Cierpliwość – jak jej się nauczyć?

Rozwój technologii oraz szybkie tępo życia pokazuje, że nie musimy na nic czekać – wszystko dzieję się tak szybko, ale gdyby… zatrzymać się na chwilę, przemyśleć, poczekać?

Cierpliwość jest trudną sztuką, nie wielu umie z niej korzystać – w pewnych sytuacjach jest naprawdę niezbędna. Żyjemy w takich czasach, że coraz częściej i szybciej chcemy zdobyć pracę na wysokim stanowisku, złożyć dom oraz rodzinę. Żyjemy w totalnym pędzie, którego czasami nie sposób powstrzymać… Czy cierpliwość jest cechą nabytą, czy można się jej nauczyć, a może wystarczy tylko nad nią popracować?

Cierpliwość – czy każdy ją posiada?

Każdy z nas posiada ją w mniejszym lub większym stopniu. Oczywiście, w większości jest ona posiadana w małym stopniu. Mimo tego istnieje garstka ludzi, których owa cierpliwość jest rozwinięta na wysokim poziomie. Są to ludzie, którzy nie denerwują się, gdy od razu nie zauważają efektów pewnego działania. Można ich określać jako sumiennych, spokojnych, powoli dążących do celu. Cierpliwość określa się jako wytrwałość w zachowaniu spokoju. W życiu każdego z nas zdarzają się sytuację niespodziewane oraz mało przyjemne. One nam narzucają pewne działania, od naszego charakteru, a w szczególności od poziomu cierpliwości, jaki posiadamy zależy jak na te działania zareagujemy.

Swoją cierpliwość rozpoznajemy w stresujących sytuacjach. Osoby bardziej odporne na stres, które posiadają więcej cierpliwości, podczas sytuacji, w której należy poczekać na jakiekolwiek efekty – są spokojne, ciężko pracują mimo braku jakichkolwiek symptomów. Natomiast posiadacze zdecydowanie mniejszej dawki cierpliwości – natychmiast zaczną się denerwować, brak zauważalnych efektów może wpędzić je w kompleksy lub całkowicie zmniejszyć chęci oraz zaangażowanie do pracy.

Cierpliwość jako trudna sztuka

Przeszłość naszej cywilizacji w znaczącym stopniu wpłynęła na to, jak trudno teraz jest być cierpliwym. Kiedyś, podczas wojen czy kataklizmów jedzenie, woda, schron były potrzebami, których nasi przodkowie pragnęli w danym momencie. Wiadomo było, że nawet najkrótsze czekanie może wiązać się z dramatycznymi skutkami.

Mimo wielu zmian, ewoluowania, dostatniego życia oraz zapewnionego bezpieczeństwa – nadal taki sposób myślenia pozostaje z nami. Kiedy, odczuwamy głód – o wiele łatwiej jest nam sięgnąć po batona, który posiada w sobie cukry proste, ale daję natychmiastowy strzał energii niż po owsiankę z owocami, która posiada o wiele lepsze składniki odżywcze, ale ten efekt energetyczny jest rozłożony w czasie.

Według takiego schematu działamy, kiedy potrzebujemy odrobiny relaksu. Częściej sięgamy po gry wideo, które są w zasięgu naszej ręki oraz poczucie osiągnięcia zachodzi bardzo szybko. Natomiast, o wiele rzadziej, w takiej sytuacji sięgamy po lekcję gry na gitarze – poczucie osiągnięcia lub zyskanie nowej umiejętności jest odłożone w czasie, może nastąpić nawet po kilku miesiącach. Bardzo często pojęcia cierpliwości było opisywane poprzez użycie poetyckich, eleganckich zwrotów, które oprócz wysublimowanego brzmienia, budziły wiele refleksji.

Chińskie przysłowia – czym były?

To właśnie one charakteryzowały się niezwykłą elegancją. Oprócz poetyckiego brzmienia, były ukazywane za pomocą symboli – co zostało na zawsze w chińskiej tradycji, a rozpowszechniło się na wiele kontynentów.
Każde z nich ma na celu ukazanie pewnej życiowej mądrości. Wiele z nich ma już tysiące lat, niektóre pochodzą z legend, niektóre tworzyły się same.

Oto kilka przykładowych chińskich przysłowia wraz z tłumaczeniem:

„Cierpliwość jest gorzka roślin, ale jej owoce są słodkie.” – Nie jest łatwo być cierpliwy, ale cierpliwość odda tobie.
Nie pomoże pędy rosną ciągnąc je wyżej.” – Niektóre rzeczy dzieją się powoli i nie ma nic można zrobić, aby przyspieszyć ich.
„Podróż na tysiąc mil zaczyna się od jednego kroku.” – Wielkie cele zostały osiągnięte poprzez wiele drobnych działań.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest