Co to jest przekaz pocztowy? Jest to usługa dostarczana przez Pocztę Polską, polegająca na wypłaceniu adresatowi przekazu kwoty pieniężnej w gotówce na polecenie nadawcy. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej tradycyjnych form przesyłania pieniędzy. Wypłaty gotówki dokonuje listonosz lub pracownik urzędu pocztowego. Obecnie, wraz z rozwojem bankowości, nie tylko stacjonarnej, ale przede wszystkim elektronicznej, jest to usługa raczej zanikająca. Jednakże, jest to dość prosty, sprawdzony i tani sposób na przekazywanie pieniędzy. Jest to przede wszystkim przekazywanie realnej gotówki z rąk do rąk, a nie, jak w przypadku bankowości elektronicznej, operowanie wirtualnym pieniądzem. Oczywiście, może także przelać pieniądze na konto bankowe.
Aby nadać przekaz pocztowy należy wypełnić odpowiedni druk. Bez trudu dostaniemy go w naszym lokalnym oddziale Poczty Polskiej, a od jakiegoś czasu także online. Wypełnienie go zajmuje tylko chwilę i nie wymaga podawania zbyt wielu danych.
Ile idzie przekaz pocztowy?
Standardowy czas oczekiwania z Polsce to 2 – 4 dni robocze. W przypadku przekazu na konto bankowe, zajmuje to zwykle 3- 4 dni. Jeżeli decydujemy się przelać pieniądze zagranicę, czas oczekiwania wydłuży się do 5-6 dni. Warto pamięta, że jeżeli listonosz nie zastanie odbiorcy w domu i nie będzie w stanie wypłacić mu pieniędzy, dana kwota będzie przechowywana w placówce pocztowej 14 dni. Okres ten może się wydłużyć o 7 dni, czyli do 21 dni.
Przekazy pocztowe online można oczywiście śledzić w sieci, a przy nadawaniu przekazu na poczcie można wykupić opcję potwierdzenia odbioru. Potwierdzenie to może zostać przesłane w formie tradycyjnego listu, mailowej lub wiadomości tekstowej SMS. Poza tym, istnieje możliwość dodania do przekazu treści pisemnej. Wiadomość wysyłana wraz z pieniędzmi nie może przekroczyć 160 znaków w przypadku przekazów krajowych, oraz 140 w przypadku zagranicznych. Do tej pory, pomimo wszechobecnej bankowości wirtualnej, przekazy pocztowe cieszą się poważaniem, w szczególności wśród osób starszych.