Jeszcze kilka dekad temu w domach znajdowały się jedynie telewizory czarno-białe, które stopniowo wypierały kineskopowe telewizory kolorowe. Obecnie popularnością cieszą się telewizory typu smart, jednak kinomaniacy stawiają nie tylko na nie. Ich zainteresowanie przyciągnęły sprzęty wyposażone w Ambilight. Czym jest ta technologia? Czy można cieszyć się podobnymi efektami w telewizorach bez Ambilight?
Spis treści
Technologia Ambilight – co to takiego?
W telewizorach z technologią Ambilight obraz nie ogranicza się do ramek ekranu. Diody LED umieszczone na tylnej obudowie urządzenia sprawiają, że na ścianie za telewizorem pojawia się kolorowa poświata. Kolory na ścianie są dopasowane do odtwarzanych treści – zmieniają się w czasie rzeczywistym, by widz poznał zupełnie nowy wymiar filmu. Taki efekt wizualny sprawia, że we własnym domu można poczuć się niczym w kinie.
Jak działa Ambilight? Technologia opiera się na skomplikowanych algorytmach, które analizują, jaki obraz wyświetla się na ekranie. Telewizor jest dzięki temu zaprogramowany do wybierania dominujących barw i przekazywania diodom, który kolor światła powinien zostać uruchomiony. Informacje zbierane przez algorytm dotyczą również intensywności, z jaką powinny pracować diody. Dzięki takiemu rozwiązaniu efekty świetlne są idealnie przystosowane do rodzaju filmu, szybkości akcji, bądź animacji w grze wideo. Ponadto Ambilight może uzupełniać efekty wizualne podczas odtwarzania muzyki.
Prekursorem technologii Ambilight jest Philips. Telewizory wyposażone w tę technologię są produkowane jedynie przez tę markę, gdyż to właśnie ten producent opatentował to rozwiązanie. Ambilight nie można znaleźć w żadnym telewizorze konkurencji. Można jednak stworzyć podobny efekt z pomocą inteligentnego oświetlenia Philips Hue, które współpracuje z telewizorami innych producentów.
Jakie elementy wchodzą w skład serii Philips Hue? Sprawdź pełną ofertę tutaj: https://www.komputronik.pl/category/18144/inteligentne-oswietlenie,philips.html
Jak działa Philips Hue?
Inteligentne oświetlenie Philips Hue składa się z wielu elementów, które można konfigurować w dowolne zestawy. Sercem systemu jest mostek Hue, do którego można podłączyć nawet 50 żarówek i akcesoriów. Dzięki niemu możliwe jest zdalne sterowanie oświetleniem z dowolnego pomieszczenia w domu, a także programowanie lamp i taśm LED, podczas pobytu w pracy lub na zakupach. Do mostka podłącza się lampy, żarówki Philips oraz inne akcesoria w zależności od indywidualnych preferencji.
Philips Hue Play to zestaw, który konfiguruje się w celu podłączenia inteligentnego oświetlenia do konsoli, telewizora lub sprzętu audio. Po zsynchronizowaniu wszystkich elementów systemu światła będą migać, tańczyć, ściemniać się i rozjaśniać w rytm muzyki lub w zależności od tempa akcji w filmie. Dodatkowo światła będą zmieniać kolory. Żarówki Philips Hue dysponują paletą barw liczącą aż 16 mln kolorów, dlatego odcienie na ścianach i wokół telewizora są idealnie dopasowane do tego, co dzieje się na ekranie.
Poznaj zalety systemu Philips Hue Play: https://www.komputronik.pl/product/679264/philips-hue-play-hdmi-sync-box.html
Jak stworzyć Ambilight z pomocą Philips Hue?
Efekty podobne do zapewnianych przez technologię Ambilight uzyskać można po zamontowaniu wokół ekranu telewizora taśmy LED Philips Hue wraz ze sterownikiem Philips Hue Play HDMI Sync Box. Dzięki nim dookoła ekranu pojawiają kolorowe świata, które sprawiają, że cały salon „żyje” oglądanym filmem.
Oświetlenie inteligentne Philips Hue sprawdzi się nie tylko podczas używania telewizora. Hue działa również podczas słuchania muzyki z innego urządzenia, które podpięto pod inteligentny system.
Sprawdź, jakie taśmy LED możesz zamontować w swoim salonie w systemie oświetlenia Philips Hue: https://www.komputronik.pl/search-filter/18144/tasmy-philips-hue