Berneński pies pasterski należy do grupy szwajcarskich psów pasterskich. Berneńczyk zazwyczaj jest duży, dobrze zbudowany, posiada czarną sierść. Jest idealnym towarzyszem dalekich wycieczek oraz doskonałym stróżem.
Spis treści
Berneński pies pasterski a jego charakter
Pies berneński jest towarzyski, przyjazny i łagodny w stosunku do ludzi. W wieku szczenięcym jest żywiołowy i energiczny, jednak z wiekiem staje się bardziej stateczny i spokojny. Bardzo szybko przywiązuje się do właściciela i nie lubi samotności, dlatego nie należy go zostawiać samego przez dłuższy czas. Ponadto, berneńczyk nie jest psem nadającym się do trzymania w kojcu, ponieważ potrzebuje swobodnego poruszania się. Łatwo podporządkowuje się właścicielowi, jednak zazwyczaj tyczy się to suk, a samce są bardziej pewne siebie, więc mogą być mniej posłuszne. Cechami, które wyróżniają psa berneńskiego są czujność i spostrzegawczość. Z tego powodu spełnia się w roli stróża, gdy coś go zaniepokoi, od razu daje znać opiekunowi. Jest czujny w stosunku do obcych ludzi, jednak jeżeli widzi, że są oni mile widziani przez właścicieli, akceptuje ich. Nie jest też agresywny w stosunku do innych zwierząt. Pies berneński jest aktywny, ma w sobie wiele energii, dlatego potrzebuje dużo ruchu. Nie jest więc odpowiednim wyborem dla domatorów.
Powinien spacerować przez kilka godzin dziennie, ponieważ jeśli nie będzie miał możliwości spożytkowania energii, może niszczyć przedmioty lub kopać dołki w ogrodzie. Podczas spaceru może się zdarzyć, że będzie gonił za innym psem lub kotem. Ma również tendencję do zbierania odpadów. Jeśli chodzi o umiejętności, jakie posiada berneńczyk, często wykorzystywany jest w dogoterapii, ze względu na swoje łagodne usposobienie. Ponieważ posiada duże gabaryty, nie nadaje się do sportów, w których trzeba wykazać się szybkością, jednak może uprawiać między innymi dogtrekking. Jest bardzo rodzinnym psem. Dzięki temu, nie ma problemów, aby podporządkować się właścicielowi, jest posłuszny i skory do współpracy. Szybko się uczy i z chęcią wykonuje ćwiczenia, jest również bardzo inteligentny. Jeżeli naszym celem jest wyszkolenie psa berneńskiego, musimy być systematyczni oraz odpowiednio go motywować, na przykład poprzez pochwałę lub dawanie smakołyków. Jeśli będziemy zbyt surowi, pies może stracić zaufanie i szkolenie nie będzie przynosiło efektów.
Berneński pies pasterski – czy jest wskazany dla dzieci?
Pies berneński wykazuje się dużą cierpliwością i łagodnością, więc łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że psów tej rasy nie powinno się zostawiać samych z kilkuletnimi dziećmi, ponieważ ze względu na wielkość, mogą je przypadkiem przewrócić. Berneńczyk jest bardzo przyjazny i wyrozumiały w stosunku do dzieci, jeśli zabawa z nimi go znudzi, po prostu ja przerwie, nie ma obawy, że zrobi dziecku krzywdę. Ze względu na to, że jest psem pasterskim, sprawdza się jako stróż nie tylko domowego ogniska, ale także właśnie dzieci. Jako pies bardzo rodzinny, odpowiada mu częste przytulanie, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ nie należy się obawiać, że podczas przytulania może stać się agresywny.
Berneński pies pasterski – cena
Jeśli chodzi o cenę psa berneńskiego z rodowodem, waha się ona od 1500 do 5000 złotych. Ceny szczeniaków bez rodowodu zaczynają się już od kilkuset złotych. Warto kupić szczeniaka berneńskiego z pewnego źródła, ponieważ psy tej rasy nie żyją długo. Będziemy zatem mieć pewność, że szczeniak, na którego się zdecydujemy, nie ma wad genetycznych i że miał zdrowych rodziców. Kupno psa berneńskiego z niepewnego źródła może wiązać się z kosztownym leczeniem, jeśli okaże się, że pies poważnie choruje.
Berneński pies pasterski jest idealnym wyborem, jeśli zależy nam na rodzinnym, przyjaznym psie, tolerującym dzieci i sprawdzającym się jako stróż. Cechą, która go wyróżnia, jest łagodność, a także energiczność, dlatego należy pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Nie warto oszczędzać na kupnie berneńczyka, aby mieć pewność, że pies nie posiada żadnych wad wrodzonych, które mogłyby wpłynąć na jego zdrowie, a nawet życie.