Asertywność, co to jest i kiedy się przydaje?

Z czym kojarzy się asertywność? Powszechnie postrzegana jest jako mówienie nie, jednak myśląc w ten sposób jesteśmy w błędzie. Bezpardonowe odmawianie prędzej może być czymś aroganckim, niekulturalnym i nieuprzejmym, a to nie jest definicja asertywności. Czym zatem jest asertywność?

Asertywność – co to?

Jest to umiejętność wyrażania własnego zdania, myśli i uczuć, jednocześnie szanując innych i samych siebie. Asertywność zakłada postępowanie pozbawione agresji, które nie wyrządza żadnej krzywdy drugiej osobie. Jest to bardzo cenna umiejętność, jednak niestety nikt nie rodzi się asertywny, trzeba się tego nauczyć. Wyróżniamy trzy typy zachowań asertywnych:

  • Pasywność – taka osoba często zgadza się na robienie rzeczy, na które w ogóle nie ma ochoty. Pozwala przekraczać innym swoje granice, problemem jest przyznawanie się do błędów i proszenie o pomoc.
  • “Złoty środek” – najlepszy z typów, który nie przesadza ani w jedną, ani w drugą stronę. Dąży do umiejętnego mówienia nie, wyrażania swojej opinii, jednocześnie szanując innych.
  • Agresywność – osoba, która nie dąży do kompromisów, chce żeby wszystko układało się po jej myśli, nie zwraca uwagi na zdanie innych.

Jak stać się asertywnym?

Nauka bycia asertywnym nie jest taka prosta, jednak każdy może tego próbować, ponieważ nie rodzimy się asertywni bądź nie. Asertywności uczymy się całe życie, w różnych sytuacjach i momentach. Pomocne mogą być różne książki albo dedykowane szkolenia i ćwiczenia. Są pewne cechy, które mogą nam pomóc w byciu asertywnym:

  • Poczucie własnej wartości
  • Odpowiednia samoocena i akceptacja samego siebie
  • Znajomość swoich słabych i mocnych stron

Asertywność jest trudna, ale jest bardzo cenną umiejętnością, dzięki której w życiu będziemy odczuwać wiele satysfakcji i dumy z samego siebie.

Asertywność – przyjmowanie i wyrażanie krytyki

Oprócz wyrażania swoich poglądów, asertywność to także umiejętne przyjmowanie i wyrażanie krytyki czy komplementów. Jeżeli jesteśmy osobami asertywnymi, to zwykle nie mamy problemów z odpowiednim podejściem do siebie samego, wyznaczaniem sobie realnych zadań i znajomością swoich zalet i wad. Jeżeli tak jest, to popełnienie jakiegoś błędu, nie będzie dla nas czymś okropnym i będziemy czuć się komfortowo z odsłonięciem się przed innymi, oczywiście do pewnego stopnia.

Asertywność – kiedy się przydaje?

W wielu różnych sytuacjach asertywność jest nam nawet niezbędna. Jest to umiejętność, której nauka będzie procentować w przyszłości. Jeżeli będziemy bać się wyrażać własne zdanie, konfrontować się z innymi to inni nie będą świadomi tego, czego my chcemy i potrzebujemy. Brak asertywności może skutkować tym, że będziemy wykorzystywani i przez większość czasu, będziemy robić rzeczy, na które nie mamy najmniejszej ochoty. Dzięki asertywnemu zachowaniu jesteśmy w stanie zrozumieć to, że każdy ma swoją opinię. Jeżeli my mamy prawo wyrażać swoje zdanie, to każdy może. Asertywność przydaje się w zwykłych relacjach z przyjaciółmi, ze znajomymi czy domownikami. Ta umiejętność na pewno przyda się w szkole, a co ważniejsze wykorzystamy ją w pracy.

Asertywność w pracy jest niezwykle istotna. Dzięki niej wyznaczamy swoje granice, ale także widzimy i rozumiemy granice innych. W ten sposób budujemy swoją pewność siebie. Czasami jednak boimy się być asertywnymi. Obawiamy się, że utracimy sympatię innych, a co gorsza możemy nawet stracić pracę. To wcale nie musi być prawda. Opinia wyrażona we właściwy sposób i jeszcze odpowiednio uzasadniona, może nawet sprawić to, że nasz punkt widzenia, zostanie doceniony i zrozumiany.

Dzięki asertywnej postawie w pracy zwiększymy wiarę w samego siebie, szacunek, którym darzą nas inni, ale również ten, którzy sami odczuwamy wobec siebie. Asertywność może nas motywować do pracy, zwiększyć naszą wydajność. Jak już wspominaliśmy, to nie jest tylko mówienie nie, ale o odpowiednie wyrażanie swoich uczuć, potrzeb, opinii, formułowanie próśb, zadawanie pytań, zwracanie uwagi w odpowiedni sposób. Co nam to da? Wszystko co zostało już wymienione i jeszcze więcej. Przecież nie ma nic tak cennego, jak postępowanie zgodnie z własnymi przekonaniami i spokój, który możemy osiągnąć dzięki asertywności.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest