Jak rozszyfrować rysunki dziecka?

Zapewne każdy z Was dostał kiedyś od malucha obrazek, a potem przez pewien czas zastanawiał się jak interpretować rysunki dziecka. Nie jest to sztuką łatwą, ponieważ, już sam Antoine de Saint-Exupery w Małym księciu udowodnił nam, że dzieci myślą zupełnie inaczej, posługując się przy tym słynnym przykładem węża, który połknął słonia, nie zaś kapelusza. Jeżeli jesteś ciekaw co dzieci pragną przekazać nam w swoich dziełach, serdecznie zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Pokaż mi rysunek dziecka, a powiem Ci kogo lubi najbardziej…

…osobę, którą rysuje jako pierwszą, bowiem rysowanie osoby, którą dziecko najbardziej lubi, sprawia mu również najwięcej przyjemności. O szczególnej więzi dziecka z rysowaną przez niego osobą mogą świadczyć również szczegóły zamieszczone na obrazku. Jeżeli dziecko potrafi dokładnie odwzorować cechy szczególne, atrybuty lub ubranie rysowanej przez siebie osoby, to znaczy, że poświęca jej dużo uwagi i wysoko ją ceni.

Analogicznie do tego co powyżej, narysowanie przez dziecko postaci w sposób niedokładny, bez wielu szczegółów najprawdopodobniej świadczy o tym, że maluch nie ma najlepszych relacji z tą osobą w świecie rzeczywistym.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę – przydatne wskazówki ułatwiające interpretację dziecięcych rysunków?

Innym, pozornie nieistotnym elementem dla kompozycji obrazka jest kolejność, w jakiej ustawione są postaci. Najprawdopodobniej dziecko stoi na obrazku najbliżej osób, na których najbardziej mu zależy. Częstym motywem pojawiającym się w dziecięcych obrazkach, pomimo faktu, że realizacja tego pomysłu jest znacznie trudniejsza jest trzymanie się za ręce dziecka z osobą, która jest mu bliska.

Potęga barw w dziecięcych rysunkach

Analizując dziecięcą twórczość warto zwrócić uwagę także na dobór kolorów do stworzenia danego rysunku. Zazwyczaj wybierane barwy korelują z samopoczuciem dziecka oraz z jego charakterem. Barwy ciepłe wybierają przede wszystkim dzieci radosne, pewne siebie i ekstrawertyczne. To ich rysunki najczęściej są wielokolorowe.

Dzieci trochę spokojniejsze, bardziej opanowane, lecz również szczęśliwe zdecydują się na nieco bardziej stonowaną paletę barw, jednak obrazek nie będzie sprawiał wrażenia jednokolorowej plamy. W ich pracach może pojawić się więcej zieleni, podczas gdy dzieci ekstrawertyczne preferują czerwień.

Na szczególną uwagę zasługują obrazki ciemne, pozbawione radosnych barw oraz rysunki niemalże puste. Mogą one bowiem świadczyć o przygnębieniu dziecka, złym samopoczuciu lub o dręczących malucha problemach. Jeżeli takie rysunki się powielają, warto poprosić malucha, aby opowiedział nam co nieco o swojej koncepcji artystycznej.

Interpretacja obrazków najmłodszych to rzecz trudniejsza, niż ktokolwiek mógłby się tego spodziewać. Niemniej, jest to aktywność niezwykle bliska dzieciom w wieku przedszkolnym, dlatego warto obserwować kolejne rysunki dzieci, ponieważ mogą nam one powiedzieć o nich więcej, niż dzieci są w stanie przekazać nam w sposób werbalny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest