Zaćma – przyczyny powstawania oraz metody leczenia

Zaćma nazywana też kataraktą to choroba atakująca w większości osoby w podeszłym wieku. Powoduje mętnienie soczewki oka, a przez to odbiera zdolność widzenia. Bywa jednak też wadą wrodzoną lub występuje w przypadku kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Jest na szczęście całkowicie wyleczalna, dzięki zaawansowaniu dzisiejszej medycyny.

Zaćma – przyczyny powstawania

Powstanie zaćmy jest najczęściej związane ze starzeniem się organizmu. Za nasze widzenie odpowiada w dużej mierze soczewka. Ma ona kształt dysku i jest przeźroczysta. Jednak kiedy się starzejemy, to traci ona swą elastyczność i mętnieje. Wtedy, żeby coś przeczytać, musimy przybliżać tekst do oczu. Czasami mogą pomóc nam okulary. Jednak jeśli jest to zaćma, to ciężko nam odróżnić nawet światło od cienia. Zaćmę mogą powodować również przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca lub przyjmowanie niektórych leków. Długotrwałe stany zapalne oka także mogą przyczynić się do powstania katarakty. Innymi czynnikami wpływające na rozwój tego schodzenia są: praca w szkodliwych warunkach, urazy oka, kontakt oka ze szkodliwymi środkami chemicznymi.

Zaćma – objawy

Głównym objawem zaćmy jest to, że widziany obraz jest nie ostry, a problemu nie rozwiązują nawet bardzo grube szkła. Dla chorego niemożliwe jest zobaczenie czegokolwiek w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu. Jasne kolory chory widzi jako ciemniejsze. Osoby cierpiące na zaćmę w jasnym świetle miewają tak zwane olśnienia. Lepiej widzą przy zmierzchu lub zachmurzeniu.

Zaćma- operacja

Operacja zaćmy jest w tych czasach osiągalna i bezpieczna. Polega na usunięciu zniszczonej soczewki i zastąpieniu jej nową. Niektórzy myślą, że zaćma to powłoka, którą wystarczy usunąć. Niestety nie jest to takie proste i operacja wygląda inaczej. Niemniej jednak taki zabieg jest prosty i prawie nigdy nie powoduje żadnych powikłań. Dawniej zaćmę usuwano tylko w przypadkach całkowitego oślepnięcia chorego. Teraz jednak usuwa się ją w każdym stadium choroby. Zabieg można przeprowadzić na każdej osobie. Począwszy od kilkutygodniowych dzieci, które mają zaćmę wrodzoną, a skończywszy na osobach w wieku emerytalnym. Jeśli ma się stwierdzoną zaćmę, to nie powinno czekać się z jej usunięciem, gdyż może wywołać to powikłania i całkowitą utratę wzroku.

Zaćma – najskuteczniejsze metody operacji

Ogólnie stosuje się dwie metody operacji zaćmy. Pierwsza to wewnątrztorebkowa a druga to zewnątrztorebkowa. Pierwsza metoda ma już tylko znaczenie historyczne- bo nie stosuje się jej w dzisiejszych czasach. Dzisiaj najczęściej stosuje się metodę zewnątrztorebkową. Polega ona na pozostawieniu torebki, w której znajdowała się stara soczewka i włożeniu do niej nowej, sztucznej. W tej metodzie można zastosować kilka nowoczesnych technik.

  • Fakoemulsykacji- polega ona na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie jej usunięciu.
  • Głowicy OZiL- pozwala ona na usunięcie nawet trwałej zaćmy.
  • Mikronacięcia- są to nacięcia rzędu 1-1,5 mm, które pozwalają szybko usunąć zmętniałą soczewkę. Dzięki malutkim nacięciom ranka może się szybko zagoić.

Zaćma- sztuczne soczewki

Sztuczne soczewki są zazwyczaj dobrze tolerowane przez organizm. Powikłania występują bardzo rzadko. Ciekawostką jest to, że nowoczesne soczewki mają dodatkowe parametry, które pozwalają na lepsze widzenie. Jednym z nich jest na przykład obecność filtrów UV. Czasem krótko po zabiegu może pojawić się ból lub zaczerwienienie oka. Są to symptomy, z którymi powinno się jak najszybciej udać do okulisty. Zwykle po operacji należy zakraplać do oka antybiotyk. Jest on konieczny, bo po operacji nasz narząd wzroku jest bardzo wrażliwy i bardzo łatwo może zostać zainfekowany. Jednak nie należy obawiać się operacji zaćmy. Warto korzystać z dobrodziejstw medycyny i poprawić jakość swojego widzenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest