Imię to jakby nasze drugie „ja”. Kiedyś wierzono, że determinuje charakter człowieka i decyduje o jego losie. Dziś już rzadko kto wierzy w tak silną jego moc, ale decyzja o nadaniu imienia nadal budzi żywe emocje. Czy lubimy nasze imiona czy raczej chcielibyśmy je zmienić? Zobaczmy, jakie najprawdopodobniej wybraliby dla nas nasi rodzice, gdybyśmy urodzili się dzisiaj. Przyjrzymy się najnowszym trendom wśród imion dla dziewczynek.
Spis treści
Ranking imion 2017 roku!
Każdego roku publikowany jest ranking najpopularniejszych imion w Polsce. Jeśli jesteś kobietą najprawdopodobniej otrzymałabyś któreś z poniższej dziesiątki: Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Lena, Hanna, Amelia, Alicja, Aleksandra, Oliwia. Tak jest w tym roku, ale generalnie najczęściej nadawanymi imionami dla dziewczynek są: Anna, Maria, Katarzyna, Zofia, Małgorzata.
Czym obecnie rodzice kierują się przy wyborze imienia dla swojego dziecka?
Najczęściej własnym gustem. Kiedyś było ważne, aby dziecko otrzymało imię po którymś ze świętych. Dzisiaj ta praktyka zanika. Dokonując wyboru często sięga się do Księgi Imion. Znajdziemy w niej wyjaśnienie imienia i opis jego pochodzenia. Ilość pozycji jest naprawdę ogromna, co z jednej strony może utrudnić decyzję, a z drugiej stanowić natchnienie.
Okazuje się, że pewna grupa rodziców owego natchnienia szuka w świecie celebrytów, śledząc jakie imiona dla swoich potomków wybrały znane osoby. Wygląda na to, że w tych kręgach panuje moda na tradycję. Stare polskie imiona wygrywają z tymi nieco dziwnymi i brzmiącymi obco dla naszego ucha. Mamy więc Janinę, Bognę, Różę i Barbarę.
Najpopularniejsze żeńskie imię wśród córek gwiazd to Helena i Zofia. Socjolodzy twierdzą, że ten trend przenosi się również na „zwykłych” ludzi. Od kilku lat obserwowany jest stały wzrost zainteresowania imionami tradycyjnymi. Oto zdecydowana „staropolska” czołówka: Halszka, Bogna, Milena, Hanna i Lena.
A jeśli chcielibyśmy dla córki wybrać imię naprawdę nietuzinkowe?
W takim wypadku warto sięgnąć po listę przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Znalazły się na niej imiona najrzadsze. Każde z nich zostało nadane mniej niż 5 razy w całym 2016 roku. Oto kilka przykładów: Tosia, Debora, Salma, Zara, Amina, Irma, Kora, Juliana, Zuza, Miłosława. Jest jeszcze jedna grupa imion, o której warto wiedzieć. Rada Języka Polskiego stworzyła listę 69 imion nieodpowiednich dla dziecka. Urzędnicy nie powinni ich akceptować, nie jest to jednak ściśle przestrzegane. Oto kilka przykładów: Carmen, Majka, Victoria, Poziomka, Karla, Jaila, Dajana, Teonika, Una.