkowitego lub trwałego inwalidztwa. Jednak ten termin posiada wiele definicji w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Aby mieć pewność na jakie warunki się zgadzamy, warto dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Dla większości zawarte informację są niejasne oraz nieczytelne. W takim wypadku warto skorzystać z usługi notariusza, by mieć pewność co podpisujemy oraz w jakich wypadkach możemy otrzymać odszkodowanie.

Większość firm oferuje usługi dodatkowe takie jak:

  • Podwojona wartość odszkodowania w wyniku niebezpiecznego wypadku,
  • Poważna choroba, w OWU najczęściej jest udostępniona lista chorób w skutek, których zostaje wypłacane odszkodowanie. Jeśli zapadniemy na chorobę, której nie ma na liście to świadczenie będzie nie należne i go nie otrzymamy.
  • Pobyt w szpitalu – istnieje ograniczona lista umów, które posiadają taki zapis. Zazwyczaj odszkodowanie jest wypłacane za jeden dzień spędzony w szpitalu.
  • Polisa na życie – suma oraz okres ubezpieczenia

Przy porównywaniu ofert polis na życie, często głównym pytaniem jest to na jaki okres warto zawrzeć taką umowę oraz jaka suma będzie w stanie pokryć straty związane ze stratą dochodu. Najpierw należy wziąć pod uwagę, w jakim okresie życie się znajdujemy. Jeśli posiadamy małe dzieci oraz kredyt hipoteczny na 350 tys. Złotych – ważne jest, aby zabezpieczyć całą rodzinę na kwotę przewyższającą wydatki związane z wychowywaniem dzieci, dbaniem o dom oraz ratami hipotetycznymi. W wyżej opisanym przypadku, kwota ochrony powinna wynosić co najmniej 450 tys. Złotych.

Natomiast w momencie, gdy dzieci są dorosłe, a pozostała spłata kredytu wynosi jedynie 50 000 zł to kwota ochrony jest niższa.
W związku z tym, że potrzeba ochrony maleje można co jakiś czas obniżać sumę ubezpieczenia oraz płacić niższe składki.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest