Cera bez zaczerwienienia – jak usunąć rumień z twarzy?

Trwałe zaczerwienienia na twarzy są szczególnie szpecące i mają tendencję do pogłębiania się. Rumień i rozszerzone naczynka można ukryć pod makijażem, ale na dłuższą metę nie rozwiąże to problemu. Na szczęście są skuteczne metody leczenia zmian naczyniowych, z których można skorzystać w dobrych klinikach medycyny estetycznej, na przykład laser Cutera Excel V, służący do usuwania rumienia i innych niedoskonałości skórnych.

Czym jest rumień na twarzy?

Rumień na twarzy to trwałe zaczerwienienie skóry, które powstaje w wyniku rozszerzania się wielu podskórnych naczyń krwionośnych. Pierwszym symptomem tej dolegliwości mogą być pojedyncze rozszerzone naczynka w okolicach nosa i na policzkach, tzw. pajączki (teleangienktazje). Wśród przyczyn jego powstawania wyróżnia się zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne czy nieprawidłową reakcję układu odpornościowego.

Rumień na twarzy przybiera postać czerwonej plamy o nieregularnym kształcie i wyraźnych brzegach. Istnieje wiele czynników, które mogą nasilać powstawanie zmian naczyniowych, m.in.:

  • infekcje,
  • nadmierne promieniowanie słoneczne,
  • stosowanie niektórych leków,
  • silny stres i emocje,
  • nagłe zmiany temperatury otoczenia,
  • nieodpowiednia dieta (np. nadmiar kofeiny, alkoholu, pikantnych produktów).

Na czym polega laserowe usuwanie rumienia?

Laserowe usuwanie rumienia to obecnie najskuteczniejsza metoda walki z tą przypadłością. W warszawskiej Klinice Miracki wykonuje się usuwanie rumienia głównie laserem Cutera Excel V, który uznawany jest za złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych. Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją dermatologiczną. Lekarz musi ocenić zaawansowanie zmian i ewentualnie wdrożyć leczenie farmakologiczne, zanim sięgnie po laser. Nieleczony przez dłuższy czas rumień może przerodzić się w trądzik różowaty, który wymaga bardziej złożonej terapii. Rumień na twarzy, któremu nie towarzyszą wypryski i stan zapalny skóry przeważnie może być leczony laserem.

Mechanizm działania lasera na naczynka polega na pochłanianiu energii świetlnej przez hemoglobinę zawartą w rozszerzonych naczynkach krwionośnych. Naczynie zostaje podgrzane i dochodzi do jego koagulacji. Dzięki selektywnemu i precyzyjnemu działaniu nie ma ryzyka uszkodzenia zdrowych tkanek okalających naczynie. W ten sposób usuwa się rumień, ale też pojedyncze teleangiektazje. Laserowe usuwanie rumienia to zabieg całkowicie bezpieczny i najczęściej bezbolesny, ponieważ towarzyszy mu zastosowanie intensywnego chłodzenia skóry.

Co daje laserowe zamykanie naczynek i usuwanie rumienia?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii laserowej można całkowicie usunąć rumień i zamknąć rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy. Zabieg jednak nie eliminuje skłonności skóry do tego typu zmian. Jeśli więc masz tendencje do powstawania „pajączków” i czerwienienia się skóry, powinnaś przede wszystkim zadbać o profilaktykę. Zapobieganie zmianom naczyniowym polega głównie na unikaniu czynników zaostrzających: intensywnego promieniowania słonecznego, wysokich temperatur, mrozu, klimatyzacji, ostrych przypraw, alkoholu i gorących napojów, a także kosmetyków, które mogą podrażniać skórę. Warto zadbać o zdrową, niskoprzetworzoną dietę, dostarczającą dużej dawki witaminy C w postaci surowych warzyw i owoców. W jadłospisie powinna pojawić się też kasza gryczana, która bogata jest w rutynę, działającą wzmacniająco na naczynia krwionośne.

Nawet jeśli zadbasz o dietę i będziesz unikać czynników zaostrzających powstawanie rumienia, problem może powrócić po pewnym czasie, na przykład pod wpływem starzenia się skóry. Regularne zabiegi laserowe poprawiają kondycję cery i sprawiają, że zmiany naczyniowe pojawiają się coraz rzadziej.

W razie innych pytań dotyczących laserowego usuwania rumienia zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *