Kompostownik – jak zrobić i gdzie postawić? Podstawowe informacje

Zbiornik na odpady w ogrodzie to przydatna rzecz czy kompletnie zbędna? Być może zapachem nie zachwyca, wręcz odstrasza, ale dzięki posiadaniu kompostownika zachowujemy czystość w swoim ogrodzie. Miejsce na odpady może przybierać różną formę: zbiorników otwartych, czego przykładem jest kompostownik drewniany, naturalne pryzmy i inne. Jak stworzyć miejsce dla różnego rodzaju resztek i w jakiej części ogrodu powinien mieścić się kompostownik?

Jak zrobić kompostownik?

Kompostownik domowy to miejsce, które wykorzystuje wszystkie odpady biodegradowalne. Wspomniane pozostałości mają to do siebie, że ulegają rozkładowi tlenowemu przy udziale dżdżownic i mikroorganizmów.

Warto umieszczać w kompostowniku odpady organiczne, pod warunkiem, że nie posiadają żadnych substancji toksycznych. Odpady roślin także mogą wylądować w tym miejscu. Co to może być? Np. skoszona trawa. W przypadku trawy ważne, żeby nie wsypywać jej zbyt wiele. Należy pamiętać, że nie powinna być zbita, jeżeli ma trafić do kompostownika. Tworząc zbiornik na odpady trzeba robić to stopniowo i mieszać z innymi resztkami. Dzięki temu, trawa nie ograniczy przepływu wody. Do naszego kosza możemy wrzucać również liście, przegniłe rośliny czy gałęzie. W przypadku gałęzi warto je wcześniej połamać, ponieważ takie działanie wspomaga proces kompostowania. Pozostałości z kuchni sprawdzają się świetnie, jako jeden z elementów układanki kompostownika. Konkretnie chodzi o odpady typu fusy z kawy, herbaty, resztek warzyw i owoców, a także skorupek po jajkach. Stworzony nawóz dobrze wchłonie pozostałości drzewne takie jak: popiół z pieca bądź ogniska, śladowe ilości kartonów, ręczników papierowych, czyste kartki papieru, trociny czy muł
z oczka wodnego.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie odpady organiczne powinny lądować w kompostowniku. Co w takim razie nie powinno się w nim znaleźć? Chwasty z nasionami – umieszczając je razem z pozostałymi resztkami wskutek procesu przemiału możemy mieć całą plagę niechcianych roślinek rozsianych po całym ogrodzie. Liście dębu, orzecha i olchy z uwagi na posiadane substancje toksyczne również nie powinny znaleźć się w kompostowniku. Mięso, ryby, nabiał przyczyniają się do powstania procesów gnilnych, co gorsza – mogą przyciągnąć muchy czy szczury. Kolorowe gazety czy popiół z węgla – kompostownik to nieodpowiednie miejsce dla tego rodzaju odpadów. Nie wspominając już o szkle, plastiku czy metalu – te tworzywa pod żadnym pozorem nie mogą znaleźć się w naszym zbiorniku na pozostałości.

W jaki miejscu powinien się znaleźć kompostownik?

Kompostownik powinien się znaleźć w miejscu, które jest osłonięte od wiatru i mocnego słońca. Idealny kosz z resztkami będzie dobrze funkcjonował w lekkim cieniu. Właściwe miejsce na gromadzenie odpadów pozwoli uniknąć problemu ich nadmiernego wysychania zapewniając odpowiednią temperaturę i wilgotność usprawniając proces kompostowania.

W razie długotrwałej suszy nie można zapomnieć o podlewaniu pryzmy. Dostarczając wody trzeba zachować umiar, ponieważ za dużo wilgoci spowoduje, że odpady zaczną po prostu gnić. Wiedząc, jak wilgoć wpływa na cały proces przemiału, zbiornik z odpadami nie powinien znajdować się na obszarze podmokłym z nieprzepuszczalną glebą.

Pojemnik na odpady najlepiej postawić bezpośrednio na ziemi, bez izolacji od gruntu. Wybierając z kolei pryzmę podłoże trzeba odpowiednio przygotować. Glebę należy wzbogacić warstwą np. piasku czy torfu, a jeżeli miejsce jest porośnięte trawą, trzeba ją usunąć.

Pozostają jeszcze kwestie prawne, które regulują usytuowanie kompostownika w naszym ogrodzie. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami) zawiera szczegółowe informacje na temat tego, w jakiej odległości należy postawić kompostownik, żeby nie przeszkadzał sąsiadom oraz pobliskim budynkom mieszkalnym.

Kompostownik bez wątpienia powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Z pewnością pozwala być bardziej eco. Posiadając swój kosz na przeróżne pozostałości segregujemy odpady, które finalnie trafiłyby na wysypisko śmieci – tym samym dbamy o środowisko. Dodatkowo, kompostownik wzbogaca glebę o składniki odżywcze. To idealny nawóz dla wszystkich rodzajów roślin. Jak widać w bardzo prosty sposób możemy zadbać o nasze środowisko, więc warto przyłożyć rękę do szczytnego celu i postawić na swojej działce kompostownik.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest