Nowoczesność wchodzi pewnym krokiem również do świata medycyny. W ubiegłym roku na stałe wprowadzono już e-zwolnienia, od niedawna cieszymy się z możliwości jakie daje nam e-recepta. Czym właściwie ona jest, kto ją wystawia i jak z niej korzystać? Odpowiedź na te pytania znajduje się poniżej.
Spis treści
E-recepta, czym właściwie jest?
E-recepta to recepta elektroniczna, a więc cyfrowa wersja dotychczas wystawianej papierowej recepty. Jednak pojęcie e-recepty kryje pod sobą cały informatyczny system, który umożliwia gromadzenie i przesyłanie danych o zapisanych mu lekach, tak aby możliwe było zrealizowanie cyfrowej wersji recepty w dowolnej aptece na terenie całego kraju.
Kto może wystawić e-receptę?
Podobnie jak w przypadku tradycyjnej, papierowej recepty wystawić ją mogą lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne oraz felczerzy. Wszyscy lekarze świadczący swoje usługi zarówno w publicznych ośrodkach ochrony zdrowia, jak i prowadzący indywidualną praktykę lekarską powinni być zarejestrowani w systemie informatycznym, który umożliwia wystawienie e-recepty.
W jaki sposób wystawiana jest elektroniczna recepta i jak dostęp ma do niej pacjent?
Obecnie dokument medyczny wystawiany przez lekarza bądź osobę do tego uprawnioną widoczny jest na ekranie komputera, w oprogramowaniu do obsługi gabinetu. Dokument ten nie jest drukowany, ale udostępniany przez system informatyczny aptece. Po zakończeniu wizyty pacjent może otrzymać informację o e-recepcie w postaci wydruku bądź w postaci pliku .pdf wysłanego na jego adres e-mailowy. Informacja o wystawionej e-recepcie zawiera nade dotyczące przepisanych leków tj. nazwę leku, ilość, dawkowanie, skład leku, datę wystawienia czy też dane lekarza. Zawiera ona również specjalny kod, który umożliwi w aptece zidentyfikowanie e-recepty w systemie i wydanie leku.
Powiadomienie o wystawieniu elektronicznej recepty pacjent może dostać e-mailem lub SMS-em(zawiera on wówczas 4-cyfrowy kod, który wraz z PESELem umożliwi realizację w aptece). Aby móc otrzymywać powiadomienia o wystawieniu e-recepty należy założyć konto w ramach Internetowego Konta Pacjenta (IKP), a następnie wybrać pożądaną opcję otrzymywania powiadomień.
Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja internetowa, która dostępna jest pod adresem www.pacjent.gov.pl, dzięki której mamy dostęp do wszelkich informacji w swojej elektronicznej dokumentacji medycznej. Poza usługami związanymi z e-receptami, oferuje nam inne przydatne opcje, jak chociażby możliwość sprawdzenia swoich wizyt w ramach NFZ. Konto to zostaje założone automatycznie przy pierwszym logowaniu, jednak do niego potrzebny jest Profil Zaufany. Profil Zaufany jest narzędziem, dzięki któremu potwierdzamy swoją tożsamość w Internecie i podpisujemy elektronicznie podania i wnioski składane on-line.
Obecna sytuacja epidemiologiczna zmusiła lekarzy do zmienienia systemu funkcjonowania służby zdrowia. Większość przychodni pozostaje w dalszym ciągu zamknięta, a kontakt z lekarzem jest wyłącznie telefoniczny. Podczas rozmowy telefonicznej z lekarzem otrzymujemy od niego 4-cyfrowy kod, który jesteśmy zobligowani podać w aptece wraz z PESELem, w celu wykupienia leków zapisanych na recepcie.
Realizacja e-recepty
Aby móc zrealizować elektroniczną receptę wymagana jest jej identyfikacja w systemie informatycznym. Koniecznym jest podanie kodu otrzymanego na wydruku informacyjnym bądź podanie 4-cyfrowego kodu dostępu wraz z numerem PESEL osoby, której dotyczy recepta.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnej recepty istnieje możliwość częściowej jej realizacji. Na jednej e-recepcie może być przepisany tylko jeden produkt lecznicy, a więc jest ona odpowiednikiem jednej pozycji na recepcie papierowej, natomiast odpowiednikiem całej recepty papierowej jest recepta zbiorcza.
Ważność e-recepty
Standardowo recepta papierowa była ważna 30 dni. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku jej elektronicznej wersji. Farmaceuci zostali wyposażeni w kalkulator e-recepty, który pomaga wyliczyć, ile jeszcze leku możemy wydać pacjentowi. Konieczne jest wówczas podanie daty wystawienia recepty oraz dnia jej realizacji. Jeśli od tego czasu minęło więcej niż 30 dni konieczne jest uzupełnienie dalszych informacji takich jak, liczba opakowań, ich wielkość, dawkowanie oraz podanie najmniejszego opakowania leków. Taki kalkulator
Dla osób młodych, obytych z nowoczesnością recepty w tej formie nie są niczym strasznym. Jednak osoby starsze mają swoje obawy i dość często proszę o pomoc w realizacji recept rodzinę. Z całą pewnością unowocześnienie tego systemu było potrzebne, gdyż teraz nie musimy się martwić, że druczek recepty gdzieś nam zaginął.