Chomik – czy to odpowiednie zwierzę dla dziecka?

Często zdarza się, że kiedy nasze dziecko dorasta, zaczyna się domagać domowego zwierzątka. Rodzice zastanawiają się wtedy, jakie zwierze będzie najlepsze. Wybór najczęściej pada na chomika.

Chomik jest jednym z najczęściej kupowanych zwierząt hodowlanych. Jest mały, przyjacielski, łatwo go wytresować a opieka nad nim nie wymaga dużego wkładu finansowego i nie jest kłopotliwa. Klatka dla chomika również nie zajmuje dużo miejsca, więc można ją postawić w zasadzie wszędzie. A kiedy zapewnimy mu odpowiednie zapasy jedzenia i picia, możemy go zostawić nawet na kilka dni samego w domu.

W polskich sklepach zoologicznych możemy spotkać kilka odmian tego zwierzątka.

  • chomik dżungarski – to najmniejszy chomik, osiąga zaledwie 9 cm długości i żyje ok. 1,5 roku. Ma krótką sierść, a przez jego grzbiet biegnie podłużna ciemna kreska. Ze względu na mały rozmiar i dużą delikatność, chomików tych nie poleca się małym dzieciom.
  • chomik syryjski – to najpopularniejszy przedstawiciel tego gatunku. Może mieć nawet 20 cm długości. Te gryzonie żyją do 3 lat. Najbardziej aktywne bywają nocą, więc jeśli planujemy ich zakup, klatkę dobrze jest umieścić poza pokojem, w którym śpimy.
  • chomik chiński – osiąga około 12 cm długości i żyje do 3 lat. To jedyne chomiki z długimi ogonami. Mają przewagę nad innymi rodzajami, bo aktywne bywają również poza nocą.
  • chomik Campbella – to chomik azjatycki o średniej długości. Żyje dość krótko, bo raptem 1,5 roku. Jest bardzo energiczny i aktywizuje się głównie w nocy.
  • chomik Roborovskiego – to prawdziwy chomik miniaturka. Ma tylko 4,5 cm długości, dlatego lepiej trzymać go w akwarium, by nie uciekł. Żyje najdłużej ze wszystkich gatunków, bo nawet ponad 3 lata. Nie nadaje się na zwierzaka dla dzieci, bo jest bardzo strachliwy i trudno go oswoić. Poza tym ceni sobie spokój.

Hodowla chomika – za i przeciw.

Podstawowa zaleta posiadania zwierzątka domowego, w tym przypadku chomika jest uczenie dziecka odpowiedzialności, obowiązkowości i oswajanie go ze światem zwierząt. Badania dowodzą, że dzieci, które od najmłodszych lat przebywają ze zwierzętami nie tylko rzadziej chorują ale również są bardziej empatyczne i otwarte na innych ludzi.

Jego hodowla nie wymaga dużego wkładu finansowego. Podstawowe akcesoria, w które należy się zaopatrzyć przed kupnem tego zwierzątka to klatka dla chomika, której koszt w zależności od wielkości i jakości waha się w granicach między 50 a 200 zł. Potrzebne będzie również poidełko, ok 15 zł, kołowrotek – jest niezbędny gdyż chomik musi rozładować ogromne pokłady energii – ok 20 zł a także podściółka: trociny: 5-30 zł lub podściółka granulowana ok 20 zł.

Jeśli chodzi o jedzenie, są specjalne karmy, które kupimy za około 20 zł ( duże opakowanie dobrej jakości, są tez tańsze). Chomik lubi również świeże owoce i warzywa, które posiadamy w domu.

Mimo wszystkich zalet posiadania chomika, są też wady o których należy pamiętać przed kupnem zwierzątka. Jak każde zwierzę chomik może uczulać. U około 15% właścicieli chomików uczulenie rozwija się po rocznym przebywaniu z pupilem w mieszkaniu. Alergeny chomika obecne są przede wszystkim w kurzu domowym na podłogach, miękkich wykładzinach, a także w powietrzu, w kurzu pobranym z materacy w sypialniach.

Niezależnie od tego, na jakie zwierzę domowe się zdecydujemy najistotniejsze jest odpowiednie przygotowanie dziecka do jego posiadania. To nie tylko zakup podstawowych akcesoriów. To przede wszystkim wpojenie dziecku faktu, że żadne zwierzę, nawet to najmniejsze nie jest zabawką. Biorąc do domu zwierzę bierzemy za niego pełna odpowiedzialność, o czym niestety często zapominamy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest