Rasa bokser jest jedną z najstarszych ras, której korzenie sięgają nawet 2000 lat przed naszą erą. Natomiast jej odmiana, którą znamy obecnie powstała w XIX wieku w Niemczech. Pomimo tak wielkiej rozbieżności czasowej cechy charakterystyczne boksera nie zmieniły się. Oddanie, lojalność, miłość, ale i niezwykła energiczność i obrona członków swojej grupy, to cechy, które zupełnie oddają istotę bokserów. Tylko czy sprawdzą się one bardziej jako zwierzęta żyjące w mieszkaniach, czy domach?
Spis treści
Bokser jest rasą uczuciową
Pomimo widocznych cech fizycznych, jak umięśniony szkielet, charakterystyczna szczęka, pies rasy bokser nie jest wojownikiem. Wręcz przeciwnie. W Internecie można spotkać się z tysiącami, jak nie milionami wideo, na których widać dorosłego osobnika tulącego się do niemowlaków. Cechuje go niezwykła cierpliwość w stosunku do małego człowieka. Strzeże swojego „stada” i pomimo tego, że jest pozytywnie nastawiony nawet do obcych, jeżeli szczeka, to ma do tego powód. Rodzina jest dla niego bardzo ważna, jak nie najważniejsza. Kiedy czuje się kochany są najszczęśliwszymi psami, jakimi można sobie wyobrazić i oddają te uczucie ze zdwojoną siłą.
Bokser to doskonały pies terapeutyczny
Pomimo tego, że zdarza mu się być upartym, odpowiedni trening od najmłodszych lat sprawi, iż może być idealnym partnerem dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdza się jako przewodnik dla osób niewidomych, ze względu na swoje radosne usposobienie jest często wybierany jako pies terapeuta dla ludzi, którzy nie mogą swobodnie poruszać się poza murami własnego domu, a nawet jako pies alarmujący dla ludzi cierpiących na epilepsję.
Czego potrzebuje bokser w Twoim domu?
O ile wybieramy szczeniaka musimy liczyć się z godzinami poświęconymi na doglądaniu małego pupila. Szczeniak boksera nie może zostać sam nawet na chwilę. Ogromna ilość energii w tym wieku przeradza się w niekończące ilości zniszczonych ubrań, butów, mebli i akcesoriów domowych. Najlepiej zaopatrzyć się w sporą liczbę gryzaków, kości, zabawek i… piłek. Bokser uwielbia się ruszać. Jest ponadprzeciętnie aktywnym psem i trzymanie go zamkniętego w czterech ścianach nie skończy się dobrze dla własności materialnych właściciela, a co najważniejsze dla stanu psychicznego psa. Jeżeli poświęci się mu odpowiednią ilość czasu na naukę komand, spacery, zabawy i ogólnorozwojowy trening, zaprocentuje to w przyszłości opanowanym, posłusznym i kochającym czworonogiem.
Bez względu na to czy bokser przebywa w mieszkaniu, czy w domu potrzebuje on kogoś kto wyjdzie razem z nim na minimum godzinny spacer i zadba o jego formę. Nie jest to odpowiedni wybór dla ludzi, którzy nie lubią opuszczać domu. Nie mniej jednak pod koniec dnia nie ma dla niego niczego lepszego, jak spędzenie czasu w towarzystwie ukochanych mu osób z garstką ulubionych zabawek.
Bokser szczególnie wrażliwy na warunki atmosferyczne
W obu przypadkach, upałów i mrozów. Upały mogą być nawet śmiercionośne dla tych czworonogów ze względu na budowę pyska. Ich krótki nos ma problemy z dostarczaniem odpowiedniej ilości tlenu, przez co ich organizm ochładza się zdecydowanie wolniej. Jeżeli posiadasz sporych rozmiarów dom z ogrodem, energiczność boksera niekoniecznie zostanie tam zaspokojona w letnie gorące dni. Wówczas najlepiej jest trzymać go w środku, gdzie neutralna temperatura nie doprowadzi do poważnych powikłań. Ze względu na bardzo krótką sierść bokser nie jest w stanie przetrwać w ekstremalnym zimnie. Należy zadbać o jego ciepło wychodząc na długi spacer poprzez założenie ciepłego wdzianka oraz butów dla psów.
Inni czworonożni współlokatorzy w domu?
Zdarza się, iż bokser jest agresywny wobec innych męskich czworonogów. Jest to rasa dominująca i obronna, dlatego mogą pojawić się przypadki, kiedy nie jest on zadowolony widząc sąsiedzkie koty lub psy. Nie mniej jednak żyjąc maksymą „masz takiego psa, jakiego sobie wychowasz” potrafią być tolerancyjne wobec innych zwierząt żyjących w domostwie.
Przy wyborze nowego czworonożnego pupila mało kto zastanawia się nad kwestią mieszkalną. W sytuacji kupna lub przygarnięcia nowego członka rodziny należy zastanowić się nad cechami charakteru psa lub kota i w tym kierunku podejmować ostateczną decyzję. Niestety wymarzona rasa nie zawsze będzie szła ramię w ramię z warunkami, które jesteśmy w stanie zapewnić lub też jakiego zaangażowania zwierzęta będą wymagały. Prześledźmy informacje dotyczące naszego potencjalnego przyszłego pupila, aby nie skończyło się niemiłym zaskoczeniem i złamanym sercem u obojga, właściciela i psa.