Jak pozbyć się niechcianego tatuażu? Czyli jak usunąć tatuaż?

Wyraz młodzieńczego buntu, chęć wyrażenia „siebie”, spontaniczna decyzja… Nieprzemyślane, nadgryzione zębem czasu lub po prostu znudzone… Tatuaże można określić różnymi przydomkami. Chęć posiadania a tym bardziej wykonania tatuażu, wiąże się z najróżniejszymi pobudkami. Czasem jest to powód do dumy i chętnie pokazujemy trwałe znaki ozdabiające nasze ciało. Bywa też tak, że z upływem lat (lub kilku tygodni) dochodzimy do wniosku, że wolelibyśmy więcej na niego nie patrzeć…

Tatuaż – czym tak naprawdę jest tatuaż? Rodzaje tatuażu

Tatuaż to nic innego jak forma modyfikacji skóry, polegająca na umieszczeniu kolorowego pigmentu, tuszu lub atramentu w warstwę skóry właściwej. Zazwyczaj wykonywane są one przy użyciu igły, którą wprowadza się barwnik w odpowiednią warstwę skóry, rysując przy tym dany kształt.

Obecnie, wraz ze wzrostem popularności tego zabiegu wyróżnia się kilka typów tatuażu. Najbardziej popularne są tatuaże profesjonalne czyli takie, które wykonuje wykwalifikowany personel w odpowiednim studio. Tatuatorzy do dyspozycji mają specjalistyczny sprzęt, a forma tatuażu zależna jest od życzeń klienta. Istnieją oczywiście tatuaże amatorskie, które jak sama nazwa wskazuje, wychodzą spod ręki niedoświadczonych osób. Choć tańsze od usług profesjonalistów, warto przemyśleć chęć wykonania tatuażu na własną rękę, bowiem ryzyko zakażenia groźnymi chorobami znacznie wzrasta przy tego typu przedsięwzięciach.

Do kolejnej grupy zaliczyć można tatuaże kosmetyczne czyli tzw. permanentny makijaż (podkreślanie brwi, rzęs czy pigmentację ust).

Istnieją także tatuaże naturalne – powstałe w wyniku urazów przy jednoczesnej pigmentacji skóry np. ołowiem. I wreszcie wyróżniane są tatuaże medyczne, wykonywane najczęściej przy chorobach skórnych związanych ze zmianą jej naturalnych barwników. Często także tatuaże przychodzą z pomocą w ukryciu krępujących blizn.

Czy tatuaże zawsze są trwałe?

Odpowiedź brzmi: i tak i nie.

  • Coraz większą popularnością cieszą się tzw. tatuaże tymczasowe (biotatuaże) wykonywane barwnikami, które po pewnym czasie zostają wchłonięte lub po prostu schodzą (najczęściej jest to henna). Czas utrzymania się takiego tatuażu jest różny – od kilku tygodni do kilku miesięcy.
  • Tatuaże permanentne również ulegają stopniowej degradacji. Związane jest to głównie z procesem starzenia się skóry w wyniku czego barwnik częściowo zostaje wchłonięty, jednak większa jego część pozostaje. Efektem tego jest tzw. „wyblaknięcie” tatuażu.
  • Zmianom wizualnym podlegają także tatuaże wykonane w miejscach, gdzie skóra narażona jest na rozciąganie (np. brzuch). Z kolei taki tatuaż traci swój pierwotny kształt i wygląda niezbyt estetycznie.

Usuwanie tatuażu permanentnego – sposoby i efekty

Techniki usuwania tatuaży są tak stare jak samo ich wykonanie – swoją historią sięgają głębokiej starożytności. W miarę jednak popularyzacji i komercjalizacji tych ozdób, zaczęto rozważać sposoby nie tylko sprawnego i bezpiecznego ich wykonywania, ale również usuwania.

  1. Jednymi z najstarszych sposobów pozbycia się tatuażu jest…przykrycie go nowym. Metoda ta jest jednak przeznaczona dla osób, które chcą „wymienić” stary tatuaż na nowy. Z tą techniką wiąże się wiele ograniczeń jak choćby wielkość czy kolor starego tatuażu. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest najlepsze dla osób chcących pozbyć się tatuażu na dobre.
  2. Kolejnym sposobem jest interwencja chirurgiczna polegająca na wycięciu kawałka skóry pokrytej pigmentem. Metoda ta sprawdza się w wypadku małych tatuaży. Gdy chcemy chirurgicznie usunąć duży tatuaż, należy liczyć się z przeszczepem skóry – technika ta jest skuteczna jednak pozostawia blizny. Kolejnym mankamentem jest możliwość wystąpienia któregoś ze skutków ubocznych jakie towarzyszą zabiegom wykonywanym przy pomocy skalpela (wspomniane blizny, możliwość zakażeń itd).
  3. Do trwałych metod zalicza się także skaryfikację. Dzięki wypalaniu, użyciu słabych kwasów, wycinaniu czy odmrażaniu miejscowym można zlikwidować tatuaż, jednak w jego miejscu na zawsze pozostanie blizna. Zdecydowanie odradzana metoda.
  4. Można zdecydować się również na salabrazję czyli mechaniczne zdzieranie warstw skóry przy pomocy soli. Nie brzmi zachęcająco, a przy tym jest bardzo bolesnym zabiegiem nie raz stosowanym w zaciszu domowym. Dodatkowymi wadami salabrazji są częste odbarwienia skóry, blizny oraz fakt, że przy jej pomocy usunąć można jedynie tatuaże wykonane jasnym barwnikiem. W zasadzie ten sposób nie jest powszechnie stosowany.
  5. Podobnym zabiegiem jest dermabrazja, krioterapia czy peeling. Dermabrazja polega na zdzieraniu naskórka najczęściej przy pomocy głowicy ściernej. Nie jest to metoda w pełni skuteczna, ponieważ nie usunie barwnika znajdującego się w warstwie skóry właściwej. Krioterapia z kolei to technika wykorzystująca ciekły azot, który rozbija połączenia między komórkami zawierającymi barwnik. Znów mamy do czynienia z techniką bolesną (ciekły azot ma temperaturę ok -60ºC ) po której powstają blizny.
  6. Peelingi chemiczne wydają się być najskuteczniejsze spośród metod wymienionych powyżej. Zabiegi trwać będą wiele miesięcy, jednak efekty będą zadowalające. Czynnikiem limitującym będzie tutaj możliwość wystąpienia alergii czy zakażeń lub blizn, ale w porównaniu do innych metod wydaje się być najłagodniejszą.
  7. Ostatnim i chyba najbardziej popularnym zabiegiem będzie laserowe usuwanie tatuażu. Obecnie coraz więcej salonów kosmetycznych proponuje właśnie takie rozwiązanie na niechciany tatuaż. Ofert są najróżniejsze a wybierać można od rodzaju lasera po techniki łączące światło laserowe i ultradźwięki. Jak nie trudno się spodziewać, również ta metoda posiada ograniczenia – niemożliwe do usunięcia będą tatuaże białe i żółte. Mimo wszystko jest to metoda najbardziej rozpowszechniona i obecnie najskuteczniejsza. Sam zabieg będzie nieprzyjemny i tak jak inne może pozostawiać blizny. Jak zapewniają usługodawcy, coraz bardziej zaawansowane urządzenia radzą sobie znacznie lepiej niż kiedyś, można więc liczyć na to, że zabieg zakończy się sukcesem.

 

Jak widać usunięcie niechcianego tatuażu jest dużym problemem. Każda z wymienionych technik wiąże się z bólem mniejszym lub większym, każda bez wyjątku niesie ryzyko powstania blizn oraz każda z nich nie gwarantuje 100 % skuteczności (oprócz przeszczepu), również każda niesie ryzyko powikłań ze strony układu immunologicznego (alergie). Przed wyborem odpowiedniej metody, należy udać się na konsultację lekarską oraz wykonać odpowiednie testy, które pomogą w doborze tej najbardziej odpowiedniej dla nas metody.

Jeśli zaś chcemy skutecznie uniknąć tych bolesnych zabiegów, najlepiej będzie zrezygnować z tatuażu lub wybrać taki, który nigdy się nie znudzi – a to może być najtrudniejsze zadanie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest