5 oznak świadczących o tym, że jesteś egoistką w związku

Budowanie trwałego i opartego na poprawnej relacji związku to nie lada wyzwanie. Za wszelkiego rodzaju miłosne porażki często obwiniamy drugą osobę, nie widząc przy tym własnych błędów. Jedną z najczęstszych przyczyn rozstań jest egoizm – przedstawiamy 5 oznak świadczących o tym, że jesteś egoistką w związku.

Egoizm w psychologii określany jest jako nadmierna bądź wyłączna miłość do siebie, ciągłe stawianie swoich potrzeb na pierwszym miejscu, myślenie tylko o swoich uczuciach, samouwielbienie i bezkrytyczny stosunek do swojej osoby. Egoista patrzy na świat przez pryzmat własnego „ja”, nie ogląda się na problemy innych ludzi, które są dla niego zupełnie nieistotne.

Warto pamiętać jednak o tym, że istnieje tak zwany „zdrowy” egoizm. Każdy powinien znać swoją wartość i być świadomym tego, że jego zdrowie, komfort i dobro są istotne i niezbędne w życiu. To podstawa instynktu samozachowawczego. Należy jednak znać umiar i zachować balans pomiędzy samouwielbieniem a poświęcaniem się dla innych.

Egoizm w związku to poważny problem, nad którym mimo wszystko można pracować. Jeśli nie dogadujesz się ze swoim partnerem, zastanów się, czy przypadkiem wina nie leży częściowo po Twojej stronie. Oto 5 zachowań, które mogą świadczyć o tym, że jesteś zbyt skoncentrowana na sobie i swoich potrzebach.

Egoista – cechy

1. Nie liczysz się ze zdaniem partnera

Jeśli uważasz, że tylko Twoje zdanie się liczy, to jesteś w dużym błędzie. Związki często opierają się na kompromisach, jeśli żadna ze stron nie potrafi przeforsować swoich argumentów. W momencie podejmowania ważnej decyzji istotne jest, by obydwie strony miały szansę się wypowiedzieć – następnie wspólnie powinniście dojść do konsensusu, pamiętając o wzajemnym szacunku. Dominacja jednej strony w tych kwestiach nigdy nie kończy się dobrze. Pamiętaj więc, że nie jesteś właścicielką swojego partnera i licz się z jego zdaniem.

2. Zawsze stawiasz swoje potrzeby na pierwszym miejscu

Twoje dobro powinno być dla Ciebie ważne, ale nie zawsze najważniejsze. Zarówno Ty, jak i Twój partner macie wobec siebie pewne oczekiwania i warto próbować je spełniać, by nie doprowadzić do poczucia zaniedbania jednej ze stron. Jeśli to Ty zawsze wychodzisz z inicjatywą spędzania wspólnie czasu w określony sposób, zapytaj od czasu do czasu swojej drugiej połówki, co chciałaby robić tym razem. Musisz dostrzegać jego potrzeby oraz sygnały i czasem rezygnować ze swoich zachcianek by wprowadzić odpowiedni balans do Waszego związku.

3. Wymagasz, a nie dajesz

Jeśli masz wobec swojego partnera wymagania, to dobrze – to właśnie sprawia, że stawiasz sobie pewne kryteria przy wyborze drugiej połówki. Pamiętaj jednak, żeby nie były one nierealne i wyczerpujące dla drugiej osoby. Egoiści często zapominają o tym, że nie powinni oczekiwać od nikogo czegokolwiek, jeśli nie dają nic w zamian. Twój partner to też człowiek, który ma uczucia i dając Ci miłość, ciepło czy opiekę, oczekuje od Ciebie tego samego. Zastanów się więc wpierw nie nad tym, jakie korzyści możesz czerpać z tego związku, lecz co możesz zaoferować od siebie.

4. Nigdy nie przyznajesz się do błędu

Egoiści w swoich oczach są nieomylni. Nie umiesz przepraszać i zawsze szukasz winy drugiej osoby, bo przecież Ty błędów nie popełniasz. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem, a mylenie się jest rzeczą ludzką. Zastanów się, czy aby napewno tym razem nie zawiniłaś i czy nie mogłaś zrobić czegoś inaczej. Jeśli faktycznie podwinęła Ci się noga, porozmawiaj o tym z partnerem, przeproś i obiecaj poprawę. Z pewnością doceni ten gest.

5. Zmieniasz go na siłę

Jeśli oczekujesz, że Twój partner zmieni się na Twoje zawołanie, to nie tędy droga. Nie wymagaj, by stawał się inną osobą, ponieważ jakieś zachowanie, choć zupełnie normalne, Ci nie odpowiada. Zmienianie kogoś pod Twoje dyktando nigdy nie wyjdzie na dobre – pokazujesz takim działaniem, że Twoje potrzeby czy przekonania są na pierwszym miejscu i każdy musi się do nich dostosować.

Jeśli faktycznie jest coś, co przeszkadza Ci w partnerze, spokojnie z nim o tym porozmawiaj, zamiast stawiać mu coraz to nowsze oczekiwania. Odpowiednia komunikacja to podstawa udanego związku – to dzięki niej można rozwiązywać nawet najtrudniejsze problemy.

Egoizm to dość powszechny problem, nad którym powinno się pracować. Jest szkodliwy szczególnie w związkach, w którym jedna osoba widocznie dominuje i tym samym bagatelizuje potrzeby drugiej, co prowadzi do poczucia zaniedbania partnera i w efekcie do zakończenia relacji. Samolubstwo to na szczęście problem rozwiązywalny – przy wsparciu drugiej połówki z pewnością związek może odzyskać dawne iskry.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest