Kurz w domu, czyli jak pozbyć się niechcianego gościa

Kurz ogólnie rzecz ujmując jest materiałem złożonym z niewielkich cząsteczek ciał stałych. Składają się na niego elementy, które pochodzą ze środowiska naturalnego (gleba, pył pochodzący z erupcji wulkanów, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia). Tzw. kurz domowy mieści w sobie dodatkowo ludzkie i zwierzęce komórki skóry, cząstki ludzkich włosów i sierści zwierzęcej, włókna papieru, pyłki roślin i drzew oraz włókna tekstylne. Z uwagi na swoją mikrostrukturę jest przenoszony przez wiatr i bardzo łatwo przedostaje się do pomieszczeń zamkniętych, stąd też obecny jest w każdym domu, a z uwagi na zawartość wielu alergenów, przede wszystkim zaś roztoczy jest niebezpieczny dla osób na nie uczulonych.

Alergia na kurz – objawy i zagrożenia

Obecne w kurzu roztocza to niewidoczne dla oka, mikroskopijne stworzenia z rodziny pajęczaków. Rozwijają się w temperaturze 20-25 st. C i karmią się głównie płatkami skóry, które ludzie i zwierzęta gubią każdego dnia, dlatego też szczególnie upodobały sobie środowisko domowe – oblegają przeważnie materace, pościel, tapicerowane meble, dywany i zasłony czyli tam, gdzie najwięcej jest komórek skóry. W wilgotnych i ciepłych miejscach roztocza mogą przeżyć nawet rok! Zarówno ich części ciała, jak i ich odchody są alergenami i mogą przyczynić się do wywołania uporczywych oraz niebezpiecznych dolegliwości dla osób cierpiących na alergię na roztocza kurzu.

Do najczęstszych objawów alergii na roztocza kurzu należą:

 • Katar
 • Kichanie
 • Zatkany nos
 • Swędzący nos (szczególnie u dzieci)
 • Zaczerwienione, swędzące lub łzawiące oczy
 • Trudności z oddychaniem
 • Ucisk lub ból w klatce piersiowej
 • Duszności, które wpływają na problemy ze snem
 • Kaszel lub świszczący oddech

Ponadto wiele osób z alergią na roztocza kurzu wykazuje również objawy astmy, takie jak świszczący oddech i trudności w oddychaniu. W przypadku występowania tych objawów niezbędna jest wizyta u alergologa i przeprowadzenie testów alergicznych, celem ustalenia planu leczenia, bowiem alergia może prowadzić do nieprzyjemnych komplikacji, jakimi są:

 • Infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenie zatok
 • Astma. Osoby z alergią na roztocza mogą być narażone na ataki astmy, które wymagają natychmiastowego
 • i kompleksowego leczenia
 • Reakcja anafilaktyczna, która może zagrażać życiu
 • Posiadanie jednego uczulenia może sprawić, że dana osoba będzie podatna także na inne rodzaje alergii

Jak pozbyć się kurzu i zmniejszyć ryzyko występowania alergii?

1. Zmieniaj pościel tak często, jak to możliwe, najlepiej raz na tydzień

Z uwagi na fakt, iż w pościeli obecnych jest najwięcej komórek skóry – obecnych jest też najwięcej roztoczy, ciepło, które wytwarza człowiek sprzyja rozwojowi tego szkodliwego mikroświata. Zmieniaj więc pościel przynajmniej raz w tygodniu, a koce i narzuty wytrzep poza domem.

2. Trzymaj ubrania dobrze zabezpieczone

Kusz roznosi się bardzo szybko, niewielkie ruchy wystarczą, aby momentalnie się przeniósł. Najlepiej chować ubrania dobrze zabezpieczone w szafie, w tym głównie odzież wierzchnią, która najczęściej wystawiona jest na ekspozycję, szczególnie w okresie grzewczym.

3. Pozbądź się dywanów i zbędnych tekstyliów

Kurz ze względu na swoją strukturę wnika we wszelkiego rodzaju tekstylia, jeżeli cierpisz na alergię na kusz niezbędne jest pozbycie się wszelkich dywanów i dywaników, które mają bezpośredni kontakt z kurzem, który osiada na podłodze. W przypadku zasłon czy poszewek należy systematycznie je prać w wysokiej temperaturze (powyżej 60 st. C).

4. Do czyszczenia powierzchni używaj odpowiednich narzędzi

Najlepiej sprawdzą się środki antystatyczne, które zmniejszają przyczepność kurzu oraz ściereczki z mikrofibry, które poprzez swą strukturę zatrzymują kurz na materiale.

5. Systematycznie czyść sprzęty AGD/RTV oraz wymieniaj worki w odkurzaczu

Kurz lubi zbierać się na wszelkich urządzeniach AGD i RTV, dlatego przed korzystaniem np. z komputera, przetrzyj go ściereczką z mikrofibry, która najlepiej zgarnie kurz. Pamiętaj, aby często wymieniać worki w odkurzaczu lub zaopatrzyć się w taki, który posiada zbiornik na wodę, wówczas od razu pozbędziesz się skupiska kurzu.

Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *