Dog kanaryjski – charakter, waga oraz opinie

Pewny siebie, zrównoważony, opanowany… Nie przepada za innymi psami, tym samym posiada znaczne predyspozycje do stróżowania i przede wszystkim obrony swego właściciela. Innymi słowy, to dog kanaryjski, wykazujący silne cechy ognistego, hiszpańskiego charakteru. Uznany za psa bojowego, ma tendencje do zachowań agresywnych i gwałtownych. Dla właściciela jest natomiast łagodny i opiekuńczy. Nie jest to jednak rasa odpowiednia dla każdego. Czy warto więc zdecydować się na psa tak silnego i wymagającego? Czy może lepiej wybrać psa miniaturowego i cieszyć się większym spokojem? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dog kanaryjski – hodowla

Tak jak zostało to wspomniane wyżej, dog ten jest bardzo wymagającym pupilem. Ze względu na swą siłę i wagę, która może osiągnąć aż 60 kilogramów, niegdyś służył do walk psów. Powinien więc trafić wyłącznie pod opiekę osób doświadczonych, cierpliwych oraz stanowczych. Ze względu na swój upór, niechętnie poddaje się poleceniom, jednocześnie należy do grona inteligentnych. Szkolenia nie sprawiają mu większych trudności, zwłaszcza jeśli są prowadzone z odpowiednią częstokliwością. Dobrze wychowany, z pewnością zapewni nam opiekę i bezpieczeństwo. Pies ten powinien mieć częsty kontakt z człowiekiem. Dlatego też najlepiej gdyby mieszkał w domu.

Zdrowie jest najważniejsze

Ogólnie rzecz ujmując, jest to dość zdrowa rasa. Tak jak w przypadku innych zwierzaków tego typu może jednak wystąpić dysplazja stawów, niedoczynność tarczycy oraz kłopoty z rzepką. Psy te są narażone na skręt żołądka, który zagraża ich życiu. Właśnie dlatego nie wolno karmić ich tuż przed jakimkolwiek najmniejszym wysiłkiem fizycznym. Dogi kanaryjskie są jednak w stanie żyć 9-11 lat, oczywiście pod warunkiem, że postawimy na odpowiednią pielęgnację, czyli dobór odpowiedniej karmy czy przeczesywanie ich rękawicą gumową z wypustkami. Dodatkowo istotna jest pielęgnacja łap oraz przycinanie pazurów. Nie można też zapomnieć o przemywaniu oczy i uszu specjalną pastą bez dodatku fluoru.

Dog kanaryjski – cena

Jak w przypadku każdego zakupu, cena ostateczna jest zależna od wielu różnorodnych czynników, takich jak predyspozycje wystawowe oraz geny. Koszty te oscylują w okolicach 1500-4500 tysiąca złotych. Jest to oczywiście wyłącznie kwota jaką musimy ponieść za samego psiaka. Do tego dochodzą liczne inne kwoty, których nie jesteśmy w stanie ominąć.

Biznes a pseudo hodowle

Hodowla psów niegdyś uznawana za bardzo dochodowy biznes i niezwykle łatwy do prowadzenia, dziś przysparza wiele problemów oraz obaw. Wysokie z założenia zyski oscylują w granicach kilku tysięcy złotych za jeden miot, a sam proceder niesie ze sobą pewne istotne komplikacje. Prowadzenie działalności tego rodzaju, wymaga dużych inwestycji, które nie zawsze się zwracają. Od dłuższego czasu Internet dodatkowo zalała fala „biznesmenów”, chcących zarobić. Pseudo hodowle, mimo iż bardzo często wyglądają rzetelnie, prowadzą cały ten biznes na skraj. Pomijając jednak kwestię pieniężne i zarobkowe, zjawisko to doprowadza do rozmnażania i rozpowszechniania wad genetycznych wśród zwierząt. Nie tylko obrońcy praw zwierząt, zgodzą się z tym, iż jest to wręcz karygodne…

Rzetelna hodowla – jak wybrać hodowlę?

Wszelkie hodowle, nie będące pod pieczą Związku Kynologicznego w Polsce, nie powinny być brane przez nas pod uwagę. Właśnie ta organizacja ustala światowe standardy, jednocześnie poddając je ścisłej kontroli. Choć te niezarejestrowane także wydają odpowiednie dokumenty, wspieramy w ten oto sposób niezdrowy proceder, tym samym nie dostając żadnej gwarancji na temat rasy, pochodzenia czy kondycji i zdrowia psa. Czy warto więc tak ryzykować?

Wybór psa nie tak łatwy jak powszechnie mówiono?

Tryb życia, jaki prowadzisz, metraż twojego mieszkania czy wzmożona aktywność fizyczna lub jej całkowity brak, powinny pozwolić ci na podjęcie decyzji przy zakupie pupila. To jaką rasę wybierzesz warto dostosować pod siebie samego. Jeżeli jesteś ograniczony czasowo, wybierz psa, który nie wymaga stałego kontaktu z właścicielem. Niektóre rasy, takie jak owczarek kaukaski czy akita, radzą sobie świetnie same. Psy ras najmniejszych to kolejny dobry wybór dla osób wiecznie zabieganych. Shih-tzu, mops czy maltańczyk, nie potrzebują ani dużo ruchu ani ogromnej przestrzeni i zdecydowanie wolą spędzać czas w domu. Wybór rasy psa, odpowiadającej naszemu stylowi życia, wymaga czasu i długiej analizy wszelkich za i przeciw. Pies to nie zabawka, a decyzja powinna być w pełni świadoma.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest