Jak oszczędzać pieniądze? Kilka prostych rad

Wydajesz więcej niż zarabiasz? Zastanawiasz się co możesz poprawić, aby bilans wyszedł na plus? Kiedyś zarabiałeś dwa razy mniej, ale dziś, gdy wchodzisz na konto bankowe pod koniec miesiąca wcale tego nie widzisz? Jeżeli tak, to nie martw się, takich jak Ty jest więcej. Dopadła Cię inflacja stylu życia – wzrost wydatków, wraz ze wzrostem grubości Twojego portfela. Nie martw się, dopada najlepszych. Przedstawiamy proste sposoby na oszczędność, które zagwarantują zysk.

1. Wykonaj bilans wydatków

Aby stan konta pod koniec miesiąca nie przerażał, warto przede wszystkim zaszczepić w sobie pewne stałe nawyki, które usystematyzują kontrolę budżetu. Jak zacząć? Na początek najprościej spisać, czy to na kartce czy w arkuszu kalkulacyjnym wszystkie wydatki z ostatnich trzech miesięcy – pogrupować je i nazwać kategoriami. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy ma wgląd w transakcje, które zapisują się w historii naszego konta bankowego, prześledzenie ich pomoże w utworzeniu takiej listy. Pomocne będzie też zachowanie paragonów i faktur.

2. Ustal cel oszczędności

Motywacją do oszczędzania pieniędzy jest cel, na jaki chcemy przeznaczyć odłożone środki. Mając jasno ustalony cel, na przykład kupno mieszkania, samochodu lub nawet mniejszy – zakup wymarzonych butów pomaga skupić się na właściwym gospodarowaniu pieniędzmi.

3. Unikaj kompulsywnych zakupów i noś ze sobą tylko odliczoną gotówkę

Idąc na zakupy spożywcze spisz listę najpotrzebniejszych produktów, kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz. Możesz nawet sporządzić tygodniowy jadłospis, wedle którego powstanie lista zakupów – unikniesz wówczas kupowania zbędnych rzeczy, które wylądują w koszu na śmieci wraz z Twoimi pieniędzmi. Oszacuj ceny i bierz ze sobą tylko odliczoną gotówkę, wówczas nie przyjdzie Ci na myśl kupno zbędnego produktu.

Kompulsywnych zakupów unikniesz, gdy do sklepu nie wejdziesz głodny. Głodny będziesz mieć ochotę nabyć wszystko, co da się zjeść, nawet jeśli jest to coś, na co normalnie nie naszłaby Cię ochota.

Uważaj na tzw. „chwyty marketingowe” oraz „promocje” – nie zawsze to co oklejone czerwoną etykietą i opatrzone nazwą promocja nią jest. Czasem nieprzecenione produkty okazują się tańsze, niż te które mienią nam się jako super oferta.

4. Konto oszczędnościowe

Utwórz konto oszczędnościowe, na które będziesz wpłacać comiesięczną konkretną kwotę. Wiele banków oferuje automatyczne przelewy na takie konta, dzięki czemu możliwe jest ustalenie konkretnej kwoty, jaka automatycznie je zasili. Ustal sumę, jaką co miesiąc chcesz przeznaczyć na odkładanie pieniędzy. Nawet drobne kwoty po kilku miesiącach zaowocują dodatkowym budżetem.

5. Skarbonka

Innym rozwiązaniem dla konta oszczędnościowego jest po prostu skarbonka. Zdarza się, że Twój portfel z uwagi na ilość drobniaków waży więcej niż siatka z zakupami? Nagromadzone drobniaki, które zalegają w portfelu wrzuć do skarbonki. Każdorazowo drobne z reszty odkładaj, a po jakimś czasie podlicz. Odłożone drobniaki banki, czy nawet Panie w sklepie chętnie wymienią na pieniądz o wyższym nominale.

6. Unikaj jedzenia „na mieście” i częstych wypadów na drinka

Ogranicz wydawanie pieniędzy na jedzenie w restauracjach, poświęć chwile dziennie za samodzielne przygotowanie posiłków. Obiad możesz ugotować z jednodniowym wyprzedzeniem, a ewentualną nadwyżkę jedzenia zamrozić. Zamiast co weekend wychodzić na drinka, zaproś znajomych do siebie, na pewno dodatkową atrakcją będzie wspólne przygotowywanie koktajli.

7. Korzystaj z kodów rabatowych

W dobie internetu powstało wiele stron, które oferują kody rabatowe. Dodatkowo większość sklepów internetowych oferuje sezonowe zniżki, o których klienci informowani są w tzw. newsletterach. Warto więc na bieżąco śledzić swoje ulubione sklepy. A nuż upatrzony ciuch uda się „upolować” ze zniżką.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest